Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

 
Jakim typem pracownika jesteś? Sprawdź najnowszy raport Praca.pl i Experience Institute

To Ty napędzasz i inspirujesz zespół, a może jesteś zdezorientowany w pracy albo trudno Ci się zaangażować w to, co robisz? Jakim typem pracownika jesteś – Lokomotywą, Ofiarnikiem, a może Wczasowiczem? Czytaj dalej i dowiedz się, co o Tobie mówi Twoje zachowanie w miejscu w pracy i jak przyjmowana postawa wpływa na rozwój obranej przez Ciebie ścieżki zawodowej.

 

Typologia pracowników jest częścią przygotowanego przez Praca.pl i Experience Institute raportu pt. Postawy pracowników w czasie pandemii i dziś. Analiza satysfakcji i zaangażowania w pracę przez pryzmat pracy zdalnej oraz typologii pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z całą publikacją. 

 

Spis treści

Typy pracowników

 

Badanie postaw pracowników na współczesnym rynku pracy w Polsce pozwoliło nam podzielić osoby zatrudnione na 6 grup. Przynależność do każdej z nich jest determinowana poziomem zaangażowania w zadania służbowe oraz stopniem satysfakcji z pracy. 

 

  • Lokomotywy

 

Są to osoby zaangażowane w pracę i jednocześnie odczuwające wysoką z niej satysfakcję. Mówi się o nich, że są siłą napędową firmy czy swojego zespołu. Są aktywne, nie boją się brać odpowiedzialności, motywują innych.

 

  • Przygaszeni

 

To osoby umiarkowanie zaangażowane w zadania służbowe oraz średnio zadowolone ze swojej pracy. Jest to grupa zasługująca na szczególną uwagę pracodawców. W zależności od tego, jak umiejętnie zarządza się osobami o tym typie postawy, Przygaszeni mogą zasilić grono Lokomotyw bądź stać się Ofiarnikami.

 

  • Ofiarnicy

 

Ofiarnicy to te osoby, które deklarują wysokie zaangażowanie w wypełnianie obowiązków, a jednocześnie nie mają satysfakcji z pracy. 

 

  • Wczasowicze

 

Niejako odwrotność Ofiarników stanowią Wczasowicze. To ci pracownicy, którzy są zadowoleni z pracy – ale się w nią zbytnio nie angażują. 

 

  • Uśpieni

 

Uśpiony pracownik nie angażuje się w swoje zadania służbowe – swoje działania ogranicza do koniecznego minimum. Odczuwa także umiarkowaną satysfakcję z pracy.

 

  • Zagubieni

 

Jest to kolejna grupa, która wymaga szczególnej uwagi u przełożonych. Zagubiony pracownik ani nie angażuje się w pracę, ani nie odczuwa z niej satysfakcji. Może mieć poczucie, że znajduje się w niewłaściwym miejscu – to Zagubieni najczęściej składają wypowiedzenie, przyjmują propozycje konkurencji itp.

 

Nasze badanie pokazuje, że najliczniejszą grupą w firmach działających w Polsce stanowią pracownicy Uśpieni – to 31% wszystkich zatrudnionych. Na drugim miejscu są Zagubieni, stanowiący aż 25% pracowników. Nie są to optymistyczne wyniki, gdyż obie te grupy obejmują osoby o niskim poziomie zaangażowania w pracę. Warto jednak pamiętać, że odsetek osób określanych jako Zagubieni zmniejszył się o 13 pp. w stosunku do sytuacji w czasie pandemii. Jednocześnie w perspektywie dwuletniej zauważono wzrost Wczasowiczów (o 7 pp.), co także jest pozytywnym zjawiskiem – są oni bowiem często ambasadorami marek, wartościowymi członkami swoich zespołów, pomagającymi budować dobrą atmosferę w firmie. W porównaniu do 2020 r. o 4 pp. zwiększył się też odsetek Lokomotyw, czyli pracowników stanowiących siłę napędową firm.

 

Pracownicy na polskim rynku pracy według 6 typów postaw:

 

  • Lokomotywy – 10%,

  • Przygaszeni – 8%, 

  • Ofiarnicy – 6%,

  • Wczasowicze – 17%,

  • Uśpieni – 31%,

  • Zagubieni – 28%.

 

Typ pracownika a staż pracy

 

Osoby z najdłuższym stażem – co najmniej 10 lat pracy – częściej od innych są Lokomotywami lub Ofiarnikami. Z kolei najczęstszy w typ na rynku – pracownika Uśpionego – jest najbardziej powszechny wśród osób ze stażem nie dłuższym niż 3 lata. 

 

Jeśli chodzi o pracowników Zagubionych, najrzadziej są nimi pracownicy z co najmniej 10-letnim stażem. Niekoniecznie są to jednak nowicjusze. Jedna trzecia Zagubionych pracuje w firmie od 3 do 10 lat, jedna czwarta – ma staż od roku do 3 lat.

 

Typ pracownika a wypowiedzenie

 

Badanie pokazuje także, którzy pracownicy są najbardziej skłonni do opuszczenia firmy w krótkim czasie – Zagubieni oraz Ofiarnicy. 47% Zagubionych oraz 51% Ofiarników aktywnie szuka innej pracy. Nowego miejsca zatrudnienia najrzadziej szukają z kolei Lokomotywy (7%) i Wczasowicze (9%).

 

Typ pracownika a wielkość firmy

 

Lokomotywy występują dwukrotnie częściej w mikroprzedsiębiorstwach (jednostkach do 10 pracowników) niż w większych firmach. Szacuje się, że to około 21% kadry mikrozakładów pracy. Praca w niewielkiej grupie niejako wymusza większe zaangażowanie jej członków. Z drugiej strony aktywna kadra mikrofirm to dobry prognostyk dla rozwoju tychże jednostek. Lokomotywy pomagają rozkręcać działalność, poszerzać kadrę, wchodzić na nowe rynki itp., ich obecność w mikroprzedsiębiorstwach jest więc kluczowa i często przesądza o sukcesie biznesu.

 

Z kolei w małych zakładach pracy (10-49 osób) relatywnie wysoki odsetek (40%) stanowią Zagubieni. 

 

Jeśli chodzi o średnie przedsiębiorstwa (50-249 pracowników), te mają większy udział pracowników o typie Wczasowiczów (to około 20% kadry) niż innego rodzaju firmy.

 

Wśród osób zatrudnionych w dużych firmach (o kadrze liczącej co najmniej 250 pracowników) notuje się z kolei wysoki odsetek Uśpionych (34%).

 

Typ pracownika a praca zdalna

 

W Polsce wzrósł znacząco odsetek osób mających możliwość pracy w trybie home office. W tej grupie z pracy zdalnej korzystają najczęściej osoby zaangażowane i o wysokiej satysfakcji z pracy, czyli Lokomotywy (92% Lokomotyw mających taką możliwość pracuje zdalnie). 

 

Praca zdalna, ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo dobrze oceniana przez zatrudnionych – taka formuła odpowiada 92% respondentów. Najbardziej zadowoleni są pracownicy o typie Lokomotywy (97% wyraża satysfakcję). 

 

Rzeczy warte wdrożenia w firmie

 

Nasi respondenci wskazali także, jakie zmiany chcieliby widzieć w swoich miejscach pracy – które pomogłyby im zwiększyć zaangażowanie i skutkowałyby wyższą satysfakcją z pracy. 

 

Dla 44% osób taki skutek przyniosłaby premia, podwyżka, benefity lub lepsze zaplecze socjalne.

 

Z kolei 21% badanych chętnie widziałoby w miejscu pracy usprawnienia związane z lepszą organizacją pracy – np. nowsze oprogramowanie, nowocześniejsze narzędzia.

 

15% pracowników wskazało z kolei potrzebę szkoleń lub organizacji imprez integracyjnych.

 

 

Rzeczy z których warto zrezygnować w firmie

 

Co z kolei podkopuje satysfakcję z pracy i zniechęca pracowników do działania? Nasi respondenci najchętniej zrezygnowaliby z rozbudowanej biurokracji (16% głosów) i przymusu pracy w biurze (8%). 7% osób wskazało też na problem mobbingu / nepotyzmu w firmach, w których pracują. 

 

Warto także zwrócić uwagę na kwestie, które pracownicy chcieliby zachować. Najwięcej osób opowiada się za:

 

  • benefitami / zapleczem socjalnym – 26% głosów, 

  • pracą zdalną / hybrydową – 17%, 

  • obecnymi dobrymi warunkami pracy – 13%.

 

Plany zawodowe

 

O tym, że w firmach działających w Polsce wiele jest jeszcze do poprawienia, świadczy to, że aż jedna trzecia badanych deklaruje chęć zmiany pracy w najbliższym czasie. Jedna czwarta aktywnie poszukuje nowej posady, a co dziesiąta osoba stwierdza, że będzie jej szukać (ale jeszcze tego nie robi). Co więcej, aż 38% respondentów uznało, że nie szuka pracy, ale są otwarci na propozycje. 

 

Tylko 25% osób zdecydowanie mówi, że nie szuka nowej pracy i nie planuje żadnej zmiany w kwestii swojego zatrudnienia. Kolejne 4% są niezdecydowane bądź nie zastanawiały się nad tym. 

 

Warto zauważyć także, że wśród preferowanych formuł pracy królują praca całkowicie zdalna oraz hybrydowa – łącznie 69% osób chce mieć możliwość pracy w trybie home office całkowicie bądź częściowo. Zdecydowanie za pracą stacjonarną opowiada się zaś zaledwie 5% respondentów.

 

Preferowane tryby pracy wśród pracowników zatrudnionych w Polsce:

 

  • całkowicie zdalna – 27%, 

  • całkowicie stacjonarna – 5%, 

  • hybrydowa – 42%, 

  • nie ma to dla mnie znaczenia – 26%.


Badanie postaw pracowników zostało przeprowadzone w okresie od 28 listopada do 30 grudnia 2022 r. metodą CAWI i miało formę kwestionariusza online. Wzięło w nim udział 1019 osób.

 

Zapoznaj się z podsumowaniem I części raportu z postaw pracowników w czasie pandemii i dziś. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania, jak i dlaczego angażujemy się w pracę, jak wygląda home office w rzeczywistości popandemicznej i czy wydłuża się czas wykonywania zadań w pracy zdalnej, a także czy jesteśmy zadowoleni z własnych zarobków oraz kiedy jesteśmy skłonni polecać bliskim swojego pracodawcę.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Instalacji Sanitarnych

    Grinbud   Gniezno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Zarządzanie robotami związanymi z instalacjami sanitarnymi. Nadzór nad wykonawstwem instalacji. Współpraca z innymi kierownikami na budowie.
  • Kierownik Robót Elektrycznych i Teletechnicznych

    Grinbud   Gniezno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad pracami instalacyjnymi; Kierowanie projektami elektrycznymi i teletechnicznymi; Współpraca z innymi kierownikami projektów;
  • Pracownik magazynu z UDT

    Human Support Sp. z o.o.   Kraków, Nowa Huta    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat   32,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wózka widłowego i transport materiałów; Rozładunek oraz załadunek palet; Dostarczanie surowców na linię produkcyjną; Wymagania: Uprawnienia UDT na wózki widłowe; Dyspozycyjność do pracy w systemie 4-brygadowym; Rzetelność i chęć do pracy;
  • Specjalista Produktowy Multiagencyjny

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Wsparcie Kierownika Sprzedaży w realizacji planów i zadań sprzedażowych; Wdrażanie nowych produktów i przeprowadzanie akcji sprzedażowych; Analizowanie rynku ubezpieczeniowego oraz monitoring działań konkurencji; Zapewnienie terminowego i jakościowego przygotowania dokumentacji...
  • Administrator / Administratorka Systemów Produkcyjnych

    Lotte Wedel Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Sprawdź mieszankę zadań, które czekają na Ciebie w nowej pracy. Będzie słodko! Raportowanie produkcji i wprowadzanie danych w ramach wszystkich programów i systemów produkcyjnych: SAP, Nanocode, MES, AiM etc. Weryfikacja poprawności raportowania produkcji i wprowadzanych danych;...
  • Kierowca autobusu

    Vy Buss   Norwegia, Trondheim   
    umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Vy Buss szuka polskich kierowców autobusu! Mniej stresu. Więcej czasu wolnego. Zostań kierowcą autobusu w Trondheim! Czy jesteś doświadczonym kierowcą autobusu, który chciałby mieć spokojniejszy dzień pracy z mniejszym stresem i więcej czasu dla siebie i rodziny? Mamy dla Ciebie...

Najnowsze artykuły

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience obejmuje interakcje między kandydatem do pracy a pracodawcą. Wbrew pozorom doświadczenie kandydata nie zaczyna się w momencie, gdy przekracza on próg firmy w drodze na rozmowę kwalifikacyjną. Na to, jak kandydat oceni pracodawcę na przykład w sieci, wpływ ma m.in. wizerunek przedsiębiorstwa i jego polityka employer brandingowa oraz forma ogłoszenia o pracę.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Żona i mąż w jednej firmie

Żona i mąż w jednej firmie

Duma z sukcesów zawodowych męża / żony czy raczej zazdrość, porównywanie, rywalizacja przenoszone z pracy do domu?

– Realizacja projektu razem lub rozwój firmy jest niczym wspólne wychowywanie dzieci – zauważa psycholog biznesu Joanna Marszalska. Specjalistka wyjaśnia, w jakie pułapki mogą wpaść pary pracujące w jednej firmie oraz co warto zawczasu omówić, by uniknąć konfliktów.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Storytelling w marketingu

Storytelling w marketingu

Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379