Praca.pl Poradniki BPO/SSC
Wakacyjny staż w BPO/SSC: zaplanuj swój sukces zawodowy

Wakacyjny staż w BPO/SSC: zaplanuj swój sukces zawodowy

 
Wakacyjny staż w BPO/SSC: zaplanuj swój sukces zawodowy

Sektor SSC/BPO w Polsce to około 1500 organizacji, które zatrudniają już ponad 340 tys. osób, co daje ponad 5% wszystkich osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. Takiego rynku pracy młoda osoba, która dopiero kończy studia, nie powinna ignorować. Praca w centrum usług wspólnych (SSC) nie jest jednak pracą dla każdego. A sposobem na to, by przekonać się, czy Twoja kariera zawodowa może się w takiej firmie rozwinąć jest właśnie staż wakacyjny.

 

Staż wakacyjny w BPO/SSC: kto może się ubiegać?

 

Staże wakacyjne są kierowane do osób, które chcą wakacje spędzić pracowicie. Dają doświadczenie, rozwój zawodowy i często również wynagrodzenie, a co najważniejsze, bywają przepustką do stałego zatrudnienia. Choć brzmi to świetnie, nie to jest jednak dla wielu osób ich największą wartością. To, co okazuje się najbardziej cenne, to możliwość przyjrzenia się temu, jak Ty czujesz się w takim miejscu.


Na taką formę spędzenia wakacji powinny zdecydować się osoby, które:


1. Są ciekawe tego, jak wygląda praca w korporacji jako takiej. Kusi ich ten świat i wizja jasnej, przejrzystej ścieżki kariery, ale nie są pewni czy to praca dla nich (sprawdź też, jakie są wady i zalety pracy w centrach usług wspólnych).
Potwierdzają to HR’owcy z branży: Staż w branży BPO/SSC jest dobrym pomysłem dla osób, które chcą przekonać się, jak wygląda praca w międzynarodowym środowisku w dużej firmie, cenią sobie stabilne zatrudnienie i możliwości rozwoju – mówi Monika Lange, Junior HR Specialist w Arla Global Shared Services.


2. Chcą dowiedzieć się, jak wygląda praca w tej konkretnej firmie. Słyszały o niej, spotkały się z pozytywnymi opiniami, trafiły na jej profil w social media lub znają kogoś, kto tam pracuje i myślą, że to może być dobre miejsce do tego, by budować doświadczenie zawodowe.


Sama zaczynałam w Arli, w której pracuję już 4 lata, od stażu w dziale HR – byłam świeżo upieczoną absolwentką, wracałam z Lizbony po trzymiesięcznych praktykach i byłam gotowa na nowe wyzwania. O stażu w dziale HR dowiedziałam się od koleżanki, która zaczęła pracę w Arli jeszcze podczas studiów. Był ostatni dzień, kiedy można było aplikować, dlatego też swoje CV wysyłałam w pośpiechu z lotniska w Brukseli, gdzie czekałam na kolejny samolot do Gdańska. Dwa tygodnie później, poznałam swój nowy zespół, managera i powoli zaczynałam wdrażać się w zadania – opowiada Lange.

 

Wymagania rekrutacyjne dla stażysty w BPO/SSC

 

Katarzyna Floryn, HR Specialist w Arla GSS, prezentuje najważniejsze kryteria: Pod względem technicznym niezbędna będzie znajomość języka angielskiego na poziomie B2, który umożliwi swobodną komunikację w międzynarodowej firmie. Konieczna jest również dostępność od lipca do września w pełnym wymiarze godzin. Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy kandydat po stażu jest dostępny do pracy na pełen etat - może wtedy związać się nami na dłużej.


W większości firm działających jako centra usług wspólnych wymagania względem kandydata na praktyki są dość podobne, choć oczywiście do konkretnych działów przyjmuje się osoby o określonym profilu. Co jednak ważne, od kandydatów nie wymaga się dużego doświadczenia: Z naszej perspektywy najbardziej liczą się chęci do rozwoju i gotowość do podejmowania nowych wyzwań. Od stażystów nie wymagamy doświadczenia zawodowego, konkretnych kursów i certyfikatów. Każda dodatkowa aktywność, jak chociażby działanie w organizacjach studenckich, praktyki, studia zagraniczne, czy kursy, są oczywiście dodatkową wartością w kandydata aplikacji, ale na pewno nie wymogiem – wyjaśnia Monika Lange.

 

Wakacyjny staż w korporacji SSC od środka – jak to naprawdę wygląda?


Każda korporacja z sektora BPO/SSC zachęcając studentów i absolwentów do udziału w praktykach, pisze o możliwości rozwoju i szansie na udział w realnych projektach. Czy na pewno nie skończy się na przekładaniu dokumentów?


Wiele młodych osób obawia się tego, że na stażu będą parzyć kawę i kserować dokumenty - wcale im się nie dziwię, bo sama miałam te obawy. Na szczęście staż w Arli szybko przekonuje, że rzeczywistość całkowicie odbiega od tych czarnych scenariuszy. Stażyści w naszych zespołach są ich pełnoprawnymi członkami – wspierają go zarówno w codziennych, powtarzalnych zadaniach, jak i angażowani są w projekty i bieżące sprawy zespołu. Uczestniczą w spotkaniach i w najróżniejszych warsztatach, które oferuje firma – opisuje własne doświadczenia ex-stażystka, Monika Lange.

 

Praktyczne zadania stażysty – czyli jakie?

 

Aby dowiedzieć się, ile w pracy stażysty jest parzenia tej przysłowiowej kawy, a ile jej picia wraz z zespołem, zapytaliśmy Monikę Lange o to, jakie konkretnie zadania wykonuje stażysta w dziale IT, HR i finansach w Arla GSS.

 

Staż IT w SSC – zadania:

 

Przybliżenie uczestnikom metodologii Agile’owej organizacji pracy, na której bazujemy. Stażysta często blisko współpracuje ze Scrum Masterem, pomagając mu organizować spotkania zespołu czy komunikację. Umożliwiamy też uczestnictwo w spotkaniach biznesowych

 

Staż w HR – zadania:

 

Zapoznanie się z systemami HR-owymi, nauka budowania relacji biznesowych, a także priorytezacji zadań. To dział, który wspiera procesy wokół cyklu życia pracownika w firmie, jest punktem kontaktu dla kandydatów oraz administruje procesami rekrutacyjnymi i tymi zadaniami zajmuje się stażysta

 

Staż w finansach – zadania:

 

Weryfikacja dokumentów, zapewnianie prawidłowego rozliczania transakcji biznesowych i zdobywanie doświadczenia w środowisku międzynarodowym. Stażysta uczestniczy też w różnych projektach wykraczających poza stałe obowiązki.

 

Kiedy rozpocząć szukanie stażu na wakacje?

 

Nabory na praktyki wakacyjne zaczynają się pod koniec zimy czyli na przełomie lutego / marca, niekiedy w kwietniu. Jest to konieczne, bo proces rekrutacyjny bywa długi i wieloetapowy. Korporacje stosują takie metody jak:


• Analiza dokumentów aplikacyjnych (ważne jest zarówno samo CV jak i podanie na staż lub list motywacyjny, jeśli jest wymagany. Konkurencja między kandydatami jest spora, dlatego warto bardzo dokładnie czytać treść ogłoszeń i dopasowywać dokumenty aplikacyjne. O zaproszeniu do dalszych etapów może zdecydować nie tylko sama ich treść, ale również forma, brak błędów, przejrzystość),
• Rozmowy kwalifikacyjne (dawniej bezpośrednie, teraz również w formie online). Może ich być w ciągu całego procesu kilka (z HR i managerami działów),
• Testy kompetencji lub analityczyne, które pozwalają ujawnić potencjał kandydata w określonych obszarach – np. logicznym myśleniu czy wnioskowaniu,
• Case study, czyli zadania do przygotowania polegające na samodzielnym opracowaniu danego zagadnienia. Stosuje się je na ostatnich etapach rekrutacji,
Assessment Center, czyli spotkania grupowe, podczas których rozwiązuje się zadania problemowe.


W Arla GSS pierwszym krokiem rekrutacji jest selekcja dokumentów aplikacyjnych i wyłonienie kandydatów, których zaprosimy na platformę Hirevue, gdzie przeprowadzony zostanie wywiad asynchroniczny (video interview).

Wyselekcjonowanych kandydatów zaprosimy do wykonania testu analitycznego oraz na spotkanie z managerem zespołu (online bądź osobiście). W miarę możliwości stosujemy również zadanie grupowe dla kandydatów, które pozwala nam obserwować, w jaki sposób współpracują i rozwiązują problemy – wyjaśnia Katarzyna Floryn.


Zeszły rok sporo zmienił w zakresie tego, w jaki sposób prowadzona jest rekrutacja na staże. Dużo firm przeszło na rozmowy rekrutacyjne online czy – tak jak Arla – zaczęło wykorzystywać nowoczesne sposoby selekcji, takie jak wspomniane przez eksperta wywiady asynchroniczne, które polegają na tym, że kandydat odpowiada na zadane pytania w formie video-nagrania. Sam wybiera dogodny dla siebie termin i miejsce przeprowadzenia takiego spotkania. Mimo nowych metod idea jest ta sama - znalezienie osoby, która ma potencjał i kompetencje będzie można rozwinąć w organizacji.


Każda firma szuka nieco innego profilu stażysty, co bezpośrednio zależy od kultury organizacji i jej sposobu pracy. Warto zatem przyglądnąć się kilku firmom BPO/SSC, poznać ich sposób pracy i zaaplikować.


Katarzyna Floryn tak opisuje idealnego stażystę w Arla: Podczas procesu rekrutacji szukamy u kandydatów cech wiążących się z wartościami naszej organizacji - lead, sense, create. Szansę na otrzymanie stażu mają osoby, które przejmują ster, mają pasję do wykonywanych zdań, są uważne na potrzeby innych i otaczającego nas świata. Arla to firma tworzona przez ludzi kreatywnych i innowacyjnych w zakresie rozwoju kompetencji, produktów i budowania profesjonalnych relacji.

 

Gdzie szukać stażu wakacyjnego w korporacji?

 

Ogłoszenia rekrutacyjne znaleźć można w serwisach rekrutacyjnych. W Praca.pl dla kandydatów na staż przewidziana jest specjalna zakładka, w której publikowane są jedynie ogłoszenia na praktyki, staże i programy rozwojowe. Warto odwiedzić też biuro karier czy organizacje studenckie współpracujące z biznesem, które pomagają w nawiązaniu kontaktu między firmami a studentami.


Doskonałym źródłem informacji są też bezpośrednio strony internetowe korporacji. Firmy dbają nie tylko o to, by były aktualne, ale również – w okresie naboru na staże – dodatkowo wspierają kandydatów.


Katarzyna Floryn tak wspomina wprowadzone w zeszłym roku rozwiązania, które pomogły w dotarciu do wielu wartościowych młodych osób, z których aż 13 zaczęło staż w Arla GSS: W 2020 roku, z uwagi na epidemię COVID-19, nie mogliśmy wykorzystać naszej efektywnej metody zapraszania stażystów do współpracy, jaką są dla nas targi pracy. Musieliśmy znaleźć inne rozwiązanie, dlatego zorganizowaliśmy otwarty webinar, podczas którego studenci i absolwenci mogli spotkać się z rekruterami w formie wideo, a my przedstawiliśmy formę stażu, nasze oczekiwania do kandydatów, proces rekrutacji i co najważniejsze, odpowiedzieliśmy na wszystkie ich zapytania. Aktywność ze strony uczestników była naprawdę duża, a my jako przedstawicielki HR zaskoczone byłyśmy pytaniami, jakie się pojawiły. Okazało się, że rzeczy dla nas oczywiste, których nie ujmujemy w ogłoszeniu o pracę, budzą pewne wątpliwości. W tym roku również planujemy taką formę promocji, bo sprawdziła się naprawdę dobrze.


W zasadzie każda korporacja BPO/SSC ma swój profil w mediach społecznościowych, co jest doskonałym sposobem na to, by podejrzeć nieco to, jak pracuje się w danym miejscu, jak i nawiązać bezpośredni kontakt.


W Arla uruchomiliśmy niedawno w ramach profilu Facebook nowy projekt Let’s talk! Arla Open hour. W każdy poniedziałek od 14:00 można spotkać się bezpośrednio z naszym rekruterem na czacie i zadać mu pytania dotyczące ofert pracy w naszej firmi. Kandydaci zadają nam naprawdę różne pytania dotyczące zarówno samego procesu rekrutacji jak i już bezpośrednio tego, jak się u nas pracuje – opisuje Floryn.

 

A co po stażu?

 

Większość firm BPO/SSC deklaruje gotowość do zatrudnienia stażystów po zakończonym stażu. Czy tak jest w istocie, czy to jedynie „kiełbasa wyborcza”?


Nie było sytuacji, abyśmy zrezygnowali z zatrudnienia po stażu kogoś, z kogo bylibyśmy zadowoleni – wyjaśnia Katarzyna Floryn. Czasem zdarza się, że w strukturze obecnego zespołu stażysty nie ma miejsca na dodatkową osobę. Wtedy z pomocą jego team lidera szukamy w naszej organizacji miejsca do dalszego rozwoju. Najczęściej jest to siostrzany zespół i wystarczy kilkutygodniowe przyuczenie, aby pracownik, korzystając z wiedzy nabytej podczas stażu, mógł efektywnie wykonywać swoje zadania – dodaje ekspert.


A jeśli nie możesz podjąć pracy? W takiej sytuacji też nie wszystko stracone – wiele firm będzie otwartych na współpracę w przyszłości.


W stażystach widzimy duży potencjał i stwarzamy im szanse rozwojowe. Po 3 miesiącach pracy taka osoba zna metody pracy, procedury i obowiązki zespołu, programy, na których pracujemy, ma kontakty biznesowe wewnątrz organizacji. Jest o tę wiedzę i doświadczenie bogatsza w porównaniu do osób aplikujących z zewnątrz organizacji. Nasi stażyści w każdej rekrutacji są w Arla GSS traktowani priorytetowo – komentuje Floryn.


Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak układa się współpraca przez trzy miesiące współpracy. To taki okres próbny – dla obu stron. Tobie przecież również może się nie spodobać. Albo w korporacji, albo w tej konkretnej firmie. Właśnie dlatego staż wakacyjny to taka ciekawa opcja – bo jest to współpraca bez zobowiązań, ale z nadziejami.

 

Więcej artykułów "BPO/SSC"

Polecane oferty

  • Procurement Analyst (Category Support)

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Area of responsibility: Cooperates with Buyers, Category Managers and Reporting Analytics Team; Deal with Procurement Category for specific inquiries and needs; Provide support for selected team's activities including small projects management; Delivers high quality, professional and proactive...
  • Marketing and Sales Reporting Specialist

    JTI GBS   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    About the position: As Marketing & Sales (M&S) Reporting Specialist, S/he will be responible in generating Strategic Insights, Operational, and OneData reporting supporting different markets, migrating activities from assigned markets to the Global Business Service (GBS) Center, performing controls...
  • M&S Reporting Expert

    JTI GBS   Warszawa    praca hybrydowa
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    About the position: As Marketing & Sales (M&S) Reporting Expert S/he will be responible in generating Strategic Insights, Operational, and OneData reporting supporting different markets, migrating activities from assigned markets to the Global Business Service (GBS) Center. S/he will also take part...
  • WFM (Workforce Management) Real Time Analyst (m/f/d)

    TELUS Digital   Niemcy, Essen    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 dni
    Co będziesz robić: Monitorowanie wskaźników w czasie rzeczywistym; Zapewnienie spełnienia umów o poziomie usług (SLA) Dostarczanie kluczowych raportów wydajności; Komunikacja z liderami operacyjnymi; Czy to Ty? Absolwent szkoły średniej z dobrą znajomością języka angielskiego (poziom...
  • Team Leader (Accounts Receivable)

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    9 dni
    Main areas of responsibility: responsibility for assigning team, as a part of AR department (10-20 people), particularly in work planning organizing and monitoring of ongoing activities, attentiveness about efficiency, accuracy and timeliness, related with closing of accounting periods, ensuring...
  • Transition Project Leader

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    10 dni
    General duties: Acting leading role in medium to complex centralization projects within GA and AR accounting areas. Managing transition projects in terms of scope, cost, timelines, resources, risk, change and communication. Planning, coordinating, and providing deliverables within each project...

Najnowsze artykuły

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Wielu wyobraża sobie, że praca archeologa podobna jest do przygód Indiany Jonesa lub odkrywania sekretów egipskich mumii. A jak wygląda rzeczywista ścieżka kariery absolwenta studiów archeologicznych? Praca w zawodzie archeologa może oznaczać dalekie wyprawy i udział w wykopaliskach, ale też pracę w archiwum z tonami dokumentów czy prowadzenie badań w laboratorium.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379