Specjalista ds. zamówień publicznych pracuje w organizacjach i przedsiębiorstwach, które uczestniczą w postępowaniach przetargowych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za przygotowywanie, analizowanie oraz prowadzenie dokumentacji przetargowej, a także za udział w pracach komisji przetargowych i prowadzenie spraw związanych z przetargami. Sporządza dokumentację i dba o jej właściwy obieg wewnętrzny i zewnętrzny, związany chociażby z publikacją rezultatów postępowania przetargowego. Jej zakres zadań może jednak nieco różnić się zależnie od poziomu stanowiska i miejsca pracy. Specjaliści ds. zamówień publicznych mogą pracować w różnych sektorach, w tym w kulturze, w branży IT, biurach finansowych, a także w instytucjach zajmujących się realizacją inwestycji i remontów. Kandydatom proponuje się różne rodzaje zatrudnienia, wśród wymagań, oprócz znajomości przepisów prawa wraz z nowelizacjami, często znajduje się gotowość do odbywania podróży służbowych i prawo jazdy kat. B. Na Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy na stanowisko specjalisty do spraw zamówień publicznych, młodszej specjalistki ds. przetargów, młodszego specjalisty ds. projektów międzynarodowych i pokrewne. Aplikuj od razu! Nie wiesz, czy to posada dla Ciebie i czy powinnaś / powinieneś zaaplikować? Przeczytaj pełen opis stanowiska.
Specjalista ds. zamówień publicznych – co robi?
Specjalista ds. zamówień publicznych może mieć dość szeroki wachlarz obowiązków zawodowych, co uzależnione jest od konkretnego miejsca zatrudnienia i potrzeb danej organizacji czy instytucji. Przede wszystkim jednak pracownik ten odpowiada za przygotowywanie i prowadzenie dokumentacji postępowania przetargowego zgodnie z obowiązującymi przepisami i ustawą Prawo zamówień publicznych. Jego codzienny zakres obowiązków obejmuje też analizowanie i opiniowanie ofert. Specjalista bierze też najczęściej udział w procesie wyboru wykonawcy. Osoba na tym stanowisku, by być skuteczną w pracy i wykonywać swoje zadania z należytą starannością, musi śledzić aktualne przepisy i nowelizacje, aby zagwarantować prawidłowość udzielania zamówień publicznych.
Jak zostać specjalistą ds. zamówień publicznych?
Osoby myślące o pracy specjalisty ds. zamówień publicznych muszą przede wszystkim zdobyć wykształcenie kierunkowe z zakresu prawa, administracji lub pokrewnych dziedzin. Niezbędna jest dogłębna znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych. Pracodawcy szukają osób, które mają doświadczenie w przygotowywaniu dokumentacji przetargowej, choćby na niższych stanowiskach. Atutem będzie udział szkoleniach i kursach z zakresu zamówień publicznych, pomagające poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Niekiedy wymagane są certyfikaty potwierdzające znajomość języka obcego.
Starszy specjalista ds. przetargów
Starszy specjalista ds. przetargów to stanowisko seniorskie w tej branży. Jest to osoba, która pełni ważną rolę w procesie udzielania zamówień publicznych. To właśnie starszy specjalista do spraw przetargów odpowiada za zarządzanie i nadzorowanie postępowań przetargowych, podejmując w tym zakresie kluczowe decyzje i nadzorując młodszych pracowników. Koordynacja pracy zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie ofert i dokumentacji przetargowej wymaga dobrej znajomości przepisów prawnych, ale też umiejętności przywódczych i w zakresie motywowania oraz rozliczania kadry. Warto wiedzieć, że w jego zakresie obowiązków znajduje się także analiza prawna i administracyjna dokumentów przetargowych oraz dbanie o zgodność postępowań z obowiązującymi przepisami. Jest to odpowiedzialne stanowisko, niemniej starszy specjalista ds. zamówień publicznych może liczyć na preferencyjne warunki zatrudnienia oraz np. elastyczny czas pracy i inne benefity.
