Czas na szkolenia zawodowe... ale nie dla kobiet
2010-01-08 Przedsiębiorcy z Mazowsza uważają za najważniejsze szkolenia zawodowe doskonalące w zakresie umiejętności technicznych lub informatycznych, a co trzeci z nich deklaruje, że w 2009 roku wzięło w nich udział ponad trzy czwarte pracowników - wynika z Raportu „Partnerstwo na rzecz adaptacyjności w regionie mazowieckim”, przygotowanego na podstawie badań TNS OBOP.Jak wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Polskiej Izby Firm Szkoleniowych 48% właścicieli firm z branż rozwojowych Mazowsza deklarowało, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych to najważniejsze ze szkoleń. Jednocześnie – jak można przeczytać w raporcie - tylko 25% kobiet zatrudnionych w branżach rozwojowych w województwie mazowieckim bierze udział w takich szkoleniach. Jednocześnie większość pań kierowana była przez pracodawców na obowiązkowe szkolenia z zakresu administracyjno-organizacyjnego, np. BHP.
W Raporcie zawarte zostały wnioski z badań, w których określono sposoby inwestowania w kapitał ludzki i zarządzanie nim w firmach z sektora MŚP na Mazowszu, a także bariery w korzystaniu ze środków unijnych oraz poziom wykorzystania doradztwa i szkoleń przez firmy.
Pełne wyniki badań zostaną zaprezentowane 14 stycznia, podczas konferencji, która odbędzie się w Warszawie (jeszcze do 12 stycznia można zgłaszać swój udział w bezpłatnej konferencji - http://www.partnerstwo.waw.pl/strona/konferencja-dla-pracodawcow.html ), a następnie w wersji elektronicznej na stronie www.partnerstwo.waw.pl
Badania wykonał TNS OBOP na zlecenie Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz adaptacyjności w regionie mazowieckim”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wyniki na podstawie 802 wywiadów zrealizowanych w małych i średnich przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 10 pracowników. Wywiady przeprowadzono z właścicielami, prezesami lub osobami odpowiedzialnymi w firmach za zarządzanie kapitałem ludzkim, rozwój pracowników lub politykę kadrową. Badanie realizowano listopadzie i grudniu 2009 r. za pomocą techniki wywiadu telefonicznego.