Szukasz pracy jako informatyk? Oferty pracy na stanowiska w IT odzwierciedlają znaną tendencję – w tej branży liczą się umiejętności, a nie dyplomy czy inne kwestie. Dlatego pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów przesłania CV, ewentualnie próbek wcześniejszych projektów i przejścia testu sprawdzającego kompetencje. Co jednak, gdy w procesie rekrutacji wymagany jest także list motywacyjny? W tym wypadku – jeśli faktycznie zależy nam na zatrudnieniu w danej firmie – nie warto tego wymagania ignorować. Aplikacje niekompletne najczęściej są bowiem z góry odrzucane. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygląda list motywacyjny na stanowisko informatyka.
Informatyk – jak wygląda list motywacyjny?
Jeśli chodzi o dokumenty aplikacyjne takie jak CV i list motywacyjny, wzory znajdziesz w internecie. Warto je przejrzeć, pamiętaj jednak, by w żadnym razie nie kopiować ich treści! Rekruter z dużym prawdopodobieństwem natychmiast to wyłapie i po prostu odrzuci Twoje zgłoszenie. Cały wysiłek pójdzie na marne, a Ty stracisz szansę na posadę, na jakiej Ci zależy.
Przygotuj list motywacyjny wg ustalonego wzoru. Na górze strony, po lewej, powinny znaleźć się Twoje dane: imię i nazwisko, telefon, e-mail – w zależności od tego, jaki kontakt preferujesz. Z kolei po prawej powinna być podana data i miejscowość.
Poniżej po prawej stronie wpisz dane adresata – imię i nazwisko pracownika HR bądź nazwę firmy.
Następnie dodaj tytuł – List motywacyjny.
Dokument składa się z kilku części – wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia. Jeśli wysyłasz go drogą elektroniczną – a tak jest w większości przypadków, nie musisz podpisywać odręcznie listu motywacyjnego. Zrób to jednak, gdy przekazujesz list w formie papierowej do placówki firmy.
Treść dokumentu powinna być odpowiedzią na pytania:
- dlaczego jesteś najlepszym kandydatem / najlepszą kandydatką na stanowisko informatyka?
- jak Twoje umiejętności i doświadczenie zdobyte na poprzednich posadach przyczynią się do sukcesu tej konkretnej firmy?
- ewentualnie – jak chciałbyś / chciałabyś rozwijać się zawodowo w branży, w szczególności w danej firmie?
Nie powielaj zatem informacji podanych w życiorysie zawodowym, możesz je natomiast rozszerzyć. Po kolei opisz swoje umiejętności techniczne i doświadczenie, wspomnij o zarządzaniu zespołem. Koniecznie pochwal się sukcesami, nawet drobnymi jak wprowadzenie usprawnień w poprzedniej firmie. Możesz także wymienić, jakie posiadasz certyfikaty i dyplomy, jeśli zostały już opisane w CV.
Pamiętaj także, by wspomnieć o swoich umiejętnościach miękkich. Pracodawcy szukają na stanowisko informatyka osób samodzielnych, dokładnych, dociekliwych – takich, które będą potrafiły rozwiązać wszelkie problemy sprzętowe i sieciowe. Informatyk musi zarazem być komunikatywny, a także cechować się cierpliwością. Umiejętność współpracy z innymi jest bardzo ważna, ponieważ informatykowi prawdopodobnie nie raz przyjdzie tłumaczyć zasady użytkowania sprzętu i oprogramowania laikom w dziedzinie informatyki. Dlatego warto podkreślić zdolności interpersonalne przydatne w kontaktach ze współpracownikami.
Informatyk – jak zacząć list motywacyjny?
Nie musisz pisać, gdzie natknąłeś / natknęłaś się na ogłoszenie, choć podanie tej informacji nie jest błędem. Możesz zacząć np. od:
Z odpowiedzi na Państwa ogłoszenie zamieszczone na portalu praca.pl, zgłaszam swoją kandydaturę na stanowisko informatyka.
Informatyk – jak zakończyć list motywacyjny?
Na końcu listu możesz poinformować rekrutera o preferowanym sposobie kontaktu z Tobą (mail, telefon). Następnie jeszcze raz podkreśl chęć pracy w danej firmie i gotowość do stawienia się na rozmowie kwalifikacyjnej, np.
Dziękuję za poświęcony czas i mam nadzieję, że moja kandydatura spotka się z Państwa zainteresowaniem. Chętnie opowiem o sobie więcej w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Nie zapomnij o zwrocie grzecznościowym: Z poważaniem / Z wyrazami szacunku. Poniżej dodaj podpis – imię i nazwisko.
Czytaj także: ryzyko zawodowe w pracy informatyka.