Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny: nauczyciel – co powinien zawierać?

List motywacyjny: nauczyciel – co powinien zawierać?

 
List motywacyjny: nauczyciel – co powinien zawierać?

Przeglądając ogłoszenia pracy w szkole, w wielu z nich można zauważyć wymaganie wysłania CV i listu motywacyjnego. O ile życiorys jest dość uniwersalny, o tyle list motywacyjny warto każdorazowo dostosować do konkretnej oferty pracy. Czytaj dalej i sprawdź, jaki układ treści zastosować, jak rozpocząć i jak zakończyć list motywacyjny.

 

Nauczyciel – jak wygląda list motywacyjny?


List motywacyjny to oficjalny dokument. Ma więc narzuconą formę. Pamiętaj, że możesz także wysłać list motywacyjny bez ogłoszenia. W takich przypadkach mówimy o podaniu o pracę. Jest ono nieco ogólniejsze od listu – nie odpowiada się bowiem na konkretne wymagania pracodawcy. Gdy szkoła aktualnie nie prowadzi naboru, poza uzasadnieniem swojej kandydatury na stanowisko nauczyciela w podaniu wnioskuje się o rozpoczęcie procesu rekrutacyjnego/ utworzenie stanowiska.

 

List motywacyjny – szablon

 


Imię i nazwisko                                                                                                                  Miejscowość, data
nauczyciel i stopień awansu
(stażysta/ nauczyciel kontraktowy/ mianowany/dyplomowany)
dane kontaktowe
                                                                                                           Dane adresata listu (pracodawcy)


                                                                              List motywacyjny

 


Treść przedstawiająca motywację do podjęcia zatrudnienia na stanowisku.


                            Imię i nazwisko kandydata poprzedzone zwrotem grzecznościowym (Z wyrazami szacunku/ Z poważaniem)


klauzula RODO (małą czcionką na dole strony)


Co wpisać w treści listu motywacyjnego nauczyciela? Nie kopiuj informacji z CV, ale uzupełnij je i rozwiń. Odpowiedz w kilku zdaniach na pytanie, dlaczego uważasz, że warto zatrudnić Cię w danej szkole, pokaż, że praca nauczyciela to dla Ciebie coś więcej niż sposób na zarabianie pieniędzy.

 

Nauczyciel –  jak zacząć list motywacyjny?


Zastosuj zwrot grzecznościowy (Szanowni Państwo lub szanowna Pani Dyrektor/ Szanowny Panie Dyrektorze – jeśli kierujesz list bezpośrednio do dyrektora placówki), podaj, na jakie stanowisko i w jakiej szkole aplikujesz (wpisz  jej pełną nazwę).

Przykładowo:
Szanowna Pani Dyrektor, z przyjemnością przesyłam swoją kandydaturę na stanowisko nauczyciela wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Jana Kowalskiego w Poznaniu.

 

Nauczyciel – jak zakończyć list motywacyjny?


List zwyczajowo kończy się zapewnieniem kandydata, że jest gotowy do uczestnictwa w kolejnych etapach rekrutacji. Można też wspomnieć, jaką formę kontaktu preferujemy, od kiedy możemy podjąć pracę. Całość kończymy, jak w wyżej widocznym szablonie, zwrotem grzecznościowym, podpisujemy swoim imieniem i nazwiskiem. Dokumenty aplikacyjne powinny mieć także klauzulę RODO, czyli:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby rekrutacji na stanowisko nauczyciela… w…

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Sporządzanie przedmiarów, obmiarów i kosztorysów, w tym zamiennych, powykonawczych, do przetargów, Sporządzania ofert i ich aktualizacja, Sporządzanie optymalizacji kosztowych realizacji inwestycji, Kompletowanie dokumentów niezbędnych do przygotowania ofert, zatwierdzeń materiałów itp.,...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Przygotowywanie dokumentacji projektowej instalacji elektrycznych i automatyki; Wykonanie obliczeń elektrycznych; Przygotowywanie zestawienia materiałowego pod zamówienie (list kablowych, tras kablowych, aparatury elektrycznej i automatyki); Przygotowanie rysunków rozmieszczenia urządzeń;...
  • AB INDUSTRY S.A.
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Aktywny udział w montażach obiektowych, Przygotowywanie zapotrzebowania na materiały, Zamawianie materiałów, Kierowanie grupą monterów - brygadzista.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?