Praktyk realizacji optymalnej strategii HR w grupie kapitałowej

2014-01-31

W dniach 12 -13 lutego 2014 r. w hotelu Marriott odbędzie się warsztat pt. "Praktyk realizacji optymalnej strategii HR w grupie kapitałowej". Warsztaty dedykowane są osobom odpowiedzialnym za kwestie zarządzania zasobami ludzkimi w grupach kapitałowych.

Poniżej wybrane prelekcje i kilka słów od prowadzących:

Dobór strategii HR do własnej grupy kapitałowej

"Strategia zarządzania zasobami ludzkimi, jako strategia funkcjonalna, która wspiera realizację strategii biznesowej, dotyczy jednego z najcenniejszych aktywów przedsiębiorstwa -  jego pracowników.  Ich postawa, zaangażowanie, motywacja, kompetencje i identyfikacja z celami przedsiębiorstwa - poprzez przyjęcie właściwej strategii zarządzania zasobami ludzkimi i skuteczność jej realizacji - ma wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa i jego miejsce na rynku. Stąd tak ważnym jest określenie miejsca i roli strategii zarządzania zasobami ludzkimi oraz zdefiniowania jej celów w przedsiębiorstwie, w tym w grupie kapitałowej."

ARTUR KARAŚ, Partner, Executive Networks Polska

Zarządzanie kompetencjami w grupie kapitałowej

"Zarządzanie kompetencjami w grupie kapitałowej wymaga oparcia wizji rozwoju HR na strategii rozwoju grupy kapitałowej. Podejmowane decyzje dotyczące rozwoju zasobów ludzkich w poszczególnych przedsiębiorstwach wpływają na rozwój i realizację strategii całej grupy. Dlatego należy skupić swoją uwagę na takich narzędziach jak audyt HR obejmujący wszystkie firmy grupy kapitałowej i realizowany przez zespoły złożone z ekspertów pochodzących z różnych instytucji grupy. Strategia HR w grupie kapitałowej to potencjał synergii kadr i ponad-firmowego programu rozwoju talentów jak na przykład zarządzanie kompetencjami metodą TOP 50."

                    ADAM PIASECKI, Wykładowca i trener, adampiasecki.com

Rola i miejsce związków zawodowych w procesie restrukturyzacji

„Współdziałanie ze związkami zawodowymi to z jednej strony zobowiązania po stronie pracodawcy, ale z drugiej – kształtowanie relacji z pracownikami i dbanie o ich odpowiednią jakość i efektywność. Relacje te należy układać z poszanowaniem prawa ponieważ tylko takie podejście gwarantuje długofalowy sukces. Poszanowanie prawa warto egzekwować od związków zawodowych, których status uzależniony jest m.in. od liczby członków oraz objęcia zakresem działania całego zakładu pracy. Objęcie członków związku szczególną ochroną zatrudnienia wymaga dopełnienia pewnych warunków formalnych (w tym podjęcia uchwały). Spełnienie wymogów formalnych dotyczy również akcji protestacyjnych, które mogą być prowadzone wyłącznie w ramach sporu zbiorowego a nie tylko - wbrew powszechnej opinii związków – po dopełnieniu wymogów wynikających z przepisów o zgromadzeniach. Praktyczne kontrowersje budzi również kwestia, w jaki sposób pracodawca ma pozyskiwać informacje o osobach będących członkami związku – czy ma prawo żądać od związku imiennej listy? Te i inne praktyczne aspekty będą przedmiotem mojej prelekcji. Zapraszam!”

            SŁAWOMIR PARUCH, Radca Prawny, Partner, Raczkowski i Wspólnicy

Przeczytaj także: