Piąta edycja Akademii Danfoss

2015-04-02

8 kwietnia 2015 r. mija termin nadsyłania zgłoszeń do 5. edycji Akademii Danfoss – programu stypendialnego, adresowanego do studentów kierunku technicznego i humanistycznego uczelni z województwa mazowieckiego i pomorskiego.

Od 2011 r. program jest organizowany przez firmę Danfoss Poland. Jego celem jest wspieranie rozwoju utalentowanych studentów oraz przygotowanie ich do świadomego funkcjonowania w świecie biznesu. Integralnym elementem działalności firmy jest wspieranie lokalnych społeczności, stąd Danfoss szczególnie popularyzuje studentów z województw, na terenie których prowadzi swoje zakłady. Dlatego też już po raz piąty organizatorzy Akademii wyłonią troje najwybitniejszych studentów z województwa mazowieckiego oraz pomorskiego. Tegoroczni laureaci poza stypendium w wysokości 5 000 PLN oraz mentoringiem, otrzymają także możliwość odbycia płatnych praktyk w jednej z dwóch lokalizacji firmy Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim lub w Tuchomiu.

O rozmowę poprosiliśmy Martę Bakalarską, laureatkę Akademii Danfoss z 2011 r., aktualnie pełniącą funkcję lidera grupy projektowej, która realizuje kolejne edycje Akademii Danfoss oraz Annę Sosińską z Politechniki Warszawskiej - zeszłoroczną laureatkę programu, pracującą w firmie Danfoss od lipca 2014 r. na stanowisku Młodszego Specjalisty ds. Logistyki.

Jakie nadzieje mogą wiązać studenci z udziałem w tegorocznej Akademii Danfoss?
Marta Bakalarska: Akademia Danfoss daje studentom możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej w międzynarodowej firmie, będącej światowym liderem w dziedzinie rozwiązań energooszczędnych. W konkursie studenci mogą bowiem wygrać miejsce na płatne praktyki w Danfoss Poland. Pragnę podkreślić, że tę nagrodę otrzymać mogą nie tylko zwycięzcy całego programu Akademii Danfoss, ale każdy kto zgłosi swój udział w programie Akademia Danfoss. Dla porównania: na praktyki co roku przyjmujemy około 27 studentów, natomiast główną nagrodę w konkursie wygrywają 3 osoby. Dlatego warto dać sobie szansę i przesłać zgłoszenie. Poza możliwością praktyki w firmie Danfoss Poland, zwycięzcy Akademii Danfoss otrzymują stypendium w wysokości 5000 PLN, które mogą przeznaczyć na dalszy rozwój. Oczywiście cel, na jaki ostatecznie laureat konkursu przeznaczy wygraną, nie jest przez nas kontrolowany, natomiast z referencji laureatów poprzednich lat wiemy, że te pieniądze mogą pomóc w doskonaleniu umiejętności języka angielskiego lub nauce nowego języka, uzyskaniu dodatkowych certyfikatów zawodowych lub zakup książek czy urządzeń służących do indywidualnej pracy. Dodatkową zachętą do walki o główną nagrodę w programie jest możliwość zrealizowania rocznego mentoringu, z wybranym ekspertem firmy Danfoss Poland. Mentoring jest formą kształcenia opierającą się na relacji Mistrz – Uczeń, której zaznać będą mogli laureaci programu. Daje ona prawie nieograniczone możliwości zdobywania nowych doświadczeń, ale jednocześnie jest trudna dla podopiecznego i wymagająca systematyki
i motywacji.

Jak wyglądają praktyki w Danfoss Poland?
Marta Bakalarska: Zakres odbywanej praktyki uzależniony jest od kierunku studiów laureata oraz obszaru jego zainteresowań. W regulaminie konkursu gwarantujemy miesiąc praktyk, natomiast w rzeczywistości praktyki często wydłużają się do 3 miesięcy lub przekształcają w pełnoetatowe zatrudnienie; oczywiście w zależności od dostępności i chęci studenta.

Co cię skłoniło do uczestnictwa w 4. edycji programu Akademia Danfoss?
Anna Sosińska: Zdecydowałam się aplikować do programu Akademia Danfoss, ponieważ lubię podejmować wyzwania i zdobywać nowe doświadczenia. Chciałam wziąć udział w projekcie, w którym mogłam zmierzyć się z rzeczywistymi zadaniami realizowanymi w międzynarodowej organizacji. Uczestnictwo w programie było ciekawym przeżyciem, możliwością sprawdzenia swoich umiejętności oraz szansą dalszego rozwoju w  firmie będącej globalnym liderem w dziedzinie rozwiązań energooszczędnych.

Przeczytaj także: