Sondaż Praca.pl: Pracodawcy nadal obawiają się zatrudniać osoby homoseksualne
2008-05-06
Czy zatrudniłbyś zdeklarowanego geja lub zdeklarowaną lesbijkę? Z sondażu przeprowadzonego wśród pracodawców przez Portal Praca.pl wynika, że 72.17% ankietowanych nie widzi przeszkód w zatrudnieniu osób homoseksualnych w swojej firmie, natomiast 20,13% ankietowanych jest zdecydowanie przeciwko zatrudnieniu zdeklarowanego geja lub lesbijki. 7,7% nie ma zdania na ten temat. – To są wciąż niepokojąc statystyki – mówią przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii.
- Wyniki te z jednej strony cieszą, bo dają jasny sygnał, że sytuacja się poprawiła, z drugiej strony niepokoją, bo aż 20,13% pracodawców nie zatrudniłoby geja czy lesbijki, kierując się uprzedzeniami i łamiąc tym samym prawo, które wyraźnie mówi, że nie można dyskryminować potencjalnego pracownika ze względu na orientacje seksualną, rasę, pochodzenie czy płeć. - mówi Marta Abramowicz, wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii. Zdaniem Abramowicz to 20,13%, bierze się najczęściej z niewiedzy i stereotypów geja i lesbijki utrwalanych przez media i polityków. Według przedstawicielki KPH wyniki badań potwierdzają także opinię, że wśród polskich firm i pracodawców jest potrzeba prowadzenia kampanii informacyjnych i edukacyjnych, oraz szkoleń, które przełamią krzywdzące stereotypy, a przede wszystkim zwiększą otwartość pracodawców na osoby homoseksualne - dodaje.
Z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii wynika, że ponad 85,6% gejów i lesbijek nie przyznaje się do swojej orientacji w miejscu pracy, bojąc się odrzucenia i ostracyzmu społecznego. – Sytuacja ta prowadzi często do tego, że pracując w jednym biurze z kilkoma osobami, nie zdajemy sobie nawet sprawy, że nasz kolega czy koleżanka z biurka obok jest gejem albo lesbijka – mówi Abramowicz. Zdaniem Joanny Piec-Gajewskiej, ekspertki Portalu Praca.pl taka sytuacja wynika także z tego, że nasza otwartość i akceptacja w życiu codziennym i w nieformalnych relacjach wciąż nie przekłada się na naszą otwartość w pracy. Wiele zależy także od samej firmy, jej kultury a także relacji panujących miedzy pracownikami i podwładnymi - mówi Piec-Gajewska.
Zdaniem Joanny Piec-Gajewskiej niechęć pracodawców do zatrudniania zdeklarowanego geja czy lesbijki bierze się przede wszystkim z postrzegania ich przez pryzmat stereotypu.- Pracodawca słysząc ze ktoś jest gejem czy lesbijką wyobraża sobie stereotypową i przerysowaną postać. Pokazuje to tym samym jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii zmiany światopoglądów i opinii na temat osób homoseksualnych – dodaje Piec-Gajewska.
Piec-Gajewska, pytana o to, czy należy przyznawać się pracodawcy do swojej orientacji seksualnej tłumaczy, że podobnie jak stan cywilny, ilość dzieci czy inne aspekty naszego życia rodzinnego i osobistego są prywatną sprawą i pracodawca nie ma prawa dyskwalifikować nas ze względu na orientację, tak samo jak nie ma prawa dyskwalifikować kandydata czy pracownika ze względu na płeć czy pochodzenie etniczne. Liczą się przecież umiejętności przyszłego pracownika, jego charakter czy predyspozycje, a nie preferencje seksualne – mówi.
W badaniu przeprowadzonym przez Portal Praca.pl wzięło udział 636 osób, z czego 459 nie miało nic przeciwko zatrudnieniu geja/lesbijki, 128 było zdecydowanie przeciw, a 49 nie miało zdania. Badania były przeprowadzane od 25 kwietnia do 5 maja, wzięli w nich udział pracodawcy zamieszczający ogłoszenia na serwisie Praca.pl oraz użytkownicy portalu.
Przeczytaj także: