Kurier Lubelski, Zawody zawsze kryzysoodporne

2009-11-09

Są branże, którym kryzys nie jest straszny. Nie mają problemów z zatrudnieniem

Gospodarcza bessa dała się we znaki wielu firmom i przedsiębiorcom. Nie wszystkie branże kryzys dotyka jednak w równym stopniu. Są bowiem zawody, które bez względu na sytuację gospodarczą radzą sobie świetnie. Potwierdza się również to, że dobry specjalista z wysokimi kwalifikacjami może spać spokojnie. Sprawdź, której branży nie straszna żadna recesja.

Kryzys silnie widoczny jest wśród absolwentów uczelni wyższych szczególnie ekonomicznych, co nałożyło się z dość licznymi zwolnieniami specjalistów z biur w całej Polsce. - Całkiem inaczej wygląda sytuacja absolwentów wśród programistów, lekarzy (nie słabnie dla nich liczba ofert pracy w UE). W dalszym ciągu opierają się bezrobociu również specjalności techniczne: materiałoznawcy, automatycy - wylicza Krzysztof Inglot z Work Service. Spokojni mogą być również prawnicy, ich grupę zawodową zawirowania na rynku pracy z reguły omijają.

Redukcja etatów nie dotyka w dużym stopniu handlowców, przedstawicieli handlowych i specjalistów od sprzedaży. - To zawody bardzo pożądane w ostatnim czasie - potwierdza Joanna Piec-Gajewska, ekspert z portalu praca.pl. Gdy firma obcina wydatki na reklamę, to głównie na nich zaczyna spoczywać ciężar rozwoju firmy. Rynek pracy bez względu na zawirowania zmienia się w kierunku rynku usług, także rekrutacja w tym sektorze będzie prowadzona mimo recesji.

O prace nie powinni martwić się również specjaliści z branży IT. Firmy nawet pomimo gorszej kondycji finansowej nie chcą oszczędzać na rozwiązaniach teleinformatycznych. Dlatego też firmy chętnie zatrudniają programistów, administratorów sieci i IT project managerów, dzięki którym oszczędności, jakie generują, firma może pozwolić sobie na ich zatrudnienie.

Nawet w branżach zagrożonych kryzysem są jednak osoby, których cięcia nie dotkną. Widać to choćby w branży finansowej - są banki, które zapowiadają zwolnienia, ale są i takie, które rekrutują nowych pracowników. - Można śmiało powiedzieć, że specjaliści posiadający dużą wiedzę i doświadczenie mogą spać spokojnie - mówi Piec-Gajewska z portalu praca.pl. To właśnie oni są dla firm najcenniejsi i tyczy się to praktycznie każdej branży. - Coraz więcej pieniędzy są w stanie zapłacić firmy potencjalnym pracownikom na wysokich stanowiskach, takich jak: dyrektor finansów, dyrektor produkcji - mówi Inglot z Work Service.

Praca jest też w sektorze spożywczym i budowlanym. Zapotrzebowanie na artykuły pierwszej potrzeby będzie zawsze. Potrzebni są również kierownicy budów z uprawnieniami. Dlatego też kryzys nie odbił się znacząco na grupach zawodowych właśnie z tej branży.

Prognozuje się też wzrost zatrudnienia w branżach powiązanych ze skutkami kryzysu, takich jak windykacja czy restrukturyzacja przedsiębiorstw. - Profity zbierają również firmy, które oferują oszczędnościowe rozwiązania i wytwarzające zastępcze materiały eksploatacyjne, chociażby kartridże do drukarek - mówi Piec-Gajewska.

Poszukiwane profesje

Najwięcej ofert pracy jest dla robotników przy pracach prostych w przemyśle, dla spawaczy i pokrewnych, operatorów maszyn i urządzeń, agentów ubezpieczeniowych, telemarketerów, hydraulików, kierowców samochodów ciężarowych, inżynierów, farmaceutów, anglistów i pracowników biurowych. Praca jest także dla ochrony i kucharzy.

Monika Szymańska
Kurier Lubelski

Przeczytaj także: