Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? Zwroty, wzór

List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? Zwroty, wzór

 
List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? Zwroty, wzór

Dobrze napisane CV i list motywacyjny mogą przesądzić o rekrutacyjnym sukcesie. Jeśli staramy się o pracę w zagranicznej firmie lub zamierzamy rozpocząć karierę w innym kraju, konieczny będzie list motywacyjny po angielsku, czyli cover letter. Mimo że wielu z nas uczyło się pisać tego typu dokumenty na lekcjach angielskiego w szkole, niekoniecznie pamiętamy wszystkie kluczowe zwroty do listu motywacyjnego. Ponadto, wiedza ta mogła się już zdezaktualizować, z uwagi na zmieniające się trendy w rekrutacji i HR. Jak zatem napisać dobry list motywacyjny po angielsku? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, a także szablon i przykład cover letter.

 

Spis treści

Jak napisać list motywacyjny po angielsku?

 

List motywacyjny to drugi – obok CV czy résumé używanego w USA – najpopularniejszy dokument wymagany podczas procesu rekrutacji. Jest to narzędzie pozwalające nam rozbudować informacje zawarte w aplikacji, podkreślić nasze zalety, ale też odwrócić uwagę od ewentualnych słabszych stron. 

 

Jeśli stanowisko, na które kandydujemy, wymaga kontaktów ze współpracownikami lub klientami posługującymi się językiem angielskim, najlepszym rozwiązaniem dla osoby chcącej nas zatrudnić będzie przetestowanie możliwości językowych już na samym początku prowadzonego naboru kandydatów. Wystarczy zatem w ogłoszeniu poprosić kandydatów do pracy o dostarczenie listu motywacyjnego po angielsku (jako uzupełnienie np. CV po angielsku).

 

Angielskim odpowiednikiem listu motywacyjnego jest cover letter. Ten nie będzie wymagany przez każdego pracodawcę. Więcej niż prawdopodobne jest jednak, że list motywacyjny po angielsku będzie niezbędny wówczas, gdy chcemy pracować w międzynarodowej firmie, w której do zwykłej komunikacji biurowej używa się właśnie angielskiego. W Polsce jest coraz więcej zagranicznych korporacji, gdzie nawet ogłoszenia o pracę publikowane są właśnie w języku angielskim. Angielski jest także językiem niektórych branż, przede wszystkim IT, lotniczej, dziedzin badawczo-naukowych itp.

 

Pamiętaj! 

 

Chwalenie się umiejętnościami językowymi nie zawsze jest pożądane. Kiedy napisać swój list motywacyjny po angielsku? Optymalnym rozwiązaniem jest dostosowanie się do zasady mówiącej, że na ogłoszenie o pracę odpowiadamy w języku, w którym zostało ono napisane. 

 

Cover letter jest dokumentem, który ma za zadanie umożliwić nam zaprezentowanie się jako najlepszego kandydata na dane stanowisko. To szansa, by przekonać pracodawcę do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną właśnie nas. Wzór listu motywacyjnego po angielsku przypomina schemat i strukturę listu motywacyjnego w języku polskim. Pamiętajmy więc, że kluczowe są tutaj takie elementy jak: 

 

  • nagłówek,

  • wstęp,

  • rozwinięcie,

  • zakończenie,

  • prośba o informację zwrotną,

  • podpis kandydata. 

 

 

 

  • Przydatne zwroty i wyrażenia w czasie pisania listu motywacyjnego po angielsku 

 

Dobrze napisany list motywacyjny po angielsku może okazać się przepustką do kariery. 

 

List motywacyjny może zawierać takie zwroty po angielsku jak:

 

  • I would like to express my interest in the X postion in Y – Zainteresowała mnie Państwa oferta pracy na stanowisku X w firmie Y,

  • I’m interested in your job offer, because I already have experience that matches your requirements – Jestem zainteresowany Państwa ofertą, ponieważ posiadam doświadczenie odpowiadające Państwa wymogom,

  • I have been working as X for Y years – Przez X lat pracowałem jako Y,

  • My former duties included… – Moje dotychczasowe obowiązki obejmowały…

  • I believe I am well suited for this position, as…  –  Uważam, że pasuję na to stanowisko, ponieważ…,

  • My experiences have greatly contributed to the development of… – Moje dotychczasowe doświadczenie pozwoliło mi rozwinąć…,

  • I have been following your company for many years and it would be a privilege for me to contribute to the company’s growth and future successes – Śledzę działania Państwa firmy od wielu lat i byłoby dla mnie zaszczytem móc przyczynić się do jej rozwoju i przyszłych sukcesów,

  • I believe I can help you grow your company, because… – Wierzę, że mogę pomóc Państwu w rozwijaniu Państwa firmy, ponieważ… 

  • My enthusiasm and dedication has resulted in me acquiring of a range of different skills… – Mój entuzjazm oraz zaangażowanie zaowocowały zdobyciem szeregu umiejętności…

 

  • Jak stworzyć cover letter dopasowany do oferty pracy?

 

Nie istnieje jeden uniwersalny wzór listu motywacyjnego, a zasada ta obowiązuje w każdym języku. Starając się o posadę u różnych pracodawców i aplikując na konkretne stanowiska, musimy pamiętać o najważniejszym – zarówno CV, jak i list motywacyjny powinny być spersonalizowane i odpowiadać konkretnej ofercie. Jeśli posiadamy w swoich dokumentach gotowy list motywacyjny, niestety nie będzie on zbytnio użyteczny. Pamiętajmy, że ten musi być dopasowany do ofert pracy, a jego treść powinna być odpowiedzią na wymagania stawiane przez danego pracodawcę.

 

Pamiętaj! 

 

Powielanie tego samego schematu i wysyłanie do każdego pracodawcy gotowego listu motywacyjnego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Cover letter musi odnosić się do oferty zatrudnienia i stanowiska, na które aplikujemy. 

 

  • Wypunktowania w dokumencie

 

Wypunktowania w listach motywacyjnych są stosunkowo rzadko stosowane, a to błąd! Taka forma zapisu i kształt listu motywacyjnego dla potencjalnego pracodawcy będzie o wiele bardziej przejrzysta i ciekawsza niż blok ciągłego tekstu. Wypunktowania możemy wykorzystać chociażby do wyszczególnienia swoich osiągnięć i kwalifikacji zawodowych, ukończonych kursów czy praktyk. W przypadku osób, które piszą swój pierwszy list motywacyjny i nie mają jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, wypunktowanie sprawdzi się do wypisania swoich najważniejszych umiejętności, które następnie rozwiniemy w dalszej części dokumentu. 

 

 

List motywacyjny w języku angielskim – do kogo go zaadresować?

 

List motywacyjny po angielsku – podobnie jak list w języku polskim – powinien być spersonalizowany. Oznacza to, że musi być on zaadresowany do konkretnej osoby. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by ustalić osobę odpowiedzialną za prowadzenie rekrutacji w danej firmie. Zazwyczaj będzie to dyrektor działu HR, ale również kierownik działu, w którym staramy się o posadę. Jeśli ubiegamy się o pracę w małej firmie, możemy zaadresować list motywacyjny bezpośrednio do pracodawcy. 

 

Jak zacząć list motywacyjny po angielsku?

 

Doskonale wiemy, że najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Podobnie jest w przypadku pisania cover letter. Jak zacząć list motywacyjny po angielsku, by spełniał on standardy i wyglądał profesjonalnie? Cover letter powinien składać się z wyraźnie zaznaczonych akapitów. Pierwszym z nich jest nagłówek. Dokument należy zacząć od przedstawienia swoich danych osobowych i kontaktowych (imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail), a następnie wpisania danych adresata listu. 

 

W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę, by lepiej przyjrzeć się obowiązującym w przypadku cover letter zwrotom.

 

W liście motywacyjnym możemy zastosować następujące zwroty grzecznościowe: 

 

  • Dear Ms Jones (kiedy zwracamy się do kobiety),

  • Dear Mr Jones (kiedy zwracamy się do mężczyzny),

  • Dear Hiring Manager (kiedy znamy tylko stanowisko adresata),

  • To whom it may concern (kiedy nie jesteśmy w stanie ustalić danych adresata).

 

Adresując list motywacyjny i nie mając wiedzy, do kogo go piszemy, możemy użyć sformułowania „To whom it may concern”, które możemy przetłumaczyć jako „do wszystkich zainteresowanych”. Nie jest to jednak rozwiązanie zalecane. Pamiętajmy, że warto ustalić konkretną osobę, do której kierujemy pismo. 

 

Jak zakończyć list motywacyjny po angielsku?

 

Nie mniej ważne niż samo rozpoczęcie listu motywacyjnego po angielsku, jest jego zakończenie. W tym miejscu powinniśmy zaplanować przestrzeń na podziękowanie za poświęcony czas i uwagę oraz za możliwość przedstawienia swojej kandydatury. Pamiętajmy również, by zaznaczyć, że oczekujemy odpowiedzi zwrotnej od rekrutera, pozostajemy do jego dyspozycji i z przyjemnością odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania. Warto również podkreślić fakt, że mamy nadzieję na osobiste spotkanie. 

 

Gotowy list motywacyjny możemy zwieńczyć zwrotem grzecznościowym: 

 

  • Thank you,

  • Kind regards,

  • Best regards, 

  • With best regards,

  • Respectfully yours.

 

Czytaj także: Praca w Anglii po brexicie – co oznacza dla Polaków? 

 

Jak długi powinien być list motywacyjny po angielsku?

 

Wiemy już, jak napisać list motywacyjny po angielsku, w jaki sposób go rozpocząć oraz zakończyć. Czas zadać sobie pytanie: jak długi powinien być list motywacyjny? Przykłady tego rodzaju dokumentów zazwyczaj zajmują maksymalnie jedną stronę. Warto przestrzegać tej zasady i pamiętać, że cover letter jest jedynie dopełnieniem CV i rozwinięciem informacji w nim zawartych, a nie ich powtórzeniem. W liście powinniśmy skupić się na naszych cechach osobowości, zaangażowaniu i podejściu do pracy, a nie na przedstawieniu kolejnych szczebli kariery. 

 

Pamiętaj! 

 

List motywacyjny nie powinien zajmować więcej niż jedną stronę A4. Warto zadbać o przejrzysty i czytelny kształt dokumentu, wyraźnie rozdzielając kolejne akapity tekstu. 

 

 

Przykładowy wzór listu motywacyjnego po angielsku

 

Warszawa 3rd December 2023 

 

Monika Nowak

nowakm@xx.xx

+48500650600

ul. Pomorska 15

03-101 Warszawa

 

Dear Mr Jones

Savoir Company 

ul. Jana Zamoyskiego 5 

03-801 Warszawa



I’m writing to express my sincere interest in the sales representative position at Savoir Company. With a strong background in sales and trading, coupled with my exceptional communication and interpersonal skills, I’m confident in my ability to contribute effectively to your team.

 

Having a perfect record for promoting products and being awarded the top Sales Associate of the region in 2022, I’m confident that I would be a perfect fit for this role. I have extensive experience in developing and maintaining relationships with customers, as well as in creating and executing successful sales strategies. As a sales professional with a proven history of driving revenue growth, I can significantly impact your business.

 

For a more in-depth presentation of my background and professional contributions, please take a moment to review my enclosed CV.

 

Thank you for considering my application. I’m enthusiastic about the prospect of contributing to Savoir Company and am eager to further discuss how my skills align with your needs.

 

Best regards

Monika Nowak

 

Czytaj takżePraca USA – jak wyjechać? Ile można zarobić?

 

List motywacyjny po angielsku – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak się nazywa list motywacyjny po angielsku?

 

List motywacyjny po angielsku to cover letter. 

 

  • Czy list motywacyjny podpisuje się własnoręcznie?

 

W przypadku wysyłania listu motywacyjnego za pomocą poczty elektronicznej, własnoręczny podpis nie jest wymagany. Wyjątkiem są sytuacje, w których pracodawca wyraźnie zaznacza, że własnoręczny podpis na dokumencie jest konieczny. 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Zakres zadań: weryfikacja i księgowanie operacji magazynowych; weryfikacja i uzgadnianie salda kont rozliczania produkcji; weryfikacja i uzgadnianie salda kont kosztu własnego sprzedaży; weryfikacja i uzgadnianie salda kont magazynowych; weryfikacja i uzgadnianie salda kont rozliczenia zakupu...
  • Kontroler jakości

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    Zakres zadań: kontrola przestrzegania przyjętych instrukcji i procedur wynikających z wymagań systemów jakościowych HACCP, IFS, QS; kontrola spełniania wymagań dotyczących higieny personelu, kontrahentów, osób wizytujących i odwiedzających zakład; nadzór nad przestrzeganiem regulaminu...
  • Asystent / Asystentka ds. HR

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szamocka 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    asystent  umowa o dzieło  część etatu
    1 godz.
    Praca w Szpitalu LUX MED Onkologia w Warszawie przy ul. Szamockiej 6 Twoją rolą będzie: ​ archiwizacja dokumentów; weryfikacja zgodności danych z dokumentacją (szkolenia, wnioski, polisy OC) porządkowanie dokumentów w archiwum; pomoc w pracach o charakterze administracyjnym;
  • Operator Żurawia

    Primost Południe Sp. z o.o.   Będzin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: praca przy wykonywaniu obiektów mostowych, obsługa żurawi samojezdnych (18-90 t), bieżąca obsługa i konserwacja sprzętu, organizowanie miejsca pracy, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy na placu budowy, wykonywanie zadań budowlanych, przestrzeganie zasad BHP i...
  • specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat   30,50 zł brutto/godz.  rekrutacja online
    4 godz.
    Przygotowywanie i aktualizacja umów z klientami. Obsługa wniosków związanych ze zmianą danych. Przyjmowanie zgłoszeń i ich ewidencja. Archiwizacja dokumentów. Wsparcie zespołu w bieżących zadaniach.
  • Spawacz TIG (m/k)

    Trenkwalder   Austria, Vorarlberg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Twoje zadania spawanie metodą TIG stali nierdzewnej.

Najnowsze artykuły

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Czasami przerywasz rozmówcy w pół zdania? Zdarza Ci się podczas rozmowy sięgać po telefon i sprawdzać powiadomienia? A może słuchasz wypowiedzi drugiej osoby z kamienną twarzą, czekając z jakąkolwiek reakcją, aż skończy mówić? A teraz zadaj sobie pytanie – jak Ty się czujesz, gdy rozmówca zachowuje się w ten sposób? Poznaj tajniki aktywnego słuchania i rozwiń umiejętności interpersonalne.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379