VIII Ogólnopolskie Forum Instytucji Rynku Pracy

2015-07-08

VIII  OGÓLNOPOLSKIE FORUM  INSTYTUCJI  RYNKU PRACY pt.:

„Perspektywy aktywnych polityk rynku pracy – możliwości finansowe, wskaźniki efektywności i ocena jakości działań Instytucji Rynku Pracy w ramach aktywizacji klientów”

Termin:  03. - 07. sierpnia 08.2015r.       

Miejsce:     Hotel „Ikar Plaza”,  ul. Wschodnia 35,  78 – 100 Kołobrzeg

Trenerzy: p. Katarzyna Kowalska – Korman, p. Elżbieta Liwosz, p. Andrzej Martynuska,
p. Tomasz Gierwatowski, p. Marek Goliński, p. Tomasz Szuwarski.

FORUM jest poświęcone omówieniu nowych wyzwań i trendów rozwojowych, nowoczesnych rozwiązań funkcjonowania urzędów pracy w związku z ubiegłorocznymi zmianami ustawowymi, wprowadzaną aktywną polityką rynku pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i reformą systemu. Okazuje się, że warunki, w których urzędy pracy muszą się odnaleźć zmieniają się bardzo szybko. Dzięki udziałowi w FORUM uczestnicy zostaną wyposażeni w umiejętność dostosowania się do zachodzących przemian.
Polski rynek pracy i system funkcjonowania  p.s.z. stoi wobec dalszych wyzwań i zmian, w których korzystne będzie nawiązanie skutecznych relacji z partnerami, a FORUM to idealne miejsce na wspólne dyskusje i nawiązanie efektywnych relacji na przyszłość.

PROGRAM FORUM


MODUŁ I: Perspektywy efektywnych polityk rynku pracy do 2020r. – możliwości finansowe, kryteria efektywności  i rozwój zaangażowania publicznych i niepublicznych Instytucji Runku Pracy:
1. Środki funduszu pracy na rzecz osób bezrobotnych i poszukujących pracy, ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych i powyżej 50 r. ż.
2. Konkursy na szczeblu regionalnym i krajowym.
3. Gwarancje dla młodzieży – adresaci programu oraz instytucje realizujące.
4. Tryby realizacji, finasowanie i wysokość środków Gwarancji dla młodzieży.
5. System monitorowania i ewaluacji realizacji Gwarancji dla młodzieży.
6. Szczegółowe wsparcie osób powyżej 50 r. ż., powracających na rynek pracy, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem.

 

MODUŁ II: Fundusze Unijne na lata 2014 – 2020, ze szczególnym uwzględnieniem Programu PO WER i Inicjatyw na rzecz ludzi młodych:
1. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój PO WER – 2014 – 2020, osie w ramach PO WER’a:
Oś I Osoby młode na rynku pracy; Oś II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; Oś III Szkolnictwo wyższe
dla gospodarki i rozwoju; Oś IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa; Oś V Wsparcie dla obszaru; Oś VI – Pomoc Techniczna; Opis przedsięwzięć EFS z zakresu innowacji społecznych, współpracy trans-granicznej oraz wkładu EFS do realizacji.
2. Typy projektów w ramach Funduszy Unijnych oraz wykorzystanie usług i instrumentów rynku pracy.
3. Podział środków i główni beneficjenci Programu Operacyjnego PO WER.
4. Kryteria oceny efektywności wykorzystania środków unijnych.

 

MODUŁ III: Efektywność, skuteczność, jakość w działań na rzecz klienta UP – wskaźniki, analizy MPiPS, wymogi merytoryczne i informatyczne, efektywność netto i brutto w procesie aktywizacji:
1. Efektywność aktywnych polityk rynku pracy a efektywność w usługach w formie indywidualnej – ustalenie norm dla zespołu pracowniczego w aspekcie dobrej oceny efektywności UP  na poziomie krajowym.
2. Efektywność zatrudnieniowa, kosztowa, netto, brutto, wskaźniki aktywnych polityk i usług (metody łączone oraz modele ekonometryczne) oraz pojęcie stałego stabilnego zatrudnienia.
3. Formy wykazywania efektywności: w ramach stosunku pracy, umów cywilnoprawnych i poziomu wynagrodzenia oraz rejestracja informatyczna efektywności.  
4. Efektywność realizacji działań zleconych niepublicznych IRP.
5. Dyskusja przedstawicieli: publicznych służb zatrudnienia, innych instytucji rynku pracy i organizacji pracodawców.
6. Założenia i rekomendacje do zmian w systemie – podział zadań w ramach samorządu województwa,  powiatu i dostawców usług.

 

MODUŁ IV: Perspektywy rozwoju współpracy partnerów - wyzwania dla IRP, pracodawców i systemu edukacji:
1. Realizacja działań w ramach działań zleconych podmiotom zewnętrznym.
2. Aktywne polityki rynku pracy – efektywność pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego i aktywnych form zatrudnienia oraz rozwój możliwości udziału instytucji zewnętrznych w aktywizację osób bezrobotnych i poszukujących zatrudnienia.
3. Współpraca instytucji rynku pracy, edukacyjnych, przedsiębiorstw, opieki społecznej, modernizacja systemu kształcenia ustawicznego, szkolenia, bazy staży i praktyk.

33-150 Wola Rzędzińska 393a

Tel: 14 620 10 24, 507 084 849

www.css-tarnow.pl

Mail: tarnow@css-tarnow.pl

Przeczytaj także: