Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

 
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Rozszerzona rzeczywistość to już nie Science Fiction

 

Nowe technologie rozszerzają rzeczywistość, dają duże możliwości edukacyjne i rozrywkowe – nam, zwykłym użytkownikom. Często, nawet nieświadomie korzystamy z zaawansowanych rozwiązań: wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy roboty coraz szerzej wkraczają w życie codzienne. Rozwiązania te służą do pracy czy zabawy, mając tym samym wspólną cechę – zaskakują nas.


To, co nas otacza, zmienia się w takim tempie, że nie wiemy, co czeka nas jutro. Kto by pomyślał, że 80% z nas przewiduje, że do 2030 roku przesyłki będą dostarczane przez drony lub pojazdy samobieżne. Według prognoz 69% naszych decyzji będzie podejmowanych na podstawie interakcji z inteligentnymi urządzeniami  – wirtualni doradcy zbadają nasze potrzeby, a przymierzalnia online dopasuje idealny strój. Najważniejsze będzie, aby nas zaangażować i utrzymać. Nie będzie to łatwe, bo firmy będą musiały dostarczyć nam usługi i informacje w wygodny, pobudzający emocje i interaktywny sposób.

To ważne, gdyż wszyscy oczekujemy silnych bodźców i prawdziwych emocji, które umocnią autentyczność i mają pewną historię w tle. Co ważne, naszą uwagę można jednak przykuć jedynie na osiem sekund.  O ten czas rywalizują dziesiątki komunikatów jednocześnie – wygrywa ten, kto wejdzie z nami w interakcję, połączy przestrzeń rzeczywistą i wirtualną, pozwalając nam na doświadczenie i wypróbowanie produktu przed kupnem.
Rozszerzona rzeczywistość – co to jest?

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR) umożliwia połączenie w czasie rzeczywistym świata prawdziwego z interaktywnym obrazem generowanym cyfrowo. Jak to zrobić? To bardzo proste. Dzieje się to zazwyczaj bezpośrednio na smartfonie. Rozszerzona rzeczywistość w telefonie sprawia, że po zeskanowaniu obrazu, zostaje on uzupełniony o tekst, zdjęcia, modele graficzne 3D, animacje, filmy czy dźwięki. Sczytane przez nas poprzez aplikację obrazki w książeczce dla dzieci „ożywają”. Zeskanowane przez nas w sklepie opakowanie produktu przenosi nas do przepisu kulinarnego. Papierowa instrukcja składania mebli przybiera formę filmu instruktażowego krok po kroku. Zeskanowane w witrynie sklepu logo, umożliwia nam skorzystanie z dodatkowego kuponu lub zniżki na zakupy w danym sklepie. Brzmi to niewiarygodnie? A to dopiero początek możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości. 

Serdecznie zapraszam do pobrania aplikacji genARate i zeskanowania poniższej okładki, aby przekonać się, jakie to proste.

Pobierz aplikację genARate i zeskanuj poniższą grafikę


                                

Zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie: nowe emocje i interakcje


Powyższy przykład to dopiero początek rozszerzonej rzeczywistości, która odpowiada na nasze potrzeby, wchodząc z nami w codzienną interakcję. Otaczające nas bodźce powodują, że już mało co robi na nas wrażenie, dlatego jedynym kluczem marketingu przyszłości jest to, aby się wyróżnić i przyciągnąć nasze zainteresowanie. Pobudzić wyobraźnię i pozytywne skojarzenia, już nie tylko podczas gier i zabaw, ale w naszych codziennych czynnościach. Przykładów można szukać we wszystkich obszarach życia. Możliwości tego, jak można wykorzystać aplikacje AR czy okulary z rozszerzoną rzeczywistością ograniczone są obecnie jedynie ludzką wyobraźnią, ponieważ nowoczesne kierunki w życiu i biznesie nie boja się przełamywać wcześniej określonych granic.

 

Rozszerzona rzeczywistość w edukacji — w klasie, szkole, szkoleniach dla pracowników

 

Treści generowane na mobilnym wyświetlaczu nie tylko dostarczają rozrywki, ale również edukują. Materiały pokazane w niestandardowy sposób oraz proces interakcji użytkowania zachęcają do nauki, oraz rozwijają wyobraźnię. Technologia AR może być znakomitym nośnikiem wiedzy lub jej uzupełnieniem.

Projekty edukacyjne z wykorzystaniem AR pobudzają ciekawość i zainteresowanie uczniów tematem, zwiększają koncentrację w trakcie lekcji w szkole oraz zachęcają do poszukiwania dodatkowych informacji, oraz pogłębiania podsiadanej wiedzy.

Technologia AR pozwala na:
•    Pobudzenie skojarzeń i wyobraźni w celu lepszego zrozumienia różnych zagadnień,
•    Stworzenie nowego kontekstu nauki,
•    Zmiany tradycyjnej lekcji w zajęcia pełne interakcji, emocji i zaangażowania.
 
Potencjał edukacyjny tej technologii wynika głównie z jej możliwości prezentacyjnych. Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej jest możliwe zarówno w ramach zajęć dla najmłodszych uczniów w szkołach podstawowych czy średnich, jak i w czasie wykładów czy ćwiczeń dla studentów. Można stosować ją również jako środek dydaktyczny w edukacji osób dorosłych. W szkołach o profilach technicznych uczniowie mogą nie tylko korzystać z tej technologii jako użytkownicy, ale przechodząc do nauki oprogramowania, mogą tworzyć projekty AR wspólnie ze szkołą.

 

Rozszerzona rzeczywistość –  przykłady nowych stanowisk i zawodów

 

Augmented reality to nie tylko nowe technologie i narzędzia pracy, z których korzystać będziemy na wielu płaszczyznach – od wspomnianych wyżej przykładów z obszaru edukacji czy marketingu po nowe technologie w branży turystycznej, czy w medycynie. To również ogromny obszar nowych możliwości zawodowych dla osób z różnym doświadczeniem zawodowym i o różnorodnych zainteresowaniach.

 

Rzeczywistość rozszerzona – programowanie

 

Bardzo dużo stanowisk w AR związanych jest z programowaniem. Poszukiwani są programiści wielu języków (głównie C, C++, C#). Do tworzenia aplikacji i rozwiązań VR i AR potrzebni są też graficy i projektanci 3D. Od tych, którzy chcą pracować przy grach w rzeczywistości rozszerzonej, oczekuje się też znajomości silnika Unreal Engine. Coraz więcej jest też ofert dla UX/UI designerów, którzy zajmują się projektowaniem struktury informacji i analizą tego, czy aplikacje spełniają oczekiwania osób docelowo korzystających z rozwiązań Augmented Reality.

 

Praca w turystyce z rzeczywistością rozszerzoną

Rozszerzona rzeczywistość w turystyce, to zaś możliwość na przykład tworzenia interaktywnych przewodników, czy wykorzystując okulary rzeczywistości rozszerzonej, nałożenia na rzeczywiste obiekty w muzeum dodatkowych informacji.

 

Tu poszukuje się specjalistów, którzy są w stanie wzbogacać rzeczywistością rozszerzoną doświadczenia i przeżycia turysty. Obejmuje to projektowanie tras i wycieczek wspieranych AR, wykorzystywanie technologii w hotelach, transporcie czy całym procesie wyboru i zakupy wycieczek. AR wykorzystywana jest też do znoszenia barier językowych, ułatwiana dostępu osobom niepełnosprawnym czy nawigacji w czasie rzeczywistym.


Te stanowiska pracy nie mają jeszcze nawet sprecyzowanych nazw. Szuka się AR Product Managerów, Business Developerów oraz specjalistów od Client Experience w AR. Rekrutują głównie startupy oraz firmy takie jak Konica Minolta, wykorzystujące wieloletnie doświadczenie technologiczne w służbie nowych możliwości, jakie dają.

 

AR i nowoczesne technologie w medycynie

 

Rozszerzona rzeczywistość w medycynie to znacznie prostsza praca lekarza, który wykorzystując okulary AR, może na przykład zobaczyć ukryte elementy układu naczyniowego pacjenta.


Simulation Operation Specialist, Virtual & Augmented Reality Operator, 3D Modelling Expert – to tylko kilka ofert w obszarze medycyny. Tak jak i w innych obszarach, tak i tu potrzebne są osoby tworzące aplikacje oraz umiejące znaleźć niestandardowe zastosowanie, jakie może mieć technologia AR w medycynie.

Rozwiązania skupiające się na cyfrowej oraz kulturowej transformacji rozwija Konica Minolta. Zespoły ekspertów tworzą nowe technologie i narzędzia pracy, nadając nowe kierunki w biznesie i nie bojąc się przełomowych rozwiązań, takich jak rzeczywistość rozszerzona.

Więcej informacji w video:

 




Łukasz Rudziński
Business Information Junior Product Manager
Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

    Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
  • Specjalista ds. Analizy i Zarządzania Bazami Danych

    Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito Sp. z o.o.   Poznań    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Bieżące zarządzanie bazami danych między działami firmy. Tworzenie systemu baz danych (typologii baz). Dokonywanie oceny skuteczności oraz efektywności baz danych. Dbanie o kompletność baz danych. Utrzymanie poziomu jakościowego baz danych. Scoring rekordów w bazach....
  • Administrator Systemów IT

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Branickiego 17​    praca zdalna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Rodzaj pracy: hybrydowy (pierwsze 3 miesiące w biurze, po czasie adaptacji możliwa praca zdalna) Rekrutacja: 100% zdalna; Rodzaj zatrudnienia: umowa o pracy; Zakres obowiązków: bieżąca administracja, utrzymanie i rozwój środowiska VMware; tworzenie maszyn wirtualnych z wykorzystaniem...
  • Asseco Data Systems S.A.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zadania: przyjmowanie i obsługa zgłoszeń wsparcia (1-wsza i 2-ga linia) od klientów wewnętrznych (pracowników ADS), administracja systemami IT, pisanie raportów SQL, analiza i rozwiązywanie zgłoszeń użytkowników, proponowanie optymalnych rozwiązań dla klientów, udział w testach...
  • PGE Systemy
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twój Projekt oraz zadania: Administracja systemami cyberbezpieczeństwa na platformie Microsoft Azure. Ścisła współpraca z zespołem PGE-CERT przy analizie incydentów bezpieczeństwa IT. Udział w codziennych działaniach operacyjnych Departamentu Cyberbezpieczeństwa. Udział w działaniach...
  • Informatyk / Specjalista IT

    SANO - Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp. z o.o.   Sękowo, ul. Lipowa 10    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Technologie, których używamy Microsoft SQL Server; Windows Server; VMware; Twój zakres obowiązków zarządzenie danymi, wykonywanie backupów danych i aktualizacji oprogramowań, w tym SAP, czynny udział w procesie migracji SAP do wyższej wersji, administracja i zarządzanie infrastrukturą...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?