Rynek pracownika w natarciu - sytuacja na rynku pracy w 1 kwartale 2016 r. Raport Praca.pl.
2016-04-14W 1 kwartale 2016 roku na portalu Praca.pl opublikowano 38% więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Odnotowano aktywizację niszowych i mniej popularnych stanowisk pracy. Pracodawcy odczuwają rynek pracownika i podejmują coraz większe wysiłki, aby znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy.
Polska wschodnia z ofertami pracy
Czy przewidywania dotyczące rozwoju rynku pracownika w 2016 roku się sprawdziły? Z analizy opublikowanych w serwisie pracy Praca.pl ogłoszeń rekrutacyjnych w 1 kwartale 2016 roku wynika, że tak. Choć nadal prym w ilości ogłoszeń rekrutacyjnych wiedzie mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie (ponad 30% wszystkich ogłoszeń publikowanych w serwisie), to w takich województwach jak lubuskie, opolskie czy podkarpackie mocno wzrosła ilość publikowanych ofert pracy względem analogicznego okresu 2015 roku (lubuskie – wzrost o 86%, opolskie - wzrost o 80%, podkarpackie – wzrost o 62%).
Sprzedaż, IT oraz księgowość dominują na rynku
Patrząc pod kątem udziału konkretnych branż w rekrutacji, nic się nie zmienia już od dłuższego czasu. Najbardziej poszukiwani są pracownicy działów sprzedaży i obsługi Klienta. Tego sektora dotyczy aż 27% ogłoszeń. Drugą w kolejności branżą jest IT (13% ogłoszeń) oraz księgowość i audyt (10%).
Top 5 poszukiwanych pracowników:
- Księgowy
- Przedstawiciel Handlowy
- Programista Java
- Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Administrator w Dziale HR
NGO – 130% więcej ofert pracy
Porównując ilość ogłoszeń w stosunku do 1 kwartału 2015 r. widzimy jednak spore zmiany. W niektórych bardziej niszowych branżach ilość ofert pracy wzrosła nawet o około 100% (organizacje pozarządowe – 130%, budownictwo / geodezja – 108%, franczyza – 96%). Odnotowano także wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników fizycznych (wzrost o 84%) i w obszarze rolnictwa / ochrony środowiska (wzrost o 80%).
Praca biurowa i obsługa klienta nadal popularna
Analizując pierwszy kwartał 2016 pod kątem tego, jakich ofert poszukiwali pracownicy widać wyraźnie, że kandydaci do pracy dopasowują się do oczekiwań pracodawcy i najczęściej również szukają ofert w zakresie sprzedaży czy obsługi klienta. Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej poszukiwanych ofert pracy zajęło jednakże stanowisko Specjalisty ds. Administracyjnych, o które, w związku z nieco mniejszą ilością ogłoszeń niż rok temu (spadek o 40%), może być nieco ciężej.
Top 5 poszukiwanych ofert pracy:
- Specjalista ds. Administracyjnych
- Kierowca
- Sprzedawca/Przedstawiciel Handlowy
- Robotnik Produkcyjny
- Specjalista ds. Obsługi klienta
Sprichst du Deutch? Do you speak English?
Rosną wymagania znajomości języków obcych wśród osób poszukujących zatrudnienia. W 63% ogłoszeń pojawia się wymóg języka angielskiego, w prawie 25% niemieckiego, 9% francuskiego, 6% czeskiego i 5% włoskiego. Analizując ogłoszenia ilościowo, najbardziej cieszyć powinni się romaniści (w porównaniu do 1 kwartału 2015 roku o 222% wrosła ilość ogłoszeń z wymogiem języka włoskiego i 129% hiszpańskiego). Ponad 10-procentowy wzrost zanotowały też języki północne: norweski -141%, fiński – 119%, szwedzki – 122%.
Podsumowanie specjalistów Praca.pl
Z analizy ogłoszeń rekrutacyjnych publikowanych w serwisie pracy Praca.pl widać wyraźnie, że w wielu obszarach zawodowych pracodawcy rozpoczynają bardziej intensywne poszukiwania pracowników. W zeszłorocznych badaniach Praca.pl wykazała, że aż 1/3 kandydatów pracę dostaje poprzez znajomości i system poleceń. Globalny wzrost ilości ogłoszeń rekrutacyjnych we wszystkich województwach pokazuje, że najwyraźniej opieranie się na kontaktach już pracodawcom nie wystarcza, a pracowników trzeba szukać szerzej i wielokanałowo. Potwierdza to również wzrost ogłoszeń w dotychczas słabo reprezentowanych w serwisach rekrutacyjnych, niszowych branżach.
Pobierz raport