O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Lista stanowisk - Programista Systemów Wbudowanych / Embedded Developer
Polecane oferty - Informatyka / Programowanie
-
Programista
Lumel Alucast Sp. z o.o. Zielona Góra praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Programista Systemów Wbudowanych / Embedded Developer
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Systemy Wbudowane (Embedded Systems) są to specjalne systemy stanowiące integralną cześć sprzętu komputerowego. Na ogół są szczegółowo dopracowane i zdefiniowane do zadań wykonywanych przez dane urządzenie.
Programiści tych systemów zajmują się ich tworzeniem i implementacją zgodnie z istniejącymi wymogami technicznymi i formalnymi. Przy każdym projekcie przygotowują specyfikację i architekturę tworzonego oprogramowania. Tworzą i opracowują także profesjonalna dokumentację projektową oraz czuwają nad utrzymaniem jakości oprogramowania nowych systemów.
Do ich obowiązków należy niekiedy również projektowanie 16-bitowych procesów z rodziny micro chip.
WYMAGANIA
Na tym stanowisku wymagana jest przede odpowiednia praktyka zawodowa w projektowaniu rozwiązań embedded. Dotyczy to zarówno sprzętu komputerowego, jak i oprogramowania np. C, C++. Konieczne są także umiejętności w zakresie obsługi programów wspierających projektowanie i urządzeń pomiarowych, a także doświadczenie w testowaniu stworzonych rozwiązań na poziomie testów jednostkowych i integracyjnych. Atutem będzie znajomość zagadnień sieciowych takich, jak Ethernet, TCP/IP, CAN.
Jak w każdej pracy w branży IT potrzeba jest również dobra znajomość języka angielskiego, zwłaszcza technicznego, która pomoże w codziennej komunikacji i obcowaniu z wykorzystywanymi w niej programami.
WARUNKI PRACY
Embedded developer pracuje najczęściej w siedzibie firmy (biura, laboratorium) i styka się codziennie z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. W codziennej pracy ma kontakt m.in. z klientami, pracownikami innych działów, dostawcami urządzeń elektronicznych oraz narzędzi do rozwijania oprogramowania. Wielu pracodawców oferuje mu udział w szkoleniach branżowych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Zapotrzebowanie dla specjalistów w zakresie projektowania systemów wbudowanych stale rośnie, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zatrudnienie można znaleźć w firmach technologicznych oferujących kompleksowe usługi IT, jak również w działach innych przedsiębiorstw m.in. w branży motoryzacyjnej, logistycznej i innych, które swoje funkcjonowanie opierają na nowoczesnych systemach informatycznych.
ZAROBKI
Średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą ok. 4,8-5,3 tys. zł. Niższe stawki wynoszą 3 tys. złe, a najlepsi osiągają miesięcznie 9-11 tys.
Praca Programista Systemów Wbudowanych / Embedded DeveloperNajnowsze artykuły
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Niedziele handlowe 2025
Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?