Lista stanowisk - Front-end/Back-end developer

Front-end/Back-end developer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

W obecnych czasach i rozwiniętej technologii podziału obowiązków Front-end i Back-end developerów jest wyraźny. Ci pierwsi zajmują się opracowaniem witryny pod względem wizualnym. Zajmują się także jej wzbogaceniem o elementy graficzne takie, jak animacje czy slidery. Back-end developer odpowiada zaś za tworzenie oprogramowania (kodu) powstającej strony zapewniającego jej techniczną funkcjonalność, a także nadzór nad serwerowym zapleczem oraz bezpieczeństwem i rozwojem zastosowanych rozwiązań.

 

WYMAGANIA

 

Do pracy na tych stanowiskach wymagane jest z reguły kierunkowe wykształcenie z zakresu informatyki. Pracodawcy często jednak skupiają się na praktycznym doświadczeniu kandydatów i znajomości branżowych technologii.

 

Front-end Developer powinien znać przede wszystkim język programowania Java Script, a także umieć korzystać z biblioteki JQuery. W zależności od specyfiki pracy przydatna może być także, przynajmniej podstawowa, wiedza na temat PHP, SQL czy ASP.NET. Coraz większe znaczenie ma także znajomość pre-processorów CSS, głównie SASS.

 

Z kolei Back-End Developer w codziennej pracy wykorzystuje różnorodne języki programowania m.in. HTML, CSS i Javascript. Wymagane jest także sprawne poruszanie się po frameworkach: Zend Framework, Symphony2, Phalcon, CodeIgniter oraz wzorcach projektowych i architektonicznych (MVC).

 

Z kompetencji miękkich największą wagę przywiązuje się do znajomości języka angielskiego, potrzebnego do codziennej pracy z oprogramowaniem, przygotowania dokumentacji technicznej oraz kontaktu z klientami i współpracownikami.

 

WARUNKI PRACY

 

Front/Back-End Developerzy pracują przede wszystkim przy komputerze, czyli spędzają czas za biurkiem w jednostajnej pozycji. Muszą także kontaktować się z klientami, w celu ustalenia szczegółów dotyczących realizowanych projektów.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Na tym stanowisku możliwe jest zarówno zatrudnienie na stałe w firmie, jak również działalność „wolnego strzelca”. Wielu specjalistów w tej dziedzinie korzysta z obu tych opcji, zwiększając w ten sposób swoje zarobki.

 

ZAROBKI


Zarobki na początku kariery oscylują wokół 2-3 tys. netto. W późniejszym etapie wzrastają do 4-5 tys., a najlepsi osiągają nawet do 10 tys. W przypadku freelancerów średnia stawka przy mniejszych projektach (np. mała strona) to 30-50 zł/godz., przy większych (portal, gra, aplikacja) sięgają ok. 100 zł .

Praca Front-end/Back-end developer
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.