Startuje kampania informacyjna Zdrowy Rynek Pracy

2008-12-04 Portal Praca.pl rozpoczyna własną kampanię informacyjną pod hasłem Zdrowy Rynek Pracy. Kampania zakłada współpracę z organizacjami, które zajmują się grupami społecznymi, wykluczonymi przez pracodawców. Komu w Polsce trudno znaleźć pracę? Jakie są standardy polskiego rynku pracy? Na te pytania będa odpowiadać nasi eksperci. W Polsce istnieje kilka grup społecznych dyskryminowanych przez pracodawców, szczególnie w procesie rekrutacji. Portal Praca.pl swoim patronatem objął działania organizacji które wspierają między innymi osoby z grupy 50+ oraz osoby niepełnosprawne.
 
- To początek szerokich działań, które mają objąć w przyszłości kolejne grupy osób z różnych przyczyn wykluczanych z rynku pracy – zapowiada Andrzej Lachowski, menedżer ds. marketingu Portalu Praca.pl. W listopadzie na łamach Portalu ukazała się ankieta, której celem było zbadanie nastawienia Polaków do kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na pytanie: „Czy każda firma powinna stworzyć miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej?“ „tak“ odpowiedziało - 81,5%, „nie“ - 9,7%, „nie mam zdania“ - 8,7% respondentów.
Zdaniem Izabeli Sadowskiej-Trzcińskiej eksperta Portalu Praca.pl, w Polsce wciąż jeszcze zdecydowanie za mało jest miejsc, w których osoby niepełnosprawne mogą znaleźć pracę.- Może nie wszystkie firmy, ale z pewnością działające w zdecydowanej większości branż są w stanie bez większego problemu stworzyć miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Portal Praca.pl chce także pokazywać dobre przykłady związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych wśród pracodawców - klientów Portalu. Obecnie np.: osoby głuchonieme można spotkać za kasami hipermarketów. - Także w jednym z banków, z którym planujemy współpracę pracują głuchoniemi analitycy. W tej samej firmie osoby niepełnosprawne ruchowo doskonale radzą sobie przy obsłudze telefonicznej infolinii bankowej – mówi Sadowska-Trzcińska. – Chcemy, żeby takich miejsc było coraz więcej – dodaje.

Zdaniem ekspertów Portalu Praca.pl miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej jest w stanie stworzyć praktycznie każda średnia i duża firma. Do takiego działania zachęca Państwo poprzez ulgi w podatkach, refundację kosztów wyposażenia miejsca pracy dla niepełnosprawnego pracownika. Portal Praca.pl chce także wspierać organizacje pozarządowe zajmujące się pomaganiem osobom niepełnosprawnym, podejmować dyskusje na tematy związane z dyskryminacją na rynku pracy informować media o problemach osób z tych grup.
- Chcemy zrobić jak najwięcej, żeby uświadomić pracodawcom jak wspaniałymi atutami mogą wykazać się niepełnosprawni pracownicy, i jak wiele oprócz profitów finansowych mogą zyskać właściciele firm zatrudniając tych ludzi – mówi Sadowska-Trzcińska. O tym, że praktycznie każda firma może zatrudniać niepełnosprawną osobę, świadczą wyniki drugiej części przeprowadzonej w listopadzie ankiety. Odpowiedzi na pytanie "W jakich firmach zdecydowanie lepiej pracuje się osobom niepełnosprawnym" były dość zbliżone. "W polskich przedsiębiorstwach z wieloletnimi tradycjami" - odpowiedziało 27%; "We własnych firmach" - 22%; "W zagranicznych koncernach" - 20%, a "W małych firmach rodzinnych" - 16% respondentów.  

KOMENTARZ
Na zdrowym rynku pracy wszyscy mają równe szanse!
Andrzej Lachowski, menedżer ds. marketingu Portalu Praca.pl: Bolączką polskiego rynku pracy jest fakt, że osoby niepełnosprawne zatrudniane są ciągle sporadycznie. Na ogół ma to charakter zorganizowanych akcji szeroko nagłaśnianych przez media. Wiadomość o tym, że gdzieś są zatrudnione osoby niepełnosprawne wywołuje zaskoczenie połączone z wyrazami pełnej aprobaty dla takiej inicjatywy. Takie działania, co podkreślam, bardzo szlachetne, w krajach gdzie od dziesiątek lat funkcjonuje gospodarka rynkowa są normą i już od dawna nie zaskakują. Powiem więcej, takich inicjatyw tam po prostu brak, a to z prozaicznej przyczyny, niepełnosprawni zatrudniani są w większości miejsc pracy. Świetnym przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie obsługa w sklepie składająca się z osób niepełnosprawnych nie wzbudza zdziwienia, gdyż można ją spotkać wszędzie. Na zdrowym rynku pracy wszyscy bez względu na predyspozycje ruchowe wzrokowe czy też intelektualne traktowani są identycznie, tam wszyscy w miejscu pracy są pełnosprawni . Do takich właśnie standardów dążymy wychodząc z naszą inicjatywą.

Przeczytaj także: