Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

 
Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – najczęstsze haczyki stosowane przez pracodawców

Umowa o pracę jest ważnym dokumentem, zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Trzeba zadbać, by została sporządzona we właściwej formie i co najważniejsze, nie zawierała elementów sprzecznych z przepisami prawa.

Czego nie powinna zawierać umowa o pracę?

 

Niedozwolone zapisy w umowie o pracę

 

Choć obecnie często mówi się, że rynek pracy jest rynkiem pracownika, nie we wszystkich miejscowościach łatwo znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie. Ponadto są branże, w których na jedno miejsce pracy czeka nawet kilkunastu chętnych.

Zdarzają się pracodawcy, którzy to wykorzystują i proponują w umowach zapisy źle wpływające na sytuację podwładnego.

 

Trudność polega na tym, że pracodawcy są świadomi, iż wszelkie postanowienia umowne sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami nie obowiązują, w związku z czym proponują rozwiązania w granicach prawa, które są jednak bardzo niekorzystne dla pracowników. Dotyczą one m.in. kwestii wypowiedzenia umowy, wynagrodzeń czy działalności konkurencyjnej.

 

 

Haczyki w umowie o pracę

 

W umowach o pracę obowiązuje termin wypowiedzenia określony w Kodeksie pracy, którego długość zależy od rodzaju umowy oraz stażu pracy w danej firmie. Natychmiastowe rozwiązanie umowy co do zasady jest możliwe tylko w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków przez pracownika lub pracodawcę.

 

Tymczasem przedsiębiorcy nieraz przy zawieraniu umowy o pracę żądają jednocześnie podpisania in blanco porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Sygnowanie takiego dokumentu jest bardzo ryzykowne, gdyż wystarczy, by pracodawca uzupełnił jego treść o datę, z którą następuje skutek w postaci rozwiązania umowy i pracownik zostaje bez pracy. W dodatku niejako na własne życzenie, skoro dobrowolnie wyraził zgodę na taki tryb ustania zatrudnienia.

 

Niestety w praktyce niezwykle trudno byłoby udowodnić faktyczną datę podpisania takiego dokumentu oraz wykazać, że od jego podpisania pracodawca uzależniał zawarcie umowy o pracę. A to może stanowić problem, gdy dojdzie do rozpatrywania sprawy przez sąd pracy.

 

Poza ogromną niepewnością zatrudnienia jaka wiąże się z podpisaniem takiego dokumentu należy jeszcze mieć na uwadze, że w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron pracownik traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez pierwsze 3 miesiące. Na mocy umowy nie można także skracać kodeksowych okresów wypowiedzenia.

 

Niedozwolone klauzule w umowie o pracę – lojalka

 

Czasem jednak pracodawcy zainteresowani są dokładnie przeciwnym rozwiązaniem, tj. jak najtrwalszym związaniem pracownika z firmą poprzez maksymalne utrudnienie mu możliwości zwolnienia się z pracy. W tym celu wykorzystują umowy o podnoszeniu kwalifikacji pracowników, którymi można zobowiązać pracowników do pozostawania w zatrudnieniu przez okres maksymalnie 3 lat od ukończenia szkoły, kursu lub szkolenia.


Jeśli mimo to pracownik chciałby zwolnić się z firmy (najczęściej w celu przyjęcia korzystniejszej oferty pracy), musi zwrócić koszty poniesione przez pracodawcę na podnoszenie przezeń kwalifikacji w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia. Do tego momentu wszystko jest zgodne z przepisami.

 

Problem polega na tym, że rzadko który pracownik żąda od pracodawcy okazania dokumentów potwierdzających rzeczywisty koszt związany z nauką. A powinien, gdyż zdarza się, że pracodawcy zawyżają owe wydatki i przy rozwiązywaniu umowy okazuje się, że np. 3-dniowe szkolenie kosztowało kilkadziesiąt tysięcy euro. Roszczenie zwrócenia takiej kwoty może skutecznie powstrzymać pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę zanim upłynie okres odpracowania nauki.

 

Czego nie może zawierać umowa o pracę? Wynagrodzenia


Niektórzy pracodawcy chcą również wymusić na pracownikach zobowiązanie (na mocy umowy o pracę lub regulaminu) do zachowania poufności wysokości wynagrodzeń. Argumentują na przykład, że ewentualne rozmowy o finansach mogą negatywnie wpłynąć na relacje w zespole. Jednak takie rozwiązanie, co potwierdził Sąd Najwyższy, jest sprzeczne z zasadą równego traktowania pracowników, gdyż uniemożliwia sprawdzenie, czy dana osoba nie pada ofiarą dyskryminacji pod względem finansowym.

 

Natomiast nie trzeba obawiać się klauzul dotyczących zrzeczenia się przez pracownika prawa do wynagrodzenia czy innych świadczeń ze stosunku pracy. Takie postanowienie jako sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa pracy jest po prostu nieważne.

 

Inne niedozwolone klauzule w umowie o pracę

 

Podobnie jest w przypadku zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości przynajmniej 1/4 dotychczasowego wynagrodzenia. Ponieważ tak stanowi przepis prawa, nawet jeśli w umowie pominięto kwestię odszkodowania, musi być ono wypłacane. W przeciwnym wypadku zakaz konkurencji nie obowiązuje.

 

Zdarza się jednak, że pracodawcy próbują rozszerzyć zakaz konkurencji na członków rodziny pracownika (małżonka, rodziców, rodzeństwo, dzieci). Takie działanie jest nieuprawnione, gdyż pracownik nie może podejmować zobowiązań w imieniu dorosłych członków swojej rodziny.

 

Skutki prawne umowy z niedozwolonymi klauzulami

 

Na straży praw osób zatrudnionych stoi art. 18. Kodeksu pracy. Mówi on wprost, że „Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy”. Jeśli takie mniej korzystne zapisy znajdą się w umowie, to z mocy prawa nie mają zastosowania.

 

W razie wątpliwości czy umowa jest skonstruowana w zgodzie z przepisami prawa, można ją skonsultować z prawnikiem.

 

Porady prawne udzielane są bezpłatnie m.in. np. w Państwowej Inspekcji Pracy, która doradza zarówno telefonicznie, jak i osobiście oraz pisemnie (w tym również mailowo). Profesjonalista nie tylko oceni zgodność umowy z przepisami prawa, ale wskaże też na możliwe konsekwencje praktyczne jej poszczególnych postanowień oraz związane z nimi ryzyko dla pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Operacji Transportowych / Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres zadań: Tworzenie dokumentacji tras i list przewozowych; Nadzór nad flotą przy użyciu systemu GPS; Rejestrowanie zamówień oraz obsługa klienta; Rozliczanie dokumentów związanych z realizacją usług; Analiza danych z tachografów i kart pracy kierowców; Rozpatrywanie reklamacji i...
  • Pracownik magazynu z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: Pracownicy będą pracować w różnych działach magazynu. Prace na tej hali są związane w głównej mierze z rozładunkiem asortymentu ogrodniczego oraz budowlanego z kontenerów oraz sztaplowaniem go na palety, a także przygotowywaniem do dalszych prac magazynowych. Pierwszego dnia...
  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Główne obowiązki: Implementacja i rozwój systemów informatycznych usprawniających procesy biznesowe; Zarządzanie bazami danych oraz ich optymalizacja; Instalacja, konfiguracja i administracja systemami IT; Opracowywanie dokumentacji technicznej oraz użytkowej; Analiza problemów technicznych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracyjnych i rozliczeń

    REMONDIS Sp. z o.o. Dział Odpadów Specjalnych   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: obsługi systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce; fakturowania; raportowania; prowadzenia dokumentacji; obsługi klienta na podstawie otrzymanych zamówień;

Najnowsze artykuły

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego i liczby bezrobotnych. Z zestawienia wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. To dobra wiadomość świadcząca o dużej stabilności polskiego rynku pracy. Wciąż widać jednak znaczne różnice na poziomie lokalnym. Gdzie bezrobocie jest najwyższe?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Wraz z podpisaniem umowy o pracę w świetle prawa stajesz się pracownikiem: zaczynasz być chroniony prawem pracy oraz masz wynikające z niego obowiązki. Pamiętaj: nieznajomość prawa szkodzi! Zanim podpiszesz pierwszą umowę o pracę, sprawdź, co powinno znaleźć się w dokumencie, na co zwrócić uwagę, co może alarmować oraz jakie punkty dokumentu warto przedyskutować z pierwszym pracodawcą.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379