Wrocław dla informatyków
2008-03-18
Zarobki w stolicy Dolnego Ślaska są jednymi z najwyższych w Polsce. Najlepiej zarabiają tu pracownicy firm związanych z branżą IT i telekomunikacyjną, najniższe płace są w służbie zdrowia
Na Dolnym Śląsku rośnie liczba ofert pracy skierowanych do specjalistów z obszaru IT i telekomunikacji. Jak informuje Joanna Piec - Gajewska, specjalista Portalu Praca.pl, wynika to z jednej strony z faktu, że są to intensywnie rozwijające się branże, w których coraz częściej zatrudnienie znajdują osoby o bardzo wąskiej specjalizacji, z drugiej, że wiele firm w ramach swoich struktur zatrudnia administratorów sieci, programistów, webdeveloperów itp. - Kolejnym ważnym powodem, który wpływa na wzrost liczby ofert dla osób w tych zawodach, jest rozwój usług outsourcingowych. Firmy informatyczne z Polski bardzo często obsługują nie tylko rodzimych klientów, ale też realizują projekty informatyczne dla klientów zagranicznych – mówi Joanna Piec - Gajewska. Dodaje, że kolejną istotną przyczyną jest spora imigracja polskich specjalistów na Zachód, co powoduje zwalnianie etatów dla nowych kandydatów.
Wszystkie te zjawiska powodują, że branże IT i telekomunikacyjna są też najlepiej opłacani. Potwierdzają to wnioski z Internetowego Badania Wynagrodzeń 2007, które zakończyła niedawno firma Sedlak&Sedlak. Tzw. mediana dochodów pracowników branży IT we Wrocławiu wynosi 4 800 PLN i jest o 43% wyższa niż zanotowana w mieście ogółem. Jednocześnie co dziesiąta osoba zatrudniona w tej branży ma miesięczną płacę przekraczającą 10 000 zł. Równie dobrze opłacani są pracownicy z obszaru telekomunikacji. Tu dochody połowy osób znajdują się w przedziale pomiędzy 2 620 a 7 900 zł. Kolejne branże, w których zarobki kształtują się na zbliżonym do siebie poziomie to budownictwo i przemysł lekki (3 500 PLN) oraz logistyka, transport i usługi (3 000 PLN). Płace są zdecydowanie najniższe w służbie zdrowia - ponad 2 razy mniej niż pracownicy w telekomunikacji czy w firmach IT.
Z badań, w których wzięto pod uwagę odpowiedzi ponad 72 tys. osób (głównie młodych, wykształconych ludzi, posiadających dostęp do Internetu), wynika także, że ogólnie pod względem wysokości wynagrodzeń, Wrocław ustępuje jedynie Warszawie (mediana dochodów jest w Warszawie wyższa o 37%). Stolica Dolnego Śląska prześcignęła nieznacznie Kraków i Gdańsk, gdzie wynagrodzenia są o 3% niższe, natomiast w porównaniu do najniżej opłacanych osób z Białegostoku zarobki są tu wyższe o 39%.
- Wrocław, m.in. dzięki swojej strefie ekonomicznej, jest jednym z najintensywniej rozwijających się regionów Polski. Zarówno powstające tam nowe inwestycje jak i przedstawiony raport o wynagrodzeniach są na to dobrymi dowodami. Także ze względu na swoją lokalizację i komunikację, Wrocław jest miejscem, które będzie się ciekawie rozwijało a co za tym idzie, będzie z pewnością atrakcyjnym rynkiem pracy – mówi Joanna Piec - Gajewska, specjalista Portalu Praca.pl.
Przeczytaj także: