Zawody deficytowe i nadwyżkowe, a lokalne kształcenie kadr

2013-09-24

W dniu 20 września 2013 roku, Powiatowy Urząd Pracy w Ostrzeszowie zorganizował Konferencję integrującą działania instytucji rynku pracy, edukacji i podmiotów ekonomii społecznej. Temat konferencji: Zawody deficytowe i nadwyżkowe, a lokalne kształcenie kadr.  

 

Konferencję poprzedziły warsztaty w dniu 19 września, skierowane dla uczniów ostatnich klas ponadgimnazjalnych Zespołu Szkól Nr 1 w Ostrzeszowie, a dotyczyły one aktywnego poszukiwania pracy. Warsztaty poprzedził wykład zastępcy dyrektora PUP w Ostrzeszowie - Kazimierza Misia:  „Networking – ukryty rynek pracy”. Młodzież poznała m.in. terminologię dotyczącą rynku pracy, nabyła umiejętności tworzenia własnej sieci kontaktów, na bazie własnej ścieżki kariery zawodowej, umiejętności scharakteryzowania zasobów osobistych, w zakresie zarządzania sobą w czasie, rodzaje komunikacji interpersonalnej oraz zasady właściwej komunikacji i technik autoprezentacji.  Wyróżniający się uczniowie Zespołu Szkól Nr 1 w Ostrzeszowie, wzięli również udział w konferencji właściwej, w dniu 20 września.

 

Współorganizatorami konferencji byli:  Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie,  Zespól Szkól Nr 1
w Ostrzeszowie oraz Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej subregionu kaliskiego, prowadzony przez Fundację im. Królowej Polski św. Jadwigi z Puszczykowa k. Poznania.

 

Konferencję otworzył przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego, starosta ostrzeszowski  Lech Janicki.

 

Podczas konferencji  dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrzeszowie Ewa Rycerska, omówiła sytuację na lokalnym rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zawodów deficytowych i nadwyżkowych, co stanowiło punkt wyjścia oraz materiał do oceny sytuacji w przedmiocie konferencji.

 

Dyrektor Zespółu Szkół Nr 1 w Ostrzeszowie Jerzy Kowalski, zaprezentował dobre praktyki funkcjonowania quasi-firmy w ramach European Practice Enterprises Network. W firmie tej uczniowie w sposób praktyczny poznają zasady ekonomii i biznesu, gdzie wszystkie procesy są praktyczne i realne, a tylko pieniądz wirtualny. Poinformował on również o uruchomionym nowym kierunku kształcenia i podkreślił w swym wystąpieniu m.in. dobrą współpracę z instytucjami rynku pracy.

 

Program Comenius Regio - „My Profession, My Future” z partnerem tureckim omówiła jego koordynatorka Donata Sokół. Wskazała przy tym na zadania podzielone pomiędzy wszystkich uczestników projektu oraz na wielowymiarowe korzyści tej współpracy.

 

Przedstawiciel Akceleratora Wiedzy Technicznej Politechniki Poznańskiej, współautor takich książek jak: Nauka
i Postęp. Zarządzanie wiedzą dla informacji
oraz Model badania skuteczności promocji nauki dr Marek Goliński, zaprezentował bardzo ciekawy temat:  Skutecznie uczyć, aby efektywnie pracować. W tym miejscu należy podkreślić, że współpraca Akceleratora Wiedzy Technicznej Politechniki Poznańskiej z powiatem ostrzeszowskim oraz PUP w Ostrzeszowie oraz wszystkimi szkołami zawodowymi ma charakter trwały i coraz bardziej się zacieśnia, promując osiągnięcia nauki, szczególnie w deficytowych zawodach inżynieryjnych oraz w zakresie tworzenia narzędzi do skutecznej rekrutacji przez przedsiębiorców młodych ludzi, jeszcze uczniów, a następnie absolwentów szkół zawodowych.

 

Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi  – w wystąpieniu doradcy OWES, Jacka Bykowskiego, zaprezentowała rolę ekonomii społecznej w kształtowaniu lokalnego rynku pracy, szczególnie
w związku z zagospodarowaniem zawodów nadwyżkowych w wolnych obszarach przestrzeni publicznej, poprzez tworzenie spółdzielni socjalnych i ich właściwego otoczenia. Jacek Bykowski poinformował w swym wystąpieniu o tym, że Fundacja, jak i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Kaliszu zagościły już na stałe w powiecie ostrzeszowskim, uruchamiając punkt konsultacyjny, czynny w każdy czwartek, mieszczący się przy PCPR w Ostrzeszowie.

 

Tematykę pośrednictwa pracy widzianą oczami pracodawców oraz proponowane zmiany do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy omówił zastępca dyrektora PUP w Ostrzeszowie – Kazimierz Miś, wskazując przy tym, że najkorzystniejsza dla wszystkich podmiotów na lokalnym rynku pracy jest współpraca i właściwa komunikacja oraz wymiana informacji, bez względu na to, czy otoczenie prawne mobilizuje nas do tego, czy też nie.

 

 Celem konferencji było  pokazanie uczestnikom i interesariuszom lokalnego rynku pracy, że właściwe kształcenie kadr, ma olbrzymie znaczenie dla lokalnego rynku pracy oraz, że współpraca edukacji z instytucjami rynku pracy, to jedno z najistotniejszych ogniw, dla efektywnej realizacji założeń nowej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku.

Odbyła się również konferencja prasowa z udziałem starosty ostrzeszowskiego Lecha Janickiego oraz przedstawicieli organizatorów. W konferencji uczestniczyły prawie wszystkie media lokalne, również TVK Proart z Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Patronaty medialne objęli: jeden z największych w Polsce portali rekrutacyjnych - Praca.pl, tygodniki lokalne: Puls Tygodnia oraz Nasze Strony Ostrzeszowskie oraz lokalne Radio Sud. Sponsorem nagród dla uczestników była firma WOMAR Komputery z Ostrzeszowa.

 

SIM

Przeczytaj także: