Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

 
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Rozszerzona rzeczywistość to już nie Science Fiction

 

Nowe technologie rozszerzają rzeczywistość, dają duże możliwości edukacyjne i rozrywkowe – nam, zwykłym użytkownikom. Często, nawet nieświadomie korzystamy z zaawansowanych rozwiązań: wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy roboty coraz szerzej wkraczają w życie codzienne. Rozwiązania te służą do pracy czy zabawy, mając tym samym wspólną cechę – zaskakują nas.


To, co nas otacza, zmienia się w takim tempie, że nie wiemy, co czeka nas jutro. Kto by pomyślał, że 80% z nas przewiduje, że do 2030 roku przesyłki będą dostarczane przez drony lub pojazdy samobieżne. Według prognoz 69% naszych decyzji będzie podejmowanych na podstawie interakcji z inteligentnymi urządzeniami  – wirtualni doradcy zbadają nasze potrzeby, a przymierzalnia online dopasuje idealny strój. Najważniejsze będzie, aby nas zaangażować i utrzymać. Nie będzie to łatwe, bo firmy będą musiały dostarczyć nam usługi i informacje w wygodny, pobudzający emocje i interaktywny sposób.

To ważne, gdyż wszyscy oczekujemy silnych bodźców i prawdziwych emocji, które umocnią autentyczność i mają pewną historię w tle. Co ważne, naszą uwagę można jednak przykuć jedynie na osiem sekund.  O ten czas rywalizują dziesiątki komunikatów jednocześnie – wygrywa ten, kto wejdzie z nami w interakcję, połączy przestrzeń rzeczywistą i wirtualną, pozwalając nam na doświadczenie i wypróbowanie produktu przed kupnem.
Rozszerzona rzeczywistość – co to jest?

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR) umożliwia połączenie w czasie rzeczywistym świata prawdziwego z interaktywnym obrazem generowanym cyfrowo. Jak to zrobić? To bardzo proste. Dzieje się to zazwyczaj bezpośrednio na smartfonie. Rozszerzona rzeczywistość w telefonie sprawia, że po zeskanowaniu obrazu, zostaje on uzupełniony o tekst, zdjęcia, modele graficzne 3D, animacje, filmy czy dźwięki. Sczytane przez nas poprzez aplikację obrazki w książeczce dla dzieci „ożywają”. Zeskanowane przez nas w sklepie opakowanie produktu przenosi nas do przepisu kulinarnego. Papierowa instrukcja składania mebli przybiera formę filmu instruktażowego krok po kroku. Zeskanowane w witrynie sklepu logo, umożliwia nam skorzystanie z dodatkowego kuponu lub zniżki na zakupy w danym sklepie. Brzmi to niewiarygodnie? A to dopiero początek możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości. 

Serdecznie zapraszam do pobrania aplikacji genARate i zeskanowania poniższej okładki, aby przekonać się, jakie to proste.

Pobierz aplikację genARate i zeskanuj poniższą grafikę


                                

Zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie: nowe emocje i interakcje


Powyższy przykład to dopiero początek rozszerzonej rzeczywistości, która odpowiada na nasze potrzeby, wchodząc z nami w codzienną interakcję. Otaczające nas bodźce powodują, że już mało co robi na nas wrażenie, dlatego jedynym kluczem marketingu przyszłości jest to, aby się wyróżnić i przyciągnąć nasze zainteresowanie. Pobudzić wyobraźnię i pozytywne skojarzenia, już nie tylko podczas gier i zabaw, ale w naszych codziennych czynnościach. Przykładów można szukać we wszystkich obszarach życia. Możliwości tego, jak można wykorzystać aplikacje AR czy okulary z rozszerzoną rzeczywistością ograniczone są obecnie jedynie ludzką wyobraźnią, ponieważ nowoczesne kierunki w życiu i biznesie nie boja się przełamywać wcześniej określonych granic.

 

Rozszerzona rzeczywistość w edukacji — w klasie, szkole, szkoleniach dla pracowników

 

Treści generowane na mobilnym wyświetlaczu nie tylko dostarczają rozrywki, ale również edukują. Materiały pokazane w niestandardowy sposób oraz proces interakcji użytkowania zachęcają do nauki, oraz rozwijają wyobraźnię. Technologia AR może być znakomitym nośnikiem wiedzy lub jej uzupełnieniem.

Projekty edukacyjne z wykorzystaniem AR pobudzają ciekawość i zainteresowanie uczniów tematem, zwiększają koncentrację w trakcie lekcji w szkole oraz zachęcają do poszukiwania dodatkowych informacji, oraz pogłębiania podsiadanej wiedzy.

Technologia AR pozwala na:
•    Pobudzenie skojarzeń i wyobraźni w celu lepszego zrozumienia różnych zagadnień,
•    Stworzenie nowego kontekstu nauki,
•    Zmiany tradycyjnej lekcji w zajęcia pełne interakcji, emocji i zaangażowania.
 
Potencjał edukacyjny tej technologii wynika głównie z jej możliwości prezentacyjnych. Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej jest możliwe zarówno w ramach zajęć dla najmłodszych uczniów w szkołach podstawowych czy średnich, jak i w czasie wykładów czy ćwiczeń dla studentów. Można stosować ją również jako środek dydaktyczny w edukacji osób dorosłych. W szkołach o profilach technicznych uczniowie mogą nie tylko korzystać z tej technologii jako użytkownicy, ale przechodząc do nauki oprogramowania, mogą tworzyć projekty AR wspólnie ze szkołą.

 

Rozszerzona rzeczywistość –  przykłady nowych stanowisk i zawodów

 

Augmented reality to nie tylko nowe technologie i narzędzia pracy, z których korzystać będziemy na wielu płaszczyznach – od wspomnianych wyżej przykładów z obszaru edukacji czy marketingu po nowe technologie w branży turystycznej, czy w medycynie. To również ogromny obszar nowych możliwości zawodowych dla osób z różnym doświadczeniem zawodowym i o różnorodnych zainteresowaniach.

 

Rzeczywistość rozszerzona – programowanie

 

Bardzo dużo stanowisk w AR związanych jest z programowaniem. Poszukiwani są programiści wielu języków (głównie C, C++, C#). Do tworzenia aplikacji i rozwiązań VR i AR potrzebni są też graficy i projektanci 3D. Od tych, którzy chcą pracować przy grach w rzeczywistości rozszerzonej, oczekuje się też znajomości silnika Unreal Engine. Coraz więcej jest też ofert dla UX/UI designerów, którzy zajmują się projektowaniem struktury informacji i analizą tego, czy aplikacje spełniają oczekiwania osób docelowo korzystających z rozwiązań Augmented Reality.

 

Praca w turystyce z rzeczywistością rozszerzoną

Rozszerzona rzeczywistość w turystyce, to zaś możliwość na przykład tworzenia interaktywnych przewodników, czy wykorzystując okulary rzeczywistości rozszerzonej, nałożenia na rzeczywiste obiekty w muzeum dodatkowych informacji.

 

Tu poszukuje się specjalistów, którzy są w stanie wzbogacać rzeczywistością rozszerzoną doświadczenia i przeżycia turysty. Obejmuje to projektowanie tras i wycieczek wspieranych AR, wykorzystywanie technologii w hotelach, transporcie czy całym procesie wyboru i zakupy wycieczek. AR wykorzystywana jest też do znoszenia barier językowych, ułatwiana dostępu osobom niepełnosprawnym czy nawigacji w czasie rzeczywistym.


Te stanowiska pracy nie mają jeszcze nawet sprecyzowanych nazw. Szuka się AR Product Managerów, Business Developerów oraz specjalistów od Client Experience w AR. Rekrutują głównie startupy oraz firmy takie jak Konica Minolta, wykorzystujące wieloletnie doświadczenie technologiczne w służbie nowych możliwości, jakie dają.

 

AR i nowoczesne technologie w medycynie

 

Rozszerzona rzeczywistość w medycynie to znacznie prostsza praca lekarza, który wykorzystując okulary AR, może na przykład zobaczyć ukryte elementy układu naczyniowego pacjenta.


Simulation Operation Specialist, Virtual & Augmented Reality Operator, 3D Modelling Expert – to tylko kilka ofert w obszarze medycyny. Tak jak i w innych obszarach, tak i tu potrzebne są osoby tworzące aplikacje oraz umiejące znaleźć niestandardowe zastosowanie, jakie może mieć technologia AR w medycynie.

Rozwiązania skupiające się na cyfrowej oraz kulturowej transformacji rozwija Konica Minolta. Zespoły ekspertów tworzą nowe technologie i narzędzia pracy, nadając nowe kierunki w biznesie i nie bojąc się przełomowych rozwiązań, takich jak rzeczywistość rozszerzona.

Więcej informacji w video:

 




Łukasz Rudziński
Business Information Junior Product Manager
Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Performance And Reporting Expert

    JTI GBS Poland sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    About the position: The Performance and Reporting Expert will collaborate with GBS management and stakeholders to create and maintain performance dashboards, ensuring high data quality. Will analyze data using statistical techniques and recommend action plans to address performance gaps. The Expert...
  • Konsultant Wdrożeniowy

    BERGER BAU POLSKA Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich obowiązków należeć będzie: Udział w spotkaniach z zespołem projektowym. Współpraca przy wdrażaniu systemu Microsoft Dynamics 365 BC. Współpraca przy migracji systemu z NAV na D365. Samodzielne rozwiązywanie problemów i wsparcie dla użytkowników.
  • Emitel S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zadania: Utrzymanie i administrowanie systemami z rodziny LINUX (Redhat, Debian, Rocky Linux, Oracle Linux), Utrzymanie i administrowanie bazami danych ORACLE, PostgreSQL, Cassandra, Elasticsearch; Utrzymanie klastrów aplikacyjnych i bazodanowych; Administrowanie platformami wirtualizacyjnymi...
  • Informatyk

    Murapol Centrum Usług Wspólnych sp. z o.o.   Bielsko-Biała    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: zarządzanie licencjami oprogramowania użytego w firmie; koordynowanie działań dostawców sprzętu i usług informatycznych; administracja systemem wsparcia technicznego w firmie; zabezpieczenie danych przed ich udostępnianiem osobom nieupoważnionym; wsparcie...
  • Analityk

    Asseco Data Systems S.A.   Gdańsk    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Zadania: diagnoza potrzeb klienta i proponowanie rozwiązań jego problemów, definiowanie wymagań biznesowych i systemowych uwzględniających uzgodnione potrzeby klienta, dokumentowanie tworzonego projektu w EA, przekładanie wymagań na język zrozumiały dla zespołu technicznego, wycena...
  • Starszy Specjalista ds. Bezpieczeństwa Informacji

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Tworzenie, weryfikacja i utrzymanie procedur regulujących proces ochrony danych osobowych i przetwarzania danych w chmurze, transferu danych oraz AI; Pisanie opinii w zakresie zgodności projektów/ inicjatyw/ z przepisami prawa regulującymi...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.