Polskie Radio, Zmiana pracy
2013-10-29W poniedziałkowy poranek 28 października w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia wypowiadaliśmy się na temat zmiany pracy.
Pracę warto zmienić gdy w danej firmie nie widzimy już dla siebie szans rozwoju, gdy nie satysfakcjonują nas zarobki, gdy nie czujemy się doceniani przez szefostwo, gdy atmosfera pomiędzy pracownikami jest napięta. Zmiana pracy po kilku latach jest zalecana, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i dla lepszego adaptowania się do dynamicznego rynku pracy.
Jeśli chodzi o preferencje pracodawców co do osób długo pracujących w jednym miejscu pracy, to z jednej strony takiego pracownika uważa się za lojalnego, związanego z pracodawcą na dobre i na złe i że warto w niego inwestować. Z drugiej strony praca w jednej firmie przez wiele lat niesie za sobą ryzyko rutyny. Może oznaczać, że pracownik nauczył się pracy w określonych warunkach i na danym sprzęcie i niekoniecznie poradzi sobie z danym problemem w innych warunkach.
Z badania CBOS przeprowadzonego w styczniu 2013 r. wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat 31 proc. aktywnych zawodowo dorosłych Polaków przynajmniej raz zmieniało miejsce pracy, a 16 proc. zatrudnionych planuje zmianę pracodawcy. Miejsce zatrudnienia zmieniali przede wszystkim najmłodsi pracujący, aktywni zawodowo mieszkańcy największych miast, uzyskujący najniższe dochody.
Jak wygląda pod tym względem świat?
Przykładowo, jak podaje Bureau of Labor Statistics U.S. Department of Labor Amerykanie w ciągu 44 lat swego życia zmieniają średnio pracę aż 11 razy. Najbardziej sprzyjającym wysokiej mobilności wiekiem jest 18-22 lata, kiedy to Amerykanin zmienia zawód średnio aż 4. krotnie. Na drugim biegunie jest Japonia, gdzie nadal wiele osób pracuje w jednej firmie przez całe życie, choć to się zmienia.
Blisko 40 proc. polskich magistrów i inżynierów podejmuje swoją pierwszą pracę nie w wyuczonym zawodzie, ale tam, gdzie ją dostaną. W Niemczech jest to tylko 6 proc. Problem wynika ze złych wyborów mlodych ludzi, którzy decyduja się na kierunek studiów, po którym trudno znaleźć pracę. Zanim zatem zdobędą oni pracę, która im odpowiada, wcześniej podejmują się dorywczych zajęć, które często zmieniają.