Młodszy specjalista w dziale zamówień i ofertowania
Młodszy specjalista w dziale zamówień i ofertowania to stanowisko juniorskie w tym zawodzie, zajmowane przez osoby z niewielkim doświadczeniem albo bez doświadczenia. Młodszy specjalista wspiera starszych pracowników w procesach przygotowywania i realizacji zamówień publicznych. Jego obowiązki służbowe są uzależnione od bieżących potrzeb przełożonego, niemniej zwykle obejmują sporządzanie i analizę dokumentacji przetargowej, pomoc w organizacji i przeprowadzaniu postępowań, a także dbanie o zgodność z przepisami prawa dokumentacji przetargowej. Młodszy specjalista zazwyczaj uczestniczy też w szkoleniach z zakresu prawa zamówień publicznych.
Stanowisko specjalistki ds. zamówień publicznych– predyspozycje zawodowe
Specjalista czy specjalistka ds. zamówień publicznych to osoba, która powinna być w codziennej pracy dokładna i sumienna. Musi cechować się umiejętnością analizy dokumentacji prawnej, co jest możliwe oczywiście tylko w przypadku bardzo dobrej znajomości przepisów dotyczących przetargów. Istotna jest jednak zdolność przełożenia wiedzy teoretycznej, zawartej w kodeksach, na praktyczne działanie i weryfikację określonych przypadków. W pracy pomocne będą rozwinięte zdolności organizacyjne i komunikacyjne. Dzięki tym pierwszym możliwe jest bowiem efektywne zarządzanie dokumentacją, a te drugie pomagają w czasie współpracy z zespołem i kontrahentami. Najlepiej, jeśli osoba na tym stanowisku była zmotywowana do śledzenia bieżących zmian w przepisach dotyczących procesu ofertowego i szybko się uczyła.
Ile zarabia specjalista ds. zamówień publicznych?
Wynagrodzenie specjalisty ds. zamówień publicznych zależy od jego doświadczenia w pracy, poziomu stanowiska i konkretnego miejsca pracy. Zarobki są też uzależnione od sektora, w którym pracownik jest zatrudniony, a także od wielkości i zakresu prowadzonych postępowań przetargowych. Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana miesięcznej wypłaty na samodzielnym stanowisku specjalisty do spraw zamówień publicznych wynosi 5730 zł brutto.
Najnowsze oferty pracy dla specjalisty ds. zamówień publicznych
Na portalu Praca.pl co jakiś czas pojawiają się atrakcyjne oferty pracy dla specjalistów ds. zamówień publicznych. Oferty mogą dotyczyć zarówno pozycji młodszych, jak i starszych specjalistów. Ustaw Job Alert dla zawodu specjalisty ds. zamówień publicznych i regularnie aplikuj na wybrane stanowiska pracy.
Praca specjalista ds. zamówień publicznych – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są najważniejsze obowiązki specjalisty ds. zamówień publicznych?
Specjalista ds. zamówień publicznych w swojej codziennej pracy jest odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Do jego głównych zadań zawodowych należy więc sporządzanie i analiza dokumentacji przetargowej. Ponadto bierze udział w pracach komisji przetargowych, ocenia oferty oraz nadzoruje cały procesu udzielania zamówień zgodnie z obowiązującymi przepisami (przede wszystkim ustawą Prawo zamówień publicznych).
-
Jakie trzeba mieć kwalifikacje, żeby zostać specjalistą ds. zamówień publicznych?
Od kandydatów na stanowisko specjalisty ds. zamówień publicznych wymaga się wykształcenia kierunkowego, najlepiej z zakresu prawa, administracji lub zarządzania. Najważniejsza w pracy jest znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych. W czasie rekrutacji pracodawcy biorą pod uwagę także doświadczenie w prowadzeniu postępowań przetargowych, a także oczekują biegłej obsługi pakietu MS Office, umiejętności analitycznych, dobrej organizacji pracy i samodzielności.