iWoman.pl, Mamy nie mają szans na karierę?

2009-10-26

Klikanie w reklamy, telepraca lub dyskusje na forach - takie najczęściej prace dedykowane są młodym matkom. Czy przypadkiem nie jest to przejaw dyskryminowania ich na rynku pracy? Czy po urodzeniu dziecka najbardziej prawdopodobną karierą jest dla młodej kobiety ''zawód matki''? Jak się okazuje polski rynek pracy raczej nie ułatwia powrotu na ścieżkę zawodową kobietom, które urodziły dziecko, nie wspominając już o zatrudnianiu kobiet ciężarnych. Zdaje się, że inicjatywa Firma przyjazna mamie jest jedyną taką, która udowadnia, że kobieta, powracająca z urlopu macierzyńskiego może być równie wartościowym pracownikiem.

Po znikomej licznie ofert adresowanych do młodych matek, możemy wnioskować, że nie należą one do najchętniej zatrudnianych pracowników. A problem wcale nie leży po stronie braku kompetencji. Jak wyjaśnia w rozmowie z iWoman.pl Joanna Piec-Gajewska, ekspert rynku pracy z Portalu Praca.pl powodem takiej sytuacji jest to, że pracodawcy bardzo cenią sobie dyspozycyjność pracowników a dodatkowo liczba zobowiązań i koszt zatrudnienia pracownika na umowie o pracę sprawia, że większość z nich, szczególnie tych mikro, małych i średnich obawia się zatrudniać kobiety w ciąży lub karmiące.

Często jest tak, że ze względu na obawę przed prowadzeniem działań dyskryminujących grupy zawodowe, ogłoszenia przygotowywane przez pracodawców mają charakter ogólny i nie są sprofilowane na żadną z grup. W ten sam sposób nie zachęcają młodych kobiet do tego, by aktywizowały się na rynku pracy.

Najwięcej dyskusji wywołuje tutaj jednak elastyczny wymiar czasu pracy, który dla młodych matek jest rozwiązaniem niemalże na wagę złota. Dotyczy to zarówno sytuacji kobiet karmiących jak i tych, które zatrudniają opiekunki do dziecka. Ta sprawa jednak wywołuje sporo emocji, bo choć idea elastyczności pracy jest naprawdę piękna i ideałem byłoby wypracowanie rozwiązań korzystnych dla obu stron - zarówno matki jak i pracodawcy, to jednak pojawiają się tutaj niespodziewane problemy.

- Niestety trzeba mieć na uwadze, że nie każda praca może być wykonywana w elastycznym czasie pracy. Czasem dane stanowisko wymaga obecności od-do - wyjaśnia iWoman.pl Joanna Piec-Gajewska z Praca.pl.

Elastyczny czas pracy wydaje się nieść ze sobą korzyści nie tylko dla matek powracających z macierzyńskiego, ale także i tych, które przed ciążą nie były nigdzie zatrudnione i pragną powrotu na ścieżkę zawodową w niepełnym wymiarze godzin.

Ewa Paduch
iWoman.pl

Przeczytaj także: