Naładuj się na przyszłość – X Edycja Drogowskazów Kariery
2017-02-28Już po raz dziesiąty Niezależne Zrzeszenie Studentów podjęło się organizacji ogólnopolskiego Programu Drogowskazy Kariery, podczas którego studenci w 8miastach w Polsce będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach i wykładach, aby lepiej zaplanować swoją przyszłą ścieżkę kariery.
Tegoroczna edycja rozpocznie się 27 marca i potrwa aż miesiąc; uroczysta gala finałowa zaplanowana jest na 25 kwietnia. Udział w projekcie bierze aż 17 uczelni z: Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Rzeszowa, Tarnowa, Warszawy oraz Wrocławia. Zapisy na wydarzenia będą rozpoczynały się na tydzień przed pierwszym warsztatem w każdym z miast, o czym organizatorzy będą informować was poprzez swoje kanały komunikacyjne (strona www oraz strona Facebook).
Czym właściwie są Drogowskazy Kariery? Jest to jeden z największych projektów krajowych organizowanych przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Podczas trwania Programu organizowane są różnorodne szkolenia i warsztaty, case studies czy wykłady, które mają na celu dostarczenie studentom kompleksowej wiedzy dotyczącej planowania przyszłej kariery oraz przekazanie im narzędzi przydatnych na dalszej ścieżce życiowej.
Co jest w tym dla mnie, studenta?
Uczestnicy Programu uzyskują możliwość poznania zarówno specyfiki pracy w poszczególnych branżach jaki i u potencjalnych pracodawców. Tematyka szkoleń nie jest przypadkowa – dzięki przeprowadzanej przed rozpoczęciem projektu ankiecie branżowej organizatorzy znają zainteresowania i potrzeby studentów i do nich dostosowują zapraszanych prelegentów.
Drogowskazy Kariery to nie tylko zwykłe warsztaty, to kompleksowy program, który odbywa się jednocześnie na najlepszych uczelniach wyższych w Polsce. – mówi Karolina Karwowska, Dyrektor Krajowy programu. - Pomaga studentom nie tylko w określeniu ścieżki kariery, ale też ułatwia pracodawcom kontakt z potencjalnymi pracownikami. Przedstawiciele firm mają też możliwość zaprezentować ofertę swoich praktyk i staży młodym studentom.
Poprzednia edycja zgromadziła ok. 2000 studentów na 120 warsztatach. Podczas warsztatów i case studies uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności twarde i miękkie oraz zmierzyć się z realnymi biznesowymi problemami. Dzięki debatom i panelom dyskusyjnym studenci mogli uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące różnego rodzaju zjawisk w szkolnictwie oraz na rynku pracy.
Ale nie tylko studenci czerpią korzyści z projektu. Dla firm współpracujących przy ich organizacji Drogowskazy Kariery są świetną okazją do bezpośredniej promocji firmy. Przedstawiciele firm mogą zaprezentować specyfikę pracy w danej branży poprzez prezentację ofert praktyk, staży i pracy, skupiając się przede wszystkim na wymaganiach stawianych pracownikom oraz realizowanych przez nich zadaniach. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi ze studentami pracodawcy mają możliwość poznania oczekiwań młodych ludzi odnośnie rynku pracy.
Odkrycie Rynku – kuźnia start-upów
Jednak Drogowskazy Kariery nie są skierowane wyłącznie do tych studentów, którzy szukają dobrego pracodawcy. Także ci, którzy marzą o założeniu własnej firmy, lecz nie bardzo wiedzą, jak się za tozabrać, znajdą coś dla siebie. To do nich skierowana jest konferencja Odkrycie Rynku, organizowana w ramach projektu. Odbędzie się ona w na przełomie marca i kwietnia.
Dotychczas Odkrycie Rynku było konkursem na najlepszy studencki start-up, jednak tym razem organizatorzy postanowili zmienić formułę wydarzenia. Tegoroczna edycja składać się będzie z trzech wykładów poświęconych tematyce finansowania, promocji oraz strategii młodych firm. Całość zostanie zwieńczona grą symulacyjną, w której uczestnicy będą mogli zmierzyć się z realnymi przeszkodami oraz trudnościami w prowadzeniu własnej firmy.
Dzięki tej konferencji studenci myślący o założeniu start-upu nie tylko wzbogacą się o wiedzę niezbędną do prowadzenia własnej firmy, lecz także będą mieli niepowtarzalną okazję do nawiązania znajomości z ludźmi z branży czy zaczerpnięcia rady u specjalistów m.in. z Fundacji Lewiatan czy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, którzy od lat wspierają Odkrycie Rynku.
Rozwój przez okrągły rok
Chociaż sam projekt trwa tylko miesiąc, Centrum Krajowe działające przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie dokłada wszelkich starań, aby jego sympatycy rozwijali się przez cały rok. Na oficjalnej stronie Drogowskazów Kariery na Facebooku regularnie pojawiają się artykuły oraz wskazówki, jak radzić sobie na, bądź co bądź, trudnym rynku pracy oraz np. jak efektywnie zarządzać swoim czasem.
Dotychczas Drogowskazy Kariery cieszyły się dużą popularnością, jednak organizatorzy nie spoczywają na laurach. Tegoroczna edycja ma zgromadzić jeszcze więcej uczestników niż poprzednia, liczba uczelni biorących udział w projekcie również wzrosła. Projekt został także objęty patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Drogowskazy Kariery to projekt od studentów dla studentów, pomagający uczestnikom lepiej przygotować się na najbliższą przyszłość na rynku pracy. Być może niektórzy pozbędą się obaw związanych z nieznanym im dotąd światem pracy, inni natomiast mogą znaleźć pomysł na swoją karierę czy start-up. Jedno jest pewne – wszystkim niepewnym swojej ścieżki kariery projekt wskaże odpowiednią drogę.