Szukasz pracy jako kucharz? Właśnie skończyłeś szkołę albo masz już spore doświadczenie i chcesz zmienić pracodawcę? W obu przypadkach profesjonalne CV to podstawa. Jak je przygotować? W czym może się przydać kreator CV?
CV kucharz – co powinno zawierać? Czego nie pisać w CV?
- Imię, nazwisko, telefon, adres e-mail
- Doświadczenie
- Edukacja
- Języki
- Umiejętności
Te elementy powinny znaleźć się w każdym życiorysie zawodowym, niezależnie od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Dodatkowo można dodać:
- Podsumowanie zawodowe, czyli profil zawodowy – to krótka informacja o Twoich największych osiągnięciach lub najważniejszych cechach oraz o tym, jaki jest Twój zawodowy cel. Przykładowo podsumowanie może brzmieć:
Jako kucharz pracuję od 6 lat, a doświadczenie zdobywałem w Polsce, Hiszpanii i Włoszech. Specjalizuję się w daniach kuchni włoskiej oraz tradycyjnej kuchni polskiej. Jestem osobą kreatywną, dobrze zorganizowaną, potrafię zarządzać zespołem i szukam pracy, która pozwoli mi rozwijać się w branży gastronomicznej.
- Zdjęcie – nie jest to element obligatoryjny, ale fotografię dodaje zdecydowana większość kandydatów.
- Klauzula CV (RODO) – warto sprawdzić, czy w ogłoszeniu jest ona wymagana. Aplikując przez portal rekrutacyjny, taki jak praca.pl, zazwyczaj nie trzeba załączać klauzuli w CV.
- Zainteresowania – kolejny dodatkowy element w CV, który nie jest obowiązkowy. Jeśli jednak masz jakieś ciekawe hobby, możesz dodać je w życiorysie.
- Dodatkowe umiejętności w CV – tutaj możesz dodać uzupełniające dane, na które nie było miejsca wyżej.
W CV kucharza warto dokładnie opisać swoje doświadczenie zawodowe. Samo "przygotowywanie i serwowanie dań" to zdecydowanie za mało. Wypunktuj także inne Twoje obowiązki, np. szkolenie nowych pracowników kuchni, przygotowywanie tygodniowego menu, dbałość o estetykę potraw, tworzenie list zakupowych i przyjmowanie dostaw.
Pamiętaj, że życiorys zawodowy to formalny dokument, dlatego nie ma w nim miejsca na osobiste zwroty do rekrutera, potoczny język. W CV nie należy podawać informacji o życiu prywatnym, które nie są związane z pracą. Nie wpisujemy zatem np.:
- stanu cywilnego,
- faktu posiadania dzieci,
- poglądów politycznych,
- orientacji seksualnej,
- numeru PESEL.
Kreator tworzenia CV dla kucharza – który wybrać i dlaczego?
CV do pracy można przygotować w edytorze tekstowym albo korzystając z gotowych szablonów CV. To spore ułatwienie. Wystarczy bowiem uzupełnić poszczególne sekcje własnymi informacjami. W internecie jest wiele stron oferujących tego typu wzory, nie wszystkie jednak działają bezpłatnie.
Kreator CV praca.pl to darmowe narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób przygotujesz dobry i skuteczny życiorys. Dokument będzie zapisany na Twoim koncie kandydata, co umożliwi szybkie aplikowanie na oferty pracy jako kucharz poziomu strony. Gotowe CV można również ściągnąć w formacie PDF.
Tworzenie CV przy pomocy kreatora na praca.pl ma jeszcze jedną ogromną zaletę – narzędzie podkreśla literówki, dlatego możesz mieć pewność, że żadna językowa usterka Ci nie umknie,przygotujesz piękne i profesjonalne CV.