Studenci na rynku pracy - 5 faktów
2016-10-25
We wrześniu tego roku portal Praca.pl przeprowadził badanie wśród studentów, mające na celu sprawdzenie ich opinii na temat rynku pracy*. Zaledwie 13% ankietowanych oceniło rynek pracy jako otwarty na młodych.
Przedstawiamy 5 faktów o studentach na rynku pracy.
Fakt 1. Studenci źle oceniają rynek pracy
Ponad połowa ankietowanych uważa, że sytuacja na rynku pracy z punktu widzenia młodych ludzi jest niezbyt dobra. Ich zdaniem możliwości są, ale tylko dla wybranych. Potrzebna jest siła przebicia i znajomości. 36% ankietowanych studentów źle ocenia rynek pracy. Według nich pracodawcy wymagają dużego doświadczenia i młodzi ludzie nie mają szans na satysfakcjonującą pracę.
Z raportu Hays Global Skills Index wynika, że problem leży w niedopasowaniu kompetencji. Programy studiów nie są dostosowane do aktualnego popytu, absolwenci mają wiedzę teoretyczną, brak im natomiast wiedzy praktycznej i doświadczenia. Pracodawcy z kolei niechętnie inwestują w młodych. Szukając kandydata idealnego, wolą zatrudnić kogoś z doświadczeniem. Receptą na wyrównanie podaży i popytu kompetencji jest współpraca edukacji i biznesu. Eksperci Hays Poland przewidują, że liderzy biznesu będą coraz chętniej uczestniczyć w kształceniu przyszłych kadr.
Ważne jest również podejście samych studentów – trafny wybór kierunku kształcenia, duża aktywność podczas studiów i szybkie wejście na ścieżkę kariery zawodowej. Na szczęście aż ponad 93% studentów biorących udział w badaniu portalu Praca.pl uważa, że karierę najlepiej rozpocząć jeszcze na studiach. Ponad 55% jest za tym, żeby odbyło się to już na pierwszym lub drugim roku.
Fakt 2. Studenci w trakcie praktyk chcą zdobyć doświadczenie i wiedzę. Rzadko się to udaje
Blisko 60% ankietowanych studentów odbyło w ostatnim czasie praktyki. Większość, bo prawie 38%, nie wyniosło z nich zbyt dużo, ale nie uznaje tego czasu za całkowicie stracony. 14% badanych twierdzi, że dzięki temu doświadczeniu ma teraz wymarzoną pracę i dużo się nauczyło. Jedynie 12% oceniło swoje praktyki jako bezwartościowe. Co trzeci badany dzięki praktykom rozwinął kompetencje i zdobył cenne doświadczenie.
Według ponad połowy ankietowanych najważniejsze podczas praktyk jest zdobycie doświadczenia i wiedzy. Studenci doceniają też ambitne zadania oraz możliwość pracy z doświadczonymi ekspertami. Mniej ważne jest dla nich poznawanie nowych osób i budowa sieci kontaktów biznesowych.
Fakt 3. Prawie połowa nie planuje dodatkowych studiów
Prawie 50% ankietowanych nie planuje podjęcia żadnych dodatkowych studiów. Blisko 35% rozważa studia podyplomowe, 17% studia doktoranckie, a jedynie co dziesiąty student myśli o studiach MBA.
Ciągłe podnoszenie kwalifikacji jest dobrze postrzegane przez pracodawców. Warto więc rozważyć uzupełnienie edukacji. Kandydat, który się na to decyduje, jest postrzegany jako osoba, której zależy na ciągłym rozwoju i która jest specjalistą w swoim fachu. Dodatkowa inwestycja w studia może zaprocentować awansem, nową propozycją pracy bądź spełnieniem zawodowych celów i pragnień.
Fakt 4. Trend slashies rośnie w siłę
Slashies to młodzi ludzie, którzy robią wiele rzeczy jednocześnie – studiują, pracują, realizują swoje pasje. Doskonale zarządzają własnym czasem. Jedna praca to dla nich mało. Ten trend dotyczy pokolenia Y i wchodzącego na rynek pracy pokolenia Z. Dzięki szerokim horyzontom i wielu doświadczeniom sporo wymagają od przyszłych pracodawców. A pracodawcy coraz częściej starają się dostosować do wymagań młodego pokolenia, oferując elastyczne formy zatrudnienia. Czy ten trend zmieni sytuację na rynku pracy? Z pewnością zajmie to trochę czasu, ale zmiany powoli zaczynają być widoczne.
Fakt 5. Najwięcej pracy czeka na studentów w branży IT oraz w sprzedaży
Raport Praca.pl podsumowujący trzeci kwartał br. potwierdził wcześniejsze trendy w ofertach pracy. Najwięcej ogłoszeń dotyczyło pracy w sektorze sprzedaż i obsługa klienta, przy czym największy wzrost ofert w porównaniu z trzecim kwartałem 2015 roku jest na stanowisko pracownika ds. telefonicznej obsługi klienta międzynarodowego. Na brak pracy nie powinni narzekać również absolwenci informatyki – np. programiści Java, C++, PHP. Wielu pracodawców ciągle wymaga doświadczenia w tej dziedzinie, jednak coraz częściej, szczególnie w dużych firmach, pojawiają się programy szkoleniowe połączone z ofertą zatrudnienia. Eksperci portalu Praca.pl obserwują również rosnące zapotrzebowanie na specjalistów zarządzających bazami danych. Prognozy mówią, że to zapotrzebowanie będzie rosło, tak więc informatyka wydaje się dobrym wyborem na drodze edukacji.
*Badanie przeprowadzone we wrześniu 2016 roku, na próbie 511 respondentów.