Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny sprzedawca – co powinien zawierać?

List motywacyjny sprzedawca – co powinien zawierać?

 
List motywacyjny sprzedawca – co powinien zawierać?

List motywacyjny na stanowisko sprzedawcy powinien być bezbłędny i oryginalny. Praca jako sprzedawca przynosi codziennie nowe wyzwania. Umiejętność zaprezentowania oferty, nawiązywania i budowania relacji z klientami, dbanie o wizerunek firmy zobowiązują pracownika do bycia świetnie przygotowanym i zawsze profesjonalnym. Takie cechy trzeba oddać także w liście motywacyjnym.

To jeden z dwóch podstawowych dokumentów aplikacyjnych. Pracodawcy poszukujący nowych sprzedawców wymagają listu motywacyjnego po to, aby szybko przeprowadzić wstępną selekcję zgłoszeń. Cześć kandydatów albo nie zdecyduje się na napisanie tego dokumentu, albo skopiuje gotowy tekst z internetu. Wymóg przesłania listu pozwala więc łatwo ocenić, komu mniej zależy na stanowisku. Zatem, przygotowując dobry list, znacznie zwiększasz swoje szanse na pozytywny wynik rekrutacji.

 

Sprzedawca – jak wygląda list motywacyjny?


CV i list motywacyjny to dokumenty formalne, dlatego mają ściśle określony układ treści, wymagają zachowania formalnego stylu.

 

Układ listu motywacyjnego – treść

 

Imię i nazwisko kandydata                                                                                   Miejscowość, data
nr telefonu
adres e-mail

 

                                                                        dane adresata listu (jeśli znamy dane rekrutera – ze zwrotem  grzecznościowym Szanowna Pani, / Szanowny Panie)
                   


Treść listu


                                                                          Z poważaniem,
                                                                         imię i nazwisko kandydata        

 


Klauzula RODO (Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji).


W przypadku listu motywacyjnego wzory są przydatne, aby się zainspirować, ale pamiętaj, że ten dokument powinien być oryginalny, nawiązywać do Twojego CV, odpowiadać na wymagania konkretnego pracodawcy. Co musi znaleźć się w treści listu? Przede wszystkim postaraj się uzasadnić, dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie.

Jak można zrobić to w łatwy sposób? Najlepiej odnosić się do tego, co pracodawca zawarł w ogłoszeniu. Zastanów się więc, jaką osobą mógłby być opisany w ofercie pracy sprzedawca. Wykształcenie w tym zawodzie ustępuje miejsca doświadczeniu, komunikatywności, znajomości technik sprzedażowych czy pozytywnemu nastawieniu do pracy. Pisząc list, skup się właśnie na tych elementach. Unikaj pustosłowia, dokładnie opisuj swoje zawodowe sukcesy. Jeśli w poprzedniej pracy wielokrotnie nadawano Ci tytuł pracownika miesiąca, pochwal się tym! Jeśli z sukcesami współpracowałeś w dużym zespole sprzedażowym, także napisz o tym w liście. Krótko mówiąc, pokaż, że jesteś sprzedawcą, którego szukają rekruterzy.

 

Sprzedawca – jak zacząć list motywacyjny?


W pierwszym zdaniu zazwyczaj podaje się informację, na jakie ogłoszenie wysyłana jest aplikacja. Można na przykład nawiązać do miejsca publikacji, np.:

W odpowiedzi na ogłoszenie Państwa firmy zamieszczone na stronie praca.pl zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko sprzedawcy.

albo po prostu wskazać stanowisko:


Jestem zainteresowany/ zainteresowana ofertą pracy na stanowisku sprzedawcy w Państwa firmie.

 

Sprzedawca –  jak zakończyć list motywacyjny?


List motywacyjny do pracy warto zakończyć zapewnieniem co do gotowości podjęcia pracy i chęci udziału w dalszych procesach rekrutacyjnych, np.:

Jestem gotowy/gotowa podjąć pracę od przyszłego miesiąca. Z przyjemnością zaprezentuję bliżej moją kandydaturę podczas rozmowy rekrutacyjnej.

albo:


W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Państwa dyspozycji. Z przyjemnością zaprezentuję szerzej moje kompetencje podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Obok pytania, jak zakończyć list motywacyjny, budzącą wiele wątpliwości kwestią jest to, czy taki dokument należy odręcznie podpisać. W przypadku aplikacji przesyłanych elektronicznie nie ma takiej konieczności. Pamiętaj jednak, aby na końcu dopisać klauzulę CV – RODO.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Planowanie oraz koordynacja robót elektrycznych zgodnie z dokumentacją oraz przepisami prawa budowlanego i BHP, Weryfikacja dokumentacji oraz zastosowanych rozwiązań, Prowadzenie dokumentacji w zakresie robót elektrycznych oraz sporządzanie dokumentacji powykonawczej, Prowadzenie kontroli...
  • Doradca ds. sprzedaży samochodów BMW i MINI

    Auto Fus Group sp. J.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska aktywna sprzedaż samochodów nowych; podejmowanie działań mających na celu zbudowanie nowej sieci odbiorców; przygotowywanie ofert handlowych i podpisywanie umów; realizowanie okresowych celów sprzedażowych;
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?