Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Od humanisty do programisty

Od humanisty do programisty

 
Od humanisty do programisty

Stabilizacja


Nasza cywilizacja ciągle się zmienia. Nowe wynalazki sprawiają, że świat wokół nas ewoluuje, a my chcąc tego czy nie, zmieniamy się razem z nim.
Komputer personalny spopularyzował się w latach 80. ubiegłego wieku, a wraz z nim pakiety biurowe — Word, Excel. Ludzie musieli masowo zdobywać umiejętności obsługi nowych narzędzi, żeby pozostać na rynku pracy.
Zawód programisty rozkwitł w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku. Firmy zatrudniające specjalistów na tym stanowisku zyskują przewagę technologiczną dzięki wytworzeniu dedykowanych systemów automatyzujących procesy. Wiele osób traci zatrudnienie na rzecz maszyny. Pracownicy muszą podnosić swoje umiejętności i kompetencje, żeby pozostać na rynku pracy.

Życie nigdy nie było, nie jest i nie będzie stabilne. Nie więcej jak kilka pokoleń temu szczytem możliwości człowieka była podróż na drugi kontynent statkiem parowym — dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez elektroniki. Powinniśmy się rozwijać. Czy w takim razie nauka programowania to dobry sposób na podniesienie swoich kompetencji?

 

Szkoła


Uczęszczałem do szkoły przez 12 lat. Byłem nauczany matematyki, języków obcych, biologii i wielu innych przedmiotów. Nie zostałem matematykiem, a jednak korzystam z umiejętności mnożenia i dodawania każdego dnia. Nie zostałem tłumaczem języków, a jednak znajomość ich pozwala mi pracować z ludźmi na całym świecie. Nie zostałem lekarzem, jednak nauka biologii pozwala mi rozumieć słowa lekarzy.

Programowanie jest taką samą umiejętnością jak każdy inny przedmiot, którego możemy się nauczyć w szkole. Znajomość jednego języka programowania może mieć ogromny wpływ na nasze życie, mimo że nie będziemy codziennie programowali. Jeżeli wykonywałbym zwykłą pracę biurową, dzięki programowaniu mógłbym uprościć swoje obowiązki, eliminując powtarzalne czynności. Nawet jeżeli byłbym ogrodnikiem, programowanie mogłoby mieć pozytywny wpływ na moją działalność. Mógłbym napisać program, który będzie wyszukiwał nowe oferty pracy dla mnie i automatycznie nawiązywał kontakt z klientem, dzięki czemu mógłbym się skupić na swojej pasji, jaką jest tworzenie ogrodów.

 

Pierwszy krok


Nasz pierwszy krok powinien zacząć się od niezobowiązującej nauki programowania, na którą poświęcimy kilkanaście wieczorów lub kilka weekendów. Materiałów na start jest naprawdę dużo. Możemy zacząć od kursów online (na przykład https://codecademy.com). Jeżeli preferujemy lekturę książki, mamy szeroki wybór różnych pozycji dla totalnie początkujących. Istnieje też wiele poradników na YouTube, gdzie programiści tłumaczą krok po kroku, jak zacząć programować. Inną opcją jest skorzystanie z weekendowego lub kilkudniowego kursu programowania, który pozwoli nam wystartować. Ze względu na niski próg wejścia jako pierwszy język do nauki polecany jest Python.

Zdecydowana większość materiałów dotyczących programowania (jak i samo programowanie) jest w języku angielskim. Jeżeli rozważasz naukę programowania, a masz problemy ze zrozumieniem tego języka, najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, to nauka języka angielskiego do poziomu płynności. Odłóż programowanie na rok. Nauka angielskiego przyniesie Ci dużo więcej pobocznych korzyści, ale przede wszystkim otworzy drogę do programowania.

Zaczynając naukę programowania, postawmy sobie cel polegający na napisaniu użytecznego dla nas programu. Program powinien być na tyle prosty, żebyśmy dali radę go napisać, ale na tyle trudny, żebyśmy mieli satysfakcję z jego wytworzenia. Jeżeli pracujemy w Excelu, możemy napisać program, który będzie liczył to, co do tej pory liczyliśmy w Excelu. Jeżeli intensywnie buszujemy po internecie, napiszmy program, który pobierze dane z sieci i zaprezentuje je w odpowiedniej dla nas formie.

 

Decyzja


Kiedy postawimy pierwsze kroki, powinniśmy dobrze się zastanowić, co zrobimy dalej. Czy chcemy, żeby umiejętność programowania była tylko dodatkiem w naszym CV, czy chcemy stać się zawodowymi programistami?
W ciągu najbliższego czasu na pewno nie zabraknie zapotrzebowania na programistów i będzie to praca raczej dobrze płatna. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie zawodu, spróbuj trochę poprogramować. Jeżeli poczujesz, że sprawia Ci to przyjemność i satysfakcję oraz zauważysz, że robisz postępy — to da Ci to podstawę do tego, żeby sądzić, że sobie z tym poradzisz. W takim przypadku może to być praca dla Ciebie.

Ze względu na prędkość, z jaką technologia się zmienia, programiści dużo czasu poświęcają na naukę nowych narzędzi i języków programowania. Trzeba być przygotowanym do nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś na to gotowy?

 

Będę programował zawodowo!


Mając pierwsze kroki w programowaniu za sobą, podjęliśmy świadomą decyzję, że chcemy się tym zajmować zawodowo! Najprostszą drogą jest rozpoczęcie studiów informatycznych. Jednak studia generują koszty, zarówno finansowe (jeżeli zdecydujemy się na prywatną uczelnię), jak i czasowe — studia trwają kilka lat. Mam jednak dobrą wiadomość. Wielu moich znajomych pracujących jako programiści nie posiada w swoim CV tytułu uczelni wyższej o profilu informatycznym.

Kasia pracowała jako urzędnik państwowy, próbowała też swoich sił jako weterynarz. Jednak to nie było to. Przygodę z programowaniem zaczęła od intensywnego dwudniowego kursu, na którego ofertę trafiła przypadkiem. Następnie zainteresowała się inicjatywą „Geek Girls Carrots”, społeczności związanej z IT, która spotyka się regularnie i pomaga w drodze do kariery programisty. Kasia razem z koleżanką z grupy zrobiła mały, ale dobry projekt. To wystarczyło, żeby dostać pracę młodszego programisty. Zaimponowała rekruterom swoim projektem. Pracuje ponad rok w zawodzie.

 

Krzysiek w większości zajmował się nudną pracą polegającą na łączeniu raportów w jeden. Programowania nauczył się na studiach, ale nie były to studia informatyczne. Wykorzystał to i zautomatyzował swoją pracę. Pracodawca to docenił i zlecił mu podobne prace, które również wykonał. Krzysiek wiedział, że chce zostać zawodowym programistą. Jednak nie było łatwo znaleźć taką pracę. Rozmowy rekrutacyjne nie kończyły się ofertami pracy. Jednak rekruterzy udzielali mu informacji zwrotnej, czego powinien się nauczyć. Korzystając z zaawansowanych kursów online, nauczył się tego, co powinien, i dzisiaj pracuje jako programista.

Tomek pracował w dziale obsługi klienta. Nie miał do tego pasji. Odłożył trochę pieniędzy i zdecydował się na intensywny kurs programistyczny trwający pół roku. Jak sam przyznaje, kurs nie był prosty, wymagał intensywnej pracy w weekendy, dodatkowo dostawał dużo pracy domowej, którą musiał wykonać w ciągu tygodnia. Wyzwanie opłaciło się. Znalazł pracę, a jego pierwsza wypłata była wyższa niż średnia krajowa.

 

Przyszłość


Twoja przyszłość jest w Twoich rękach. To, czy nauczysz się programowania, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Nieważne, jak tę umiejętność wykorzystasz. Czy programowanie będzie stanowiło tylko dodatek do Twoich obecnych umiejętności i będziesz traktować je czysto hobbystycznie? Czy programowanie będzie stanowiło podstawowe źródło dochodu? Decyzja należy do Ciebie.

Marcin Lewandowski
Software Developer, blogger, mówca

 

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Site Reliability Engineer

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Work model: hybrid, Warsaw What we do: As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses - helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals...
  • Senior System Analyst

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Work model: hybrid, Warsaw What we do: As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals...
  • Junior IT Support Specialist with Swedish

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    How you will make an impact Join Arla’s in-house Service Desk, where you'll play a crucial role in assisting our colleagues on the Swedish line. In our team, you'll have plenty of chances to share your ideas and learn new things. Specifically, you will: Provide 1st and 1.5-level Support for all...
  • Product Configurator Analyst Manager

    JTI GBS Poland sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Position: The Product Configurator Analyst, reporting to the Product Configurator Expert manager and solution owner, is the BTS expert of the solution once in operational support model, where he/she should assess, implement and test changes and enhancements. He/she is also in charge of coordinating...
  • Marketplace Onboarding Specialist with German

    Conrad Electronic Sp. z o.o.   Kraków, Prądnik Czerwony    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Your responsibilities: Technical Onboarding for our Marketplace: Guidance and support for our Sellers to enable them to integrate and update their product data and offers; Analysis, transformation and processing of provided data; Review and improvement of the Product classification, technical...
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...

Najnowsze artykuły

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Wynagrodzenie chorobowe – zwolnienie lekarskie

Blisko 8 mln osób przynajmniej raz w roku korzysta ze zwolnień lekarskich, a przeciętna długość absencji wynosi 10 dni – wynika z danych ZUS. W czasie nieobecności pracownik ma prawo w pierwszej kolejności do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłków chorobowego i rehabilitacyjnego. Jakie są kwoty tych świadczeń, czy pokrywają one 100% wynagrodzenia i jak długo można je pobierać?

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Prezenty świąteczne dla klientów – jakie wybrać?

Prezenty świąteczne dla klientów – jakie wybrać?

Kartka świąteczna czy kosz prezentowy? Kawa i herbata czy alkohol? Słodycze czy produkty luksusowe? Taki sam prezent dla wszystkich czy indywidualne upominki dla klientów premium? Przedsiębiorca, który chce obdarować klientów na Gwiazdkę, ma kilka istotnych decyzji do podjęcia. Wyjaśniamy, jakie są możliwości i na jakie prezenty warto postawić w tegoroczne święta.

Wyższe dofinansowania dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością

Wyższe dofinansowania dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością

Zatrudnianie osób z orzeczeniom o niepełnosprawności ma być bardziej opłacalne dla firm. Sejm przyjął nowelizację Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z propozycja pracodawcy już w 2025 roku dostaną wyższe dopłaty z PFRON do pensji pracowników z orzeczeniem. Jakie kwoty obowiązują obecnie i ile wyniesie podwyżka dofinansowania?

Najniższa krajowa – ustawa, minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

Najniższa krajowa – ustawa, minimalne wynagrodzenie a średnie wynagrodzenie

Od stycznia 2025 roku najniższa krajowa wzrośnie o 366 zł brutto miesięcznie i 2,40 zł za godzinę pracy. To ważna informacja szczególnie dla około 3 milionów Polaków, którzy w przyszłym roku będą otrzymywać płacę minimalną. Sprawdź, ile najmniej będzie mógł zapłacić pracodawca w 2025 roku i kogo obowiązują stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Wigilia w pracy – jak się ubrać?

Krótkie spotkanie podczas lunchu, półoficjalne wyjście po pracy, wystawna kolacja wigilijna w restauracji... Niezależnie od tego, jak w Twojej firmie obchodzi się święta, pewne jest, że w czasie spotkania obowiązuje pewien dress code. – Wigilia firmowa to nie czas na eksperymenty – zaznacza stylistka Klaudia Budzyńska. Podpowiadamy, jak się ubrać, by uniknąć modowej wpadki.