Co 10-ty kandydat wysyłając CV ignoruje wymagania stanowiska
2014-01-13Tylko 22% kandydatów – jak wynika z badania ankietowego serwisu pracy Praca.pl - wysyła aplikację w odpowiedzi na ofertę pracy tylko wtedy, kiedy spełnia zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym wymagania. Pozostali przesyłają CV wtedy, kiedy spełniają wymagania jedynie częściowo. A 10% kandydatów nawet nie zadaje sobie trudu zapoznania się z tym, jakie kryteria stanowiska określił pracodawca.
„Wysłałem tak wiele CV i nikt się nie odezwał! Czy oni je czytają? Czy od razu wyrzucają do kosza?” – tego obawia się wielu kandydatów. Ku odmianie, osoby zajmujące się rekrutacją otwierając aplikację myślą: „Czy ten kandydat przeczytał jakie mamy wymagania na to stanowisko? Po co wysyłał CV skoro się wyraźnie nie nadaje?”. Osoby poszukujące pracy narzekają na to, że pracodawcy mają za wysokie wymagania i spełnienie wszystkich zawartych w ogłoszeniu kryteriów nie jest możliwe. Pracodawcy zaś ubolewają nad tym, że kandydaci wysyłają CV nie podejmując wysiłku zapoznania się z ogłoszeniem i profilem firmy. W efekcie większość kandydatów nie spełnia wymagań stanowiska i nie może zostać zaproszona na spotkanie rekrutacyjne. Gdzie leży źródło tego problemu?
Wymagania w ofercie pracy – spełniamy czy nie?
Z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl wynika, że co piąty kandydat (22%) wysyła CV w odpowiedzi na ofertę pracy tylko wtedy, jeśli spełnia wszystkie zawarte w ogłoszeniu kryteria. Połowa (52%) robi to wtedy, jeśli spełnia przynajmniej 3/4 wymagań. 16% kandydatów uważa jednak, że istnieje sens wysyłania aplikacji w sytuacji, w której spełnia się zaledwie połowę warunków, a co dziesiąty w ogóle nie przejmuje się kryteriami od pracodawcy. Wysyła CV bo spodobało mu się ogłoszenie bądź firma i nie przejmuje się tym, jakie firma ma oczekiwania wobec kandydatów.
Z perspektywy pracodawcy zatem przynajmniej co czwarte CV nadaje się od razu do kosza – bo jeśli kandydat nie spełnia wymagań stanowiska (lub spełnia je w połowie), to nie ma sensu tracić czasu na rozważanie jego kandydatury.
Nierealistyczne wymagania wobec kandydatów czy desperacja poszukujących pracy?
Dlaczego kandydaci wysyłają CV nawet wtedy, kiedy nie spełniają oczekiwań pracodawcy co do umiejętności, doświadczenia i kompetencji? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, część pracodawców w ogłoszeniach rekrutacyjnych opisuje profil idealnego pracownika. Takiego, którego i ze świecą trudno znaleźć. Kandydaci wiedzą o tym, że niekiedy oczekiwania są nieco na wyrost. Przykładowo pracodawca oczekuje znajomości języka obcego, którego się później w pracy nie używa bądź chce dużego doświadczenia i jednocześnie oferuje stanowisko juniora. Dlatego wysyłają CV nawet wtedy, kiedy nie do końca spełniają kryteria – bo zakładają, że pracodawca po prostu przesadził z wymaganiami. Krzysztof Kirejczyk, prezes serwisu Praca.pl uważa, że wysyłanie CV przez osoby bez wymaganych kompetencji to również wynik desperacji kandydatów. „Trudności ze znalezieniem pracy powodują, że kandydaci próbują wszelkich metod, mając nadzieję, że one zadziałają. Ci, którzy orientują się w rynku pracy wiedzą, że pracodawcy często deklarują kłopot z obsadzaniem specjalistycznych stanowisk. Zatem założenie kandydata jest takie, że pracodawca będzie w końcu musiał kogoś zatrudnić. A przecież wysłanie CV mailem zajmuje kilka sekund. Zatem z perspektywy kandydata wysłanie CV nic go nie kosztuje, a może się jednak uda.” – wyjaśnia Kirejczyk.