Studia podyplomowe za darmo?

2009-02-12 Z końcem 2008 roku nastąpiły korzystne zmiany w ustawie dotyczącej finansowania studiów podyplomowych dla osób bezrobotnych. 

Obecnie koszty takich studiów mogą zostać całkowicie sfinansowane, wcześniej dokładano tylko do 70% czesnego, suma ta nie mogła jednak przekraczać 300% przeciętnego wynagrodzenia – informuje Bernadeta Ignasiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.  Co najważniejsze - nawet jeśli bezrobotny znajdzie pracę - finansowanie studiów będzie kontynuowane do ich planowanego zakończenia. 

Marek Karczewski, ekspert Portalu Praca.pl uważa, że obecnie głównym kryterium wyboru właściwego kandydata jest przede wszystkim doświadczenie zawodowe, a dopiero potem wykształcenie. Dodaje jednak, że dyplom magistra nie jest dziś tym, co wyróżnia kandydatów, dlatego decydują się oni na studia podyplomowe.
Z badań Portalu Praca.pl, w którym wzięło ponad 2000 respondentów wynika, że aż 64% Polaków nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie, 6% przyznało, że dokształca się i przekwalifikowuje, 25% przyznaje, że zawód wykonywany jest zgodny z zawodem zapisanym na dyplomie, zaś reszta wybrała w ankiecie kategorię „inne”, co można tłumaczyć tym, że ich zajęcia tylko po części pokrywają się z tym, czego wcześniej się nauczyli.  
Dorota Wilkanowicz z BIGRAM S.A. Personnel Consulting, wyjaśnia z kolei, że decyzję o podjęciu nauki na studiach podyplomowych pracownicy podejmują najczęściej z dwóch powodów: pragną rozwinąć wiedzę uzyskaną podczas studiów magisterskich lub uporządkować i ukierunkować swoją wiedzę związaną z obejmowanym stanowiskiem. A zatem zarówno polonista, jak i osoba kończąca marketing i zarządzanie, może podjąć naukę na studiach podyplomowych o kierunku PR i komunikacja, a ich dyplomy będą równoważne z dyplomem np. magistra dziennikarstwa, gdyż istotnym dla pracodawcy aspektem są doświadczenie i sukcesy zawodowe kandydata – dodaje Wilkanowicz. 
 
Najczęściej wybierane kierunki
Studia podyplomowe są więc szansą dla osób, które ukończyły studia licencjackie, czy magisterskie na kierunku, który tak naprawdę nie do końca spełnił ich oczekiwania i chciałyby się przebranżowić. Marek Karczewski, ekspert Portalu Praca.pl, uważa, że często właśnie dopiero wybór studiów podyplomowych jest ściśle związany z obecnie wykonywanym zawodem. A lista kierunków podyplomówek jest naprawdę olbrzymia i tak np. na Uniwersytecie Warszawskim obecnie można wybierać spośród ponad 130 kierunków. Jak donosi Anna Korzekwa, rzecznik UW, od lat największym zainteresowaniem cieszą się te na Wydziale Prawa i Administracji oraz na Wydziale Zarządzania, natomiast najmniejsze powodzenie mają m.in. studia filozoficzne, studia wiedzy o krajach rozwijających się, studia wiedzy o przyrodzie dla nauczycieli, studia podyplomowe doradztwo i planowanie karier osób niepełnosprawnych. 
 
Po magisterce studiach na podyplomówkę
Korzekwa informuje, że uczestnikami studiów podyplomowych są głównie osoby przed trzydziestką, które niedawno skończyły studia magisterskie. Zależy im na uzupełnieniu wiedzy zdobytej na studiach i zwiększeniu swojej przewagi na konkurencyjnym rynku pracy. Druga grupa – informuje rzeczniczka UW, to osoby po 40, które myślą np. o przekwalifikowaniu, zmianie zawodu, albo po prostu chcą "zaktualizować" swoją wiedzę.  

Wciąż za drogo
Bez wątpienia dla wielu kandydatów dobre chęci do podnoszenia lub zmiany swoich kwalifikacji nie wystarczą, gdyż jak wiadomo studia podyplomowe kosztują. Magdalena Ochwat, rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego, informuje, że koszt jednego semestru waha się od 1400 do 2000 zł, najmniej płaci się za jeden semestr studiów podyplomowych na Wydziale Teologicznym – 1200 zl. Na pozostałych wydziałach jeden semestr studiów kształtuje się różnie i wynosi średnio ok. 1700 zł.  Koszt studiów podyplomowych na jednego słuchacza zależy od liczby słuchaczy, im większa liczba słuchaczy tym koszt studiów mniejszy – dodaje rzeczniczka.  

Kapitał Ludzki
A co z osobami, które chciałyby się dokształcać na studiach podyplomowych, lecz ograniczeniem są pieniądze, a dokładnie ich brak? Tutaj warto na bieżąco śledzić poczynania, które toczą się w tej kwestii w ramach Programu Kapitał Ludzki.
Anita Zielińska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przekonuje, że  w ramach  Programu  Operacyjnego  Kapitał  Ludzki,  współfinansowanego  ze środków  EFS  istnieje  wiele  możliwości  realizacji  wsparcia  w zakresie studiów  podyplomowych. I tak, uczelnie, które otrzymają środki z takiego programu mogą otwierać kierunki studiów podyplomowych, które muszą być jedynie zgodne z danym priorytetem realizowanym przez PO KL, dotyczącym przede wszystkim grupy docelowej oraz zakresu tematycznego dofinansowanych studiów. Szczegółowe  warunki  dotyczące  zasad  przeprowadzania  naboru  na  studia podyplomowe  oraz  sposobu  ich  refundacji  są  określane przez instytucję organizującą  konkurs  lub  beneficjenta  realizującego projekt zawierający taką formę wsparcia – mówi Zielińska.

Potwierdzeniem, że dla wielu chętnych ograniczeniem w kształceniu na studiach podyplomowych są pieniądze, jest sytuacja na Uniwersytecie Warszawskim. Jak podaje  rzecznik UW, Anna Korzekwa w roku akademickim 2007/08 na Uniwersytecie Warszawskim było 8837 słuchaczy studiów podyplomowych, w tym roku jest ich 6819. Spadek liczby słuchaczy jest wywołany prozaiczną przyczyną – mówi Korzekwa, w ubiegłym roku było na uniwersytecie kilka kierunków studiów finansowanych z funduszy strukturalnych UW (m.in. studia dla nauczycieli drugiego przedmiotu oraz studia dla nauczycieli dot. kształcenia przez internet) i ich uczestnicy nie musieli płacić za uczestnictwo w zajęciach. Chętnych było więc wielu, a w tym roku uczelnia niestety nie otrzymała dofinansowania z funduszy unijnych na prowadzenie tego typu studiów – dodaje rzeczniczka. Również na Uniwersytecie Śląskim studia podyplomowe współfinansowane ze środków unijnych cieszyły się powodzeniem. Jak mówi Ochwat, rzeczniczka UŚ, w latach 2006-2008 uczelnia zrealizowała dwie trzysemestralne edycje takich studiów. Chętni mogli kształcić się na studiach podyplomowych dla nauczycieli w zakresie ICT, języków obcych i drugiego przedmiotu oraz w zakresie szkolnego doradcy zawodowego. Na UŚ ze studiów podyplomowych finansowanych przez EFS skorzystało łącznie 3373 osoby – dodaje Ochwat.      

Przeczytaj także: