Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Od audytora do biegłego rewidenta

Od audytora do biegłego rewidenta

 
Od audytora do biegłego rewidenta

Kiedy zaczynałem pracę, w realiach krakowskich była to jedna z niewielu tak atrakcyjnych opcji. Dzisiaj pojawiła się ogromna konkurencja ze strony sektora usług księgowych i finansowych, jednak kilkuletnie doświadczenie z audytem może być bardzo korzystne dla osoby wchodzącej na rynek pracy.

 

Co ma przed sobą osoba zaczynająca pracę w jednej z firm Wielkiej Czwórki, z których każda posiada duży dział audytu?


Po pierwsze jasno wytyczoną ścieżkę kariery. Mimo drobnych różnic w nazwach kolejnych pozycji w każdej z tych firm nowy pracownik ma przed sobą 2 lata pracy na stanowisku asystenta (asystent 1 i 2), 3-4 lata pracy na stanowisku seniora (semi senior/senior 1, senior 2, senior 3), wreszcie awans na menedżera. Do wyższych stanowisk: starszego menedżera, dyrektora czy partnera – wystarczy wspomnieć, że istnieją – dojdą bardzo nieliczni.


W dużym uproszczeniu asystent jako członek zespołu badającego sprawozdania finansowe zajmuje się zazwyczaj audytowaniem prostszych pozycji, np. środków trwałych czy należności, inwentaryzacjami. Senior jest szefem takiego zespołu, planuje badanie, sprawdza pracę wykonaną przez asystentów, sam audytuje bardziej skomplikowane pozycje bilansów czy rachunku wyników. Menedżer, oprócz kontrolowania seniorów, zajmuje się sprzedażą usług firmy. Awanse na kolejne stanowiska następują co roku. Oczywiście możliwe są awanse szybsze. Czasem zdarza się też rok bez awansu, co zależy od oceny pracy danego pracownika.

 

 

Drugim ważnym aspektem pracy w audycie jest możliwość zdobycia szerokiej i dość unikatowej wiedzy, często o zupełnie różnych przedsiębiorstwach działających w różnych branżach. Pojawia się tu dość znacząca różnica pomiędzy pracą w Warszawie a pracą w biurach w innych miastach Polski. W Warszawie, ze względu na dużą liczbę banków czy ubezpieczycieli, dużo łatwiej jest zostać specjalistą w jednym sektorze. Z kolei w biurach regionalnych ma się zazwyczaj możliwość poznania spółek działających w różnych sektorach. Dla mnie osobiście był to największy plus pracy w audycie – miałem do czynienia ze spółkami z sektora budowlanego, telekomunikacyjnego, hutniczego, motoryzacyjnego i energetycznego, których w inny sposób nie miałbym możliwości poznać.

Trzecim aspektem, który powinien być równie ważny dla osoby rozpoczynającej swoją drogę na rynku pracy, jest możliwość zdobycia wiedzy z zakresu księgowości i finansów. Obowiązkowe jest rozpoczęcie zdobywania kwalifikacji biegłego rewidenta, z czego warto skorzystać, bo praca w audycie znacznie to ułatwia. Zarówno roczna praktyka w zakresie rachunkowości, jak i dwuletnia aplikacja w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych pod kierunkiem biegłego rewidenta są elementem zwykłej pracy w audycie, bez konieczności szukania podmiotów, w których można by je odbyć. Nie zmienia to faktu, że zdanie 10 egzaminów, odbycie aplikacji oraz zdanie egzaminu końcowego zabiera kilka lat – mnie udało się po 6 latach – a krótko po ślubowaniu odszedłem z zawodu.

Chcący spróbować pracy w audycie powinni szczególną uwagę zwrócić na tzw. work/life balance, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. W pierwszych latach pracy, gdy pracownik zaraz po studiach zazwyczaj nie ma jeszcze rodziny i wiążących się z tym obowiązków, ma się większą elastyczność. A trzeba wiedzieć, że z pracą w audycie, szczególnie w tzw. sezonie (styczeń – kwiecień), kiedy kumulują się badania sprawozdań finansowych po zamknięciu roku, wiąże się ogromna liczba nadgodzin, weekendów w pracy, wyjazdów i mieszkania w hotelach.

 

Dlatego warto pamiętać o tym, że praca to nie wszystko, a po kilku latach warto rozważyć odejście do spokojniejszej pracy. Ponieważ doświadczenie w audycie i dodatkowe kwalifikacje zawodowe (o ile udało się je zdobyć) są wciąż cenione na rynku, będzie to ułatwione. Trudno wskazać optymalny moment na odejście, bo będzie on inny dla każdej osoby, ale wydaje się, że warto w audycie spędzić przynajmniej 3 lata, tak aby przynajmniej jeden sezon przepracować jako senior.


Doświadczenie w audycie daje solidne podstawy do przejścia na stanowiska takie jak główny księgowy, kontroler finansowy, specjalista/menedżer w sektorze usług księgowych/finansowych lub też samodzielnej działalności jako biegły rewident, o ile zdążyło się te kwalifikacje zdobyć.

Tomasz Mazoń
Financial Modelling Analyst, BP Europa SE Oddział w Polsce

Czytaj takżeAutomotywacja, czyli jak motywować siebie samego

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Przedstawiciel Handlowy

    ADF AUTO Spółka z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków sprzedaż części i akcesoriów samochodowych, bezpośrednia obsługa klientów zgodnie z przyjętymi standardami, pozyskiwanie nowych klientów; utrzymywanie partnerskich relacji z dotychczasowymi klientami; nadzorowanie procesów sprzedaży, wystawianie dokumentów...
  • Doradca Handlowy – samochody dostawcze IVECO

    ADF AUTO Spółka z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków Sprzedaż nowych samochodów dostawczych IVECO; Aktywne pozyskiwanie Klientów w terenie; Obsługa Klientów zgodnie ze standardami jakościowymi; Budowanie długotrwałych relacji z Klientem; Przygotowywanie ofert handlowych zgodnie z obowiązującymi standardami;...
  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    CMP HOLDING sp. z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    Twój zakres obowiązków prowadzenie ksiąg rachunkowych w zakresie pełnej rachunkowości zgodnie z obowiązującymi przepisami, dekretacja i księgowanie faktur zakupu i sprzedaży, dokumentów kosztowych, wyciągów bankowych, raportów kasowych oraz innych dokumentów księgowych, kontrola,...
  • Mechanik samochodowy

    ADF AUTO Spółka z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Główne zadania: naprawy serwisowe samochodów wszystkich marek, naprawy głównych podzespołów samochodów, przeglądy techniczne samochodów, naprawy elektryczne.
  • Doradca Handlowy

    ADD Motor Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Karkonoska 45    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Sprzedaż samochodów nowych, Aktywne pozyskiwanie i obsługa Klientów zgodnie ze standardami marki, Budowanie długotrwałych relacji z Klientem, Prowadzenie negocjacji oraz przygotowywanie ofert handlowych według obowiązujących standardów, Realizacja indywidualnych...
  • Księgowa / Księgowy

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Zakres zadań: weryfikacja i księgowanie operacji magazynowych; weryfikacja i uzgadnianie salda kont rozliczania produkcji; weryfikacja i uzgadnianie salda kont kosztu własnego sprzedaży; weryfikacja i uzgadnianie salda kont magazynowych; weryfikacja i uzgadnianie salda kont rozliczenia zakupu...

Najnowsze artykuły

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Czasami przerywasz rozmówcy w pół zdania? Zdarza Ci się podczas rozmowy sięgać po telefon i sprawdzać powiadomienia? A może słuchasz wypowiedzi drugiej osoby z kamienną twarzą, czekając z jakąkolwiek reakcją, aż skończy mówić? A teraz zadaj sobie pytanie – jak Ty się czujesz, gdy rozmówca zachowuje się w ten sposób? Poznaj tajniki aktywnego słuchania i rozwiń umiejętności interpersonalne.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379