Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

 
Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

Umowa o pracę jest ważnym dokumentem, zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Trzeba zadbać, by została sporządzona we właściwej formie i co najważniejsze, nie zawierała elementów sprzecznych z przepisami prawa.

Czego nie powinna zawierać umowa o pracę?

 

Niedozwolone zapisy w umowie o pracę

 

Choć obecnie często mówi się, że rynek pracy jest rynkiem pracownika, nie we wszystkich miejscowościach łatwo znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Ponadto są branże, w których na jedno miejsce pracy czeka nawet kilkunastu chętnych.

Zdarzają się pracodawcy, którzy to wykorzystują i proponują w umowach zapisy źle wpływające na sytuację podwładnego.

 

Trudność polega na tym, że pracodawcy są świadomi, iż wszelkie postanowienia umowne sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami nie obowiązują, w związku z czym proponują rozwiązania w granicach prawa, które są jednak bardzo niekorzystne dla pracowników. Dotyczą one m.in. kwestii wypowiedzenia umowy, wynagrodzeń czy działalności konkurencyjnej.

 

 

Haczyki w umowie o pracę

 

W umowach o pracę obowiązuje termin wypowiedzenia określony w Kodeksie pracy, którego długość zależy od rodzaju umowy oraz stażu pracy w danej firmie. Natychmiastowe rozwiązanie umowy co do zasady jest możliwe tylko w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracownika lub pracodawcę.

 

Tymczasem przedsiębiorcy nieraz przy zawieraniu umowy o pracę żądają jednocześnie podpisania in blanco porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Sygnowanie takiego dokumentu jest bardzo ryzykowne, gdyż wystarczy, by pracodawca uzupełnił jego treść o datę, z którą następuje skutek w postaci rozwiązania umowy i pracownik zostaje bez pracy. W dodatku niejako na własne życzenie, skoro dobrowolnie wyraził zgodę na taki tryb ustania zatrudnienia.

 

Niestety w praktyce niezwykle trudno byłoby udowodnić faktyczną datę podpisania takiego dokumentu oraz wykazać, że od jego podpisania pracodawca uzależniał zawarcie umowy o pracę. A to może stanowić problem, gdy dojdzie do rozpatrywania sprawy przez sąd pracy.

 

Poza ogromną niepewnością zatrudnienia jaka wiąże się z podpisaniem takiego dokumentu należy jeszcze mieć na uwadze, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron pracownik traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez pierwsze 3 miesiące. Na mocy umowy nie można także skracać kodeksowych okresów wypowiedzenia.

 

Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – lojalka

 

Czasem jednak pracodawcy zainteresowani są dokładnie przeciwnym rozwiązaniem, tj. jak najtrwalszym związaniem pracownika z firmą poprzez maksymalne utrudnienie mu możliwości zwolnienia się z pracy. W tym celu wykorzystują umowy o podnoszeniu kwalifikacji pracowników, którymi można zobowiązać pracowników do pozostawania w zatrudnieniu przez okres maksymalnie 3 lat od ukończenia szkoły, kursu lub szkolenia.


Jeśli mimo to pracownik chciałby zwolnić się z firmy (najczęściej w celu przyjęcia korzystniejszej oferty pracy), musi zwrócić koszty poniesione przez pracodawcę na podnoszenie przezeń kwalifikacji w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia. Do tego momentu wszystko jest zgodne z przepisami.

 

Problem polega na tym, że rzadko który pracownik żąda od pracodawcy okazania dokumentów potwierdzających rzeczywisty koszt związany z nauką. A powinien, gdyż zdarza się, że pracodawcy zawyżają owe wydatki i przy rozwiązywaniu umowy okazuje się, że np. 3-dniowe szkolenie kosztowało kilkadziesiąt tysięcy euro. Roszczenie zwrócenia takiej kwoty może skutecznie powstrzymać pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę zanim upłynie okres odpracowania nauki.

 

Czego nie może zawierać umowa o pracę? Wynagrodzenia


Niektórzy pracodawcy chcą również wymusić na pracownikach zobowiązanie (na mocy umowy o pracę lub regulaminu) do zachowania poufności wysokości wynagrodzeń. Argumentują na przykład, że ewentualne rozmowy o finansach mogą negatywnie wpłynąć na relacje w zespole. Jednak takie rozwiązanie, co potwierdził Sąd Najwyższy, jest sprzeczne z zasadą równego traktowania pracowników, gdyż uniemożliwia sprawdzenie, czy dana osoba nie pada ofiarą dyskryminacji pod względem finansowym.

 

Natomiast nie trzeba obawiać się klauzul dotyczących zrzeczenia się przez pracownika prawa do wynagrodzenia czy innych świadczeń ze stosunku pracy. Takie postanowienie jako sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy jest po prostu nieważne.

 

Inne niedozwolone klauzule w umowie o pracę

 

Podobnie jest w przypadku zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości przynajmniej 1/4 dotychczasowego wynagrodzenia. Ponieważ tak stanowi przepis prawa, nawet jeśli w umowie pominięto kwestię odszkodowania, musi być ono wypłacane. W przeciwnym wypadku zakaz konkurencji nie obowiązuje.

 

Zdarza się jednak, że pracodawcy próbują rozszerzyć zakaz konkurencji na członków rodziny pracownika (małżonka, rodziców, rodzeństwo, dzieci). Takie działanie jest nieuprawnione, gdyż pracownik nie może podejmować zobowiązań w imieniu dorosłych członków swojej rodziny.

 

Skutki prawne umowy z niedozwolonymi klauzulami

 

Na straży praw osób zatrudnionych stoi art. 18. Kodeksu pracy. Mówi on wprost, że „Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy”. Jeśli takie mniej korzystne zapisy znajdą się w umowie, to z mocy prawa nie mają zastosowania.

 

W razie wątpliwości czy umowa jest skonstruowana w zgodzie z przepisami prawa, można ją skonsultować z prawnikiem.

 

Porady prawne udzielane są bezpłatnie m.in. np. w Państwowej Inspekcji Pracy, która doradza zarówno telefonicznie, jak i osobiście oraz pisemnie (w tym również mailowo). Profesjonalista nie tylko oceni zgodność umowy z przepisami prawa, ale wskaże też na możliwe konsekwencje praktyczne jej poszczególnych postanowień oraz związane z nimi ryzyko dla pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.