Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.
Lista stanowisk - Bibliotekoznawca
Polecane oferty - Badania i rozwój
-
Zastępca kierownika Instytutu Bibliograficznego
kierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat 7 000 zł brutto/mies. aplikuj szybko aplikuj bez CV
Bibliotekoznawca
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Studia bibliotekoznawcze traktują na temat historii bibliotek na świecie, ich genezy, sposobów funkcjonowania, etc. W praktyce osoba wykształcona w tym kierunku zajmuje się badaniem ogólnego funkcjonowania bibliotek w kraju, uczestnicząc w procesie opracowywania wewnętrznych norm i procedur działania tychże placówek, ustalania standardów jakości i organizowania administracyjnych warunków dla prowadzenia tego typu działalności. Funkcje te przejawiają się zwłaszcza w teraźniejszości, podczas ogólnej digitalizacji placówek bibliotecznych w Polsce, wprowadzania komputerowego systemu rejestracji rekordów, oraz internetowego systemu wypożyczania i rezerwowania tytułów. Drogą alternatywną dla absolwentów bibliotekoznawstwa jest praca naukowa na uczelni, rozwijanie tej dziedziny nauki oraz prowadzenie szkoleń dla studentów i pracowników placówki.
WYMAGANIA
Wśród podstawowych wymogów kwalifikacyjnych, stawianych przed osobami zainteresowanymi pracą w charakterze bibliotekoznawcy najważniejszym jest oczywiście fakt posiadania wyższego wykształcenia humanistycznego, pozyskanego na kierunku bibliotekoznawstwo, na jednym z uniwersytetów. Ponadto istotne jest także doświadczenie, pozyskane w pracy w jednym z wcześniej wymienionych miejsc, oraz zdolności organizacyjne i obszerna wiedza z pogranicza różnorodnych dziedzin nauk humanistycznych – przede wszystkim historii. Konieczną okaże się także umiejętność obsługi komputera. Pracownik uczelni musi posiadać określone cechy personalne, pozwalające na efektywną współpracę ze studentami – prowadzenie wykładów.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy bibliotekoznawcy będzie przestrzeń jednej z wyżej wymienionych placówek kulturalnych lub oświatowych. Część obowiązków wykonywana jest za pośrednictwem komputera. Pracownik uczelni prowadzi działania o charakterze dydaktycznym.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Biblioteki na terenie całego kraju, oraz różnorodne placówki kulturalne i oświatowe, w tym praca naukowa na uczelni.
ZAROBKI
Zarobki bibliotekoznawcy są trudne do oszacowania i ściśle zależne od rodzaju pełnionej funkcji i miejsca, w którym został zatrudniony. Przykładowo, pracownik uczelni może liczyć na zarobki rozpoczynające się od kwoty 2000 złotych brutto miesięcznie.
Najnowsze artykuły

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu
– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?
– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?
Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?
Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.
Najnowsze komunikaty

Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.

Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).

Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?

Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?