Koordynatora, supervisor, team lider albo po prostu kierownik zespołu to stanowisko funkcjonującej w każdej firmie liczącej co najmniej kilka osób. Jest to także jedno z najbardziej istotnych stanowisk, niezależnie od branży. Koordynator / supervisor jest odpowiedzialny za pracę zespołu. Do głównych obowiązków koordynatora należy zatem planowanie, organizacja pracy personelu, rozliczanie z wyników, motywowanie do pracy, a także dbanie o obieg informacji między zespołem a zarządem czy między zespołem a klientem. Opieka i egzekwowanie wykonywania poleceń wymaga od osoby na stanowisku koordynatora posiadanie cech lidera. Dobry team leader jest w stanie stworzyć zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów, w którym każda osoba zna swoje obowiązki i rzetelnie je wypełnia.
Koordynatorzy mogą pracować w różnych sektorach gospdoarczych, takich jak produkcja, usługi czy handel. Pracodawcy od kandydatów na stanowisko koordynatora wymagają doświadczenia w danej branży. Często konieczne jest też odpowiednie wykształcenie i znajomość narzędzi do efektywnego zarządzania zespołem.
Koordynatorzy przyjmowani są na umowy o pracę, b2b, umowy managerskie. Miejsce pracy może być zarówno stancjonarne, jak i zdalne, coraz częściej pojawiają się na rynku oferty pracy w systemie hybrydowym. Zwykle czas pracy obejmuje pełen etat (40 godzin tygodniowo). Prócz podstawowego wynagrodzenia osoby na stanowiskach kierowniczych mogą liczyć na dodatki (np. dodatek funkcyjny), a także benefity jak świadczenia zdrowotne, socjalne, służbowy telefon, komputer czy samochód.
Praca Koordynatora / supervisora – zakres obowiązków
Czym się zajmuje koordynator zespołu? Jak sama nazwa wskazuje, pracownik zajmuje się koordynacją działań pracowników oraz monitorowaniem postępów prac i raportowaniem efektów do kierownictwa np. managera działu, project managera itp. Supervisor wykorzystuje najczęściej cyfrowe narzędzia do pracy (do zarządzania planem prac, grafikiem, tworzenia raportów itp.). W zakresie obowiązków supervisora leży też m.in.:
- dbanie o obieg dokumentacji i przepływ informacji między zespołem a kierownictwem i innymi podmiotami,
- szkolenie pracowników,
- prowadzenie rekrutacji,
- motywowanie do pracy,
- rozwiązywanie problemów wewnątrz zespołu,
- reagowanie na trudności i dostosowywanie planu pracy do zmieniających się okoliczności.
Jak zostać koordynatorem / supervisorem?
Pracodawcy rekrutują koordynatorów często spośród własnego personelu o wieloletnim stażu pracy. To dobre rozwiązanie, gdyż pozwala na wytyczenie jasnej ścieżki kariery w strukturach firmy. Niemniej, oprócz rekrutacji wewnętrznych, na rynku pracy można spotkać także oferty pracy dla koordynatorów i supervisorów. Na ogłoszenia dla personelu wyższego szczebla możesz zaaplikować w naszym serwisie.
Czego oczekują pracodawcy? Przede wszystkim doskonałej znajomości danej branży. W tym wypadku wiedza musi być poparta co najmniej kilkuletnim doświadczeniem. Osoba zatrudniona na stanowisku koordynatora musi mieć też zwykle wykształcenie kierunkowe, które stanowi dowód na doskonałą znajomość danej dziedziny zawodowej i posiadanie wiedzy fachowej. Mile widziane są także certyfikaty potwierdzające ukończenie szkoleń z zarządzania. Do innych często powtarzających się wymagań należą: dyspozycyjność, znajomość języka angielskiego, biegła obsługa komputera, umiejętność korzystania z narzędzi biurowych i specjalistycznego oprogramowania.
Kierownik, koordynator, supervisor, manager – kwalifikacje miękkie
By móc skutecznie koordynować zespołem i kierować pracami, niezbędne są przede wszystkim doskonale rozwinięte zdolności organizacyjne oraz cechy przywódcze. Liczą się także:
- komunikatywność,
- zdolność rozwiązywania problemów pod presją czasu i zarządzania kryzysowego,
- umiejętność przewidywania i planowania,
- wielozadaniowość niezbędna do koordynowania pracami całego zespołu,
- dokładność, dociekliwość,
- odporność na stres,
- umiejętność radzenia sobie z dużą odpowiedzialnością,
- asertywność.
Ile zarabia koordynator / supervisor?
W zawodzie koordynatora można liczyć zwykle na atrakcyjne wynagrodzenie, dostosowane do poziomu odpowiedzialności i zakresu obowiązków. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń (styczeń 2024, Sedlak&Sedlak) zarobki supervisora (team leadera) wynoszą najczęściej od 5600 zł do 9949 zł brutto miesięcznie (stawka rynkowa). Koordynator pracy może liczyć także na benefity np. karnety sportowe, prywatną opiekę medyczną i możliwość pracy w trybie home office. Na wykształcenie, jakie przedsiębiorstwo zaproponuje kandydatowi do pracy na tym stanowisku, wpływ będzie miało wykształcenie, staż pracy danej osoby, ale i wielkość firmy oraz jej lokalizacja.
Najnowsze oferty pracy dla koordynatora / supervisora
Na portalu Praca.pl regularnie publikujemy aktualne oferty pracy dla koordynatorów i supervisorów, w tym np. koordynatorów ds. projektów IT, koordynatorów pracowników tymczasowych, koordynatorów testów aplikacji, kierowników salonu meblowego czy regionalnych kierowników serwisu. Jeśli szukasz właśnie takiej pracy, w opcji: Poziom stanowiska wybierz: kierownik/koordynator i filtruj oferty. Od osób zatrudnionych na takie stanowiska zwykle oczekuje się ściśle określonych kompetencji związanych z daną branżą. Zapoznaj się dokładnie z opisem stanowiska w wybranej ofercie. Pamiętaj, by skorzystać z Kreatora CV do przygotowania profesjonalnego życiorysu zawodowego.
Praca supervisor / koordynator – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są główne zadania koordynatora / supervisora w firmie?
Supervisor odpowiada za nadzór, wyznaczanie zadań i koordynowanie prac zespołu pracowników. Osoba zatrudniona na tym stanowisku dba o realizację projektów zgodnie z ustalonymi terminami i wymaganiami kierownictwa / klienta. Czasami koordynator pracuje także nad strategiami podnoszącymi efektywność zespołu, wdraża nowe rozwiązania technologiczne czy produkcyjne. Kolejnym ważnym obowiązkiem jest czuwanie nad właściwą komunikacją wewnętrzną, szkolenie nowych pracowników, dbanie o przestrzeganie prawa pracy, szczególnie w zakresie bhp i czasu pracy. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna także za raportowanie efektów pracy zespołu np. kierownikowi ds. projektu czy kierownikowi sekcji finansowej.
-
Jakie kwalifikacje i umiejętności są potrzebne do pracy na stanowisku koordynatora / supervisora?
Żeby móc efektywnie wypełniać rolę koordynatora lub supervisora, niezbędna jest wiedza i doświadczenie w danej dziedzinie. Dlatego od koordynatorów zazwyczaj wymaga się minimum kilkuletniego doświadczenia w branży, a także wykształcenia kierunkowego. Dodatkowym atutem będzie doświadczenie w zarządzaniu zespołem i kursy z zarządzania. Jak na każdym stanowisku kierowniczym, także tu ważne są umiejętności miękkie, takie jak dobra organizacja pracy, rozwinięte zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy pod presją oraz zdolność szybkiego rozwiązywania problemów. Pamiętaj też, że pracodawcy często oczekują także znajomości języków obcych, przede wszystkim jęz. angielskiego.