Kawa czy herbata, nowe zawody

2010-06-17

W dniu 17 czerwca 2010 r. Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl gościł w porannym programie "Kawa czy herbata" w TVP 1. Rozmowa dotyczyła nowych zawodów, które Ministerstwo Pracy zamierza dodać do klasyfikacji zawodów i specjalności. Ostatnich zmian we wspomnianej klasyfikacji dokonano w 2007 roku. Z uwagi na olbrzymią dynamikę rynku pracy oraz zmiany na nim zachodzące, lista stała się nieaktualna. Ministerstwo Pracy zamierza więc uzupełnić ją o profesje, które w ostatnim czasie zyskały na popularności.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze zawody, które zostaną dopisane do wspomnianej listy.

Trendsetter
Jest to osoba, która wyznacza i kreuje nowe trendy. Jej zadaniem jest bywanie w modnych klubach i miejscach spotkań grupy docelowej i promowanie marek określonych produktów, np. ubrań. W tej roli doskonale sprawdzają się didżeje, znani dziennikarze, aktorzy.

Tajemniczy klient (ang. mystery shopper)
Praca tajemniczego klienta polega na kontroli sklepu lub punktu usługowego pod przykrywką zwykłego klienta. Jego zadaniem jest dokonanie zakupu i napisanie raportu na temat poziomu obsługi w danej placówce. Aby raport był bardziej wartościowy, tajemniczy klient często wybrzydza, przymierza wiele rozmiarów ubrań, absorbuje sprzedawcę, a czasem zwraca zakupiony towar i ocenia proces zwrotu towaru.

Gracz komputerowy
Profesjonalny gracz komputerowy może zarobić nawet 2 tys. złotych miesięcznie. Jego zadaniem jest granie w gry komputerowe w ramach przerożnych turniejów i konkursów. Gracze często tworzą teamy, które sponsorowane są przez korporacje z branży IT i biorą udział w prestiżowych światowych imprezach. Sponsorzy chętnie opłacają najlepszych graczy, ponieważ ci reklamują ich produkty, np. myszki komputerowe najlepsze dla gracza.

Coolhunter
Taką osobę określa się mianem łowcy trendów. Jego praca polega na obserwowaniu zachowań i zwyczajów młodych ludzi w celu wyławiania niuansów ich modnego stylu życia. Zdobyte informacje coolhunter przekazuje firmom, które wykorzystują je przy tworzeniu nowych produktów.


Klasyfikacja zawodów i specjalności jest urzędowym dokumentem zawierającym uporządkowane i ujednolicone nazewnictwo zawodów i specjalności występujących na rynku pracy, wykorzystywanym w statystyce zatrudnienia, pośrednictwie pracy oraz poradnictwie zawodowym. Umożliwia prowadzenie analiz i przygotowywanie prognoz rynku pracy, a także ich łączenie z systemem edukacyjnym, dając podstawę do długofalowego planowania kształcenia. Jest przydatna w systemach ewidencji kadrowej i ewidencji ludności.

Przeczytaj także: