Większość Polaków odpocznie w Święta
2015-12-2171% Polaków w Święta nie będzie myśleć o pracy – Boże Narodzenie upłynie im na relaksie i wypoczynku. To dobrze, bo jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie, do tego przemęczonym i zestresowanym. Co piąty Polak jednak – jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl - będzie musiał w czasie Świąt nadrobić zaległości związane z pracą.
Odpoczynek czy praca? Jak spędzimy święta?
Z przeprowadzonej w przedświątecznym tygodniu ankiety wśród użytkowników Praca.pl wyłania się obraz dość spokojnych świąt. Większość Polaków odpocznie. 10% musi być wprawdzie pod telefonem w czasie Świąt, ale nie planuje dodatkowo pracować. Jedynie niespełna 20% będzie musiało uzupełnić zaległości. To niby tylko 20% ale z drugie strony, to aż co piąty Polak.
Nadrabiać zaległości będą głównie szefowie firm oraz osoby samozatrudnione. Jak wynika z ostatniego badania Sage, to właśnie te dwie grupy zawodowe pracują powyżej ustawowego etatu 40 godzin tygodniowo i to one nie pozwolą sobie na to, by całe Święta spędzić na leniuchowaniu.
Święta pod telefonem
Co dziesiąty Polak, jak wynika z ankiety Praca.pl, będzie musiał być w czasie świąt dostępny pod telefonem. To niby nie dużo, ale pamiętajmy, że jeszcze około 20 lat temu, kiedy komórki nie były tak powszechne, większość z nas miała spokojne święta. Dziś szef nie tylko może zadzwonić kiedy chce, ale również zweryfikować, czy sprawdzaliśmy służbową skrzynkę pocztową w wolnym czasie.
Pod telefonem będą musieli być przedstawiciele różnych zawodów – od lekarzy, weterynarzy i pracowników służb porządkowych, przez przewoźników i osoby pracujące w niektórych usługach takich jak gastronomia czy hotelarstwo po pracowników agencji PR. Stosunkowo nową grupą zawodową, która również musi być dostępna niezależnie od planu Świąt to programiści i administratorzy. Biznes online nie może pozwolić sobie na przestój, zatem w razie awarii serwerów czy oprogramowania, trzeba reagować jak najszybciej.
Wysoki poziom zmęczenia Polaków
Praca nas stresuje i męczy. Z ostatnich badań Diagnoza zmęczenia Polaków przeprowadzonych na zlecenie producenta suplementów diety, aż 64% Polaków skarży się na zmęczenie kilka razy w tygodniu, a 20% doświadcza go codziennie. Najbardziej zmęczoną grupą są osoby w wieku do 44 lat, czyli ci, którzy są na półmetku budowania kariery, a jednocześnie muszą zadbać o dorastające dzieci.
Jesteśmy zmęczeni, bo sporo pracujemy i źle śpimy. Według badania Hilding Anders Polska z sierpnia 2015 roku, 71,5% z nas czuje się niewyspanych w ciągu dnia, a 49% ma problemy z zasypianiem. Z kolei z badań TNS z maja 2015 r. wynika, ze choć śpimy tyle ile powinniśmy (7-8 godzin, na dobę) to aż 2/3 Polaków cierpi na zaburzenia snu (od trudności z zaśnięciem po wybudzanie się i koszmary). Te problemy ze snem to często efekt zbyt wysokiego poziomu stresu w ciągu dnia, którego nie potrafimy redukować, bo nie umiemy wypoczywać. Najczęściej spędzamy czas przed telewizorem nie podejmując żadnej aktywności – a to jednak nie najlepszy sposób na regenerację.
Jak odpoczywać efektywnie w czasie Świąt? 5 porad od Praca.pl
- Śpij zdrowo – czyli w optymalnej temperaturze (18-20 stopni) i w wywietrzonym pomieszczeniu (organizm potrzebuje tlenu). Przed snem nie baw się telefonem (zwiększa kłopoty z zaśnięciem) i nie jedz nic ciężkostrawnego. Unikaj też siedzenia przed monitorem komputera tuż przed snem – według szwedzkich badań (Uniwersytet Gothenburg) spędzanie wieczorów przed komputerem podwyższa poziom hormonu stresu w organizmie.
- Odpowiednio się odżywiaj – w czasie Bożonarodzeniowych przysmaków trudno wprawdzie powstrzymać się od jedzenia, ale pamiętaj, że jeśli się przejesz, to na pewno nie odpoczniesz!
- Zadbaj o przyjemności – i to nie koniecznie te jedzeniowe. Zrób coś, co poprawia ci nastrój. Wypróbuj coś nowego i nietypowego. Może gra planszowa? Albo wieczorny grill z przyjaciółmi? Święta niekoniecznie musisz spędzać przed telewizorem!
- Bądź społeczny – uśmiechaj się i spędzaj czas z innymi. Badania wykazują, że nawet wymuszony uśmiech relaksuje nasze ciało! A przebywanie z osobami, które lubimy i cenimy koi nerwy. Jeśli tylko masz okazję – całuj się! Laura Berman, doktor z Northwestern University udowadnia, że ci, którzy rzadko się całują, są 8 razy bardziej narażeni na chroniczny stres.
- Bądź aktywny – w tym roku zaspy śnieżne i ujemne temperatury raczej nam nie grożą. Popołudniowy spacer przez pięknie oświetlone ulice to delikatny, ale skuteczny aktywny wypoczynek który pozwoli rozprostować mięśnie i sprawi, że ciało szybciej zacznie produkować endorfiny. Już 10 minut spaceru redukuje poziom hormonu stresu.
- Jeśli należysz do 71% szczęśliwców, którzy mogą odpoczywać w Święta – wyłącz telefon. A jeśli już koniecznie musisz pracować, to pamiętaj, że Boże Narodzenie to również świetny czas na przeglądanie ofert pracy!