Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

 
Nota księgowa – definicja, wzór, wskazówki

Nota księgowa to dokument stanowiący dowód księgowy różnego rodzaju operacji, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowi sposób na udokumentowanie transakcji, które wymagają obciążenia drugiej strony albo uznania przez nią tego obciążenia. Sprawdź, czym jest nota księgowa.

 

Spis treści

Nota księgowa – co to?

 

Nota księgowa, tak jak faktura, traktowana jest jako dowód księgowy. Potwierdza dokonanie konkretnej operacji gospodarczej, dlatego może być podstawą zapisów w księgach rachunkowych firmy. 

 

  • nota księgowa zamiast faktury? 

 

Nota obejmuje transakcje, których nie obejmuje faktura, dlatego nota księgowa i faktura nie mogą być stosowane zamiennie.

 

  • nota księgowa a korygująca

 

Niekiedy nota księgowaikorygująca również są ze sobą mylone. Nie jest to jednak ten sam dokument – każdy z nich służy do innych celów. Pierwszy dokumentuje rozrachunki z kontrahentami. Z kolei nota korygująca pozwala skorygować błędy formalne w wystawionym dokumencie (np. nazwa firmy).

 

Nota księgowa – rodzaje

 

Jednym z bardziej uniwersalnych dokumentów potwierdzających operacje gospodarcze jest nota księgowa – przykład to chociażby możliwość wystawienia jej pod trzema nazwami. Są to:

 

  • nota księgowa obciążeniowa;

  • nota księgowa uznaniowa;

  • nota księgowa obciążeniowo-uznaniowa.

 

Nota księgowa w zależności od odbiorcy dokumentu może też dzielić się na noty takie jak nota zewnętrzna i nota wewnętrzna.

 

Nota księgowa – kiedy wystawiamy?

 

Noty księgowe można wystawiać, gdy nie przewidziano innego sposobu dokumentowania  przeprowadzonej transakcji. Nota umożliwia:

 

  • dokumentowanie kosztów i przychodów nieopodatkowanych podatkiem VAT (nota księgowa a nota obciążeniowa);

  • uznanie należności wobec drugiej strony transakcji (nota księgowa uznaniowa);

  • jednoczesne obciążenie drugiej strony operacji oraz uznanie przez tę stronę obciążenia (nota księgowa obciążeniowo-uznaniowa).

 

Nota księgowa wystawiana jest w przypadku rozliczeń z podmiotami zewnętrznymi (organizacje pozarządowe) oraz przy rozliczeniach wewnątrz organizacji (np. rozliczenia składek członkowskich). Pozwala na udokumentowanie transakcji takich jak np.:

 

  • obciążenie dłużnika odsetkami od nieuregulowanych zobowiązań;

  • obciążenie kontrahenta karami umownymi za nieterminową realizację umowy;

  • przeniesienie kosztów niepodlegających VAT na nabywcę (opłaty skarbowe itp.).

 

Nota księgowa – kto wystawia?

 

Nota jako dowód księgowy spotykana jest w rozliczeniach pomiędzy partnerami bądź organizacjami (umowy o dotacje, składki członkowskie). Nota księgowa może zostać wystawiona przez obie strony transakcji – wszystko zależy od tego, jaką operację ma dokumentować.

 

Nota księgowa – co powinna zawierać?

 

Zawartość noty nie jest regulowana ustawowo. Jednak jako dowód księgowy nota księgowaonline i tradycyjna powinna spełniać określone warunki (art. 21 Ustawy o rachunkowości). Aby mogła stanowić podstawę zapisów w księgach rachunkowych, musi zawierać m.in. następujące elementy:

 

  • rodzaj dowodu księgowego – zapis „nota księgowa”;

  • numer identyfikacyjny;

  • dane obu stron (nazwy, dane adresowe)

  • opis operacji gospodarczej oraz jej wartość;

  • data dokonania transakcji;

  • data sporządzenia noty księgowej (jeśli jest inna niż data dokonania transakcji);

  • podpis wystawcy noty i osoby, która wydała bądź przyjęła składniki aktywów;

  • potwierdzenie zakwalifikowania noty do ujęcia w księgach rachunkowych (miejsce i sposób ujęcia);

  • podpis osoby odpowiedzialnej za sprawdzenie dowodu księgowego.

 

Nota księgowa – jak zaksięgować

 

Obciążenie dłużnika odsetkami, a kontrahenta karami umownymi, dokumentowanie żądania wypłaty odszkodowania czy uznanie przez dłużnika kwoty umorzonego długu wymaga przygotowania dokumentu, jakim jest nota księgowa. Jak zaksięgować taki dokument?

Noty księgowe ujmuje się tylko i wyłącznie w księdze przychodów i rozchodów (KPiR). Nota dotyczy kosztów niepodlegających VAT, więc nie wpływa na rejestr zakupów i sprzedaży VAT.

 

Nota księgowa – wzór

 

Noty księgowe same w sobie nie są regulowane ustawą, dlatego jednolity wzór noty księgowej nie istnieje. Oznacza to, że przedsiębiorca ma dowolność w jej sporządzeniu. Jedynym wymogiem jest treść: nota księgowa powinna zawierać wszystkie informacje wymagane ustawowo od dokumentów księgowych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?