Wypadłeś za burtę? Zobacz, w jakich zawodach szybko wrócisz na pokład

2009-05-26 Portal Praca.pl publikuje raport o nowych trendach na polskim rynku pracy

Architekt? Farmaceuta? A może finansista?

W poniższym opracowaniu eksperci portalu przedstawiają analizę ogłoszeń o pracę w wybranych branżach, które ukazywały się w serwisie od stycznia do kwietnia tego roku. Raport wykazuje, że początek drugiego kwartału roku 2009 to powolny rozruch na polskim rynku pracy. Kwiecień pokazał, że pracodawcy zaczęli patrzeć na kryzys jako zjawisko, które motywuje do pozytywnych zmian i lekko reanimować zatrudnienie w firmach. Zaczęło pojawiać się nieco więcej ofert pracy dla speców od marketingu, turystyki czy programistów oraz finansistów.

- Zaczęto wykorzystywać ten czas na znajdowanie prawdziwych talentów. Wielu fachowców mogło wypaść za burtę, więc inne firmy chętnie złożyły im propozycję, by skorzystać z ich doświadczenia, płacąc mniej niż w roku ubiegłym – podsumowuje Joanna Piec-Gajewska, ekspert rynku pracy z Portalu Praca.pl. Liderami w ilości ogłoszeń o pracę są województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. Najmniej ofert pracy przypada na województwo: lubuskie, podkarpackie, lubelskie i opolskie. Ten rok pokazuje, że pracodawcy niezależnie od profesji postawili na umiejętności sprzedażowe swoich pracowników, no bo skoro mamy kryzys, warto zatrudnić kogoś, kto oprócz swojej pracy, zadba także o ilość zleceń.

Co się zmienia?
→ pracodawcy szukają u kandydatów wielu umiejętności, które mogliby wykorzystać na jednym stanowisku
→ jeśli pracodawcy decydują się na rekrutację to robią to po to, by zaoszczędzić i takimi kryteriami się kierują, np. specjalista ds. marketingu powinien także mieć smykałkę handlową i jeździć z ofertą do Klienta
→ rynek pracy to rynek, na którym karty rozdaje pracodawca w przeciwieństwie do roku ubiegłego.
 -----------------------------------------------------------------------

ANALIZA WYBRANYCH BRANŻ
Architektura ↑: liderem ofert dla architektów i projektantów jest Śląsk. Łatwo znaleźć pracę w Katowicach, ale także w Poznaniu i Wrocławiu.

Liderzy:
25% śląskie
10% wielkopolskie
7,3% dolnośląskie.

Śląsk to obecnie jeden z najciekawszych regionów, gdzie między architektami toczy się medialna dyskusja nad przebudową miasta. Pracują tu obecnie jedni z najbardziej rozpoznawalnych architektów w kraju, tacy jak Tomasz Konior czy Robert Konieczny, umieszczeni przez The European Centre for Architecture Art Design, na liście najlepszych architektów Europy. Czy Katowice mają szansę stać się stolicą architektów? – Niewątpliwie są branże, w których osoby do naśladowania zamieszkują konkretne miejsca. Łódź kiedyś kojarzona z włókiennictwem, obecnie bardziej kojarzy nam się z nowoczesnością Manufaktury. Sopot pretenduje do bycia miastem informatyków. Czy Katowice mają szansę być miastem projektantów? Liczba ofert najwyraźniej wskazuje, że zaczyna rodzić się tutaj potencjał – mówi Marek Karczewski, ekspert rynku pracy z Portalu Praca.pl. Ekspert dodaje jednak, że modne i pożądane zawody z tejże branży to także projektanci krajobrazu, fachowcy od zagospodarowania terenu.  O tym czy Śląsk może stać się „mekką architektów” z pełną aprobatą wyraża się Joanna Piec-Gajewska, ekspert rynku pracy z Portalu Praca.pl, mająca na co dzień kontakt z pracodawcami z południa Polski. – Taka wiedza, że w danym miejscu żyją ludzie, których moglibyśmy podpatrywać, nauczyć się czegoś, daje wielu ludziom ochotę do zamieszkania i pracowania w innym miejscu. – dodaje Piec-Gajewska.

-----------------------------------------------------------------------

FINANSE ↓
W stosunku do roku poprzedniego nieco osłabiła się liczba poszukiwanych specjalistów w branże FINANSE, ale w tym sektorze o pracę nie trudno nawet w takich miastach jak: Lublin.

Liderzy:
26% mazowieckie
7,7% dolnośląskie
Początek II kwartału:
21% - mazowieckie,
10% śląskie,
8%  pomorskie.

Warszawa i Wrocław wciąż odnotowuje duże zapotrzebowanie na finansistów. - Nie są to oferty banków. Tych w porównaniu z rokiem ubiegłym jest zdecydowanie mniej. Trend jaki obserwujemy w pierwszym kwartale i na początku drugiego, to zapotrzebowanie na ludzi z doświadczeniem bankowym do pracy w firmach doradztwa finansowego, gdzie znajomość bankowych produktów jest bardzo ważna – komentuje Joanna Piec-Gajewska, ekspert rynku pracy w Portalu Praca.pl. Dużo się mówi o kryzysie w bankowości, ale ofert w tym sektorze jest dużo w porównaniu z innymi branżami. Z zapotrzebowaniem na fachowców w sektorze finansowym zgadza się Michał Szkoła, dyrektor ds. sprzedaży z Finance Center Niezależni Doradcy Kredytowi.
- Obecny czas to dobry okres dla firm doradztwa finansowego. Można pozyskać do współpracy doświadczonego doradcę, który wie jak uzyskać dobre dochody dla siebie i firmy, w której pracuje. Posiada wiedzę jak inwestować w nowoczesne produkty finansowe i dynamicznie się rozwijać nawet w czasach spowolnienia. Efekt? Przede wszystkim mniejszy koszt "przejęcia" pracownika, bo można mu zaproponować mniejsze pieniądze za to samo stanowisko, a nawet wyższe – komentuje szef Finance Center. Michał Szkoła dodaje, że jest to oferta dla tych, którzy naprawdę potrafią sprzedawać produkty finansowe i robią to z czystej przyjemności. Dotyczy to także firm doradztwa finansowego, które potrafią prężnie działać na rynku w dobie kryzysu, ponieważ w ciągu kilku miesięcy 30% pośredników zaprzestało swojej działalności lub połączyli się miedzy sobą. Eksperci przewidują, że na tym samym poziomie do końca roku utrzymają się także oferty pracy dla bankowców.  
-------------------------------------------------------------

FARMACEUCI
: praca dostępna jest nawet w mniejszych miasteczkach takich jak Wisła – pracę farmaceuci mogą znaleźć niemal wszędzie.

Liderzy:
10% -śląskie,
10% mazowieckie
10% pomorskie.

Rynek pracy z pewnością hojny jest nadal dla farmaceutów, którzy poszukiwani są we wszystkich województwach. Ofert z lubelskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego jest jak na lekarstwo, ale biorąc pod uwagę wciąż rosnąca popularność pracy w aptece, oferty te zaczynają pojawiać się nawet w województwach, które mają niewiele do zaoferowania ludziom o profesjach bardzo pożądanych: takich jak księgowi czy kucharze. - Trudno mówić o kryzysie w przemyśle farmaceutycznym, zwłaszcza, że mamy do czynienia z okresem wiosennym, kiedy ruszają kampanie reklamowe: środków odchudzających, witamin, które mają poprawić nasz wygląd, ale to tylko jedna strona sukcesu rekrutacji w tej branży – podkreśla Marek Karczewski, ekspert rynku pracy z Portalu Praca.pl. Poza tym apteki prześcigają się w programach lojalnościowych dla Klientów, budują sieci, a firmy farmaceutyczne eksperymentują z opakowaniami przyciągając Klientów nowymi opakowaniami tych samych lekarstw. Dobrą informacją jest to, że duża liczba ogłoszeń skierowana jest do osób ze średnim wykształceniem. 

Przeczytaj także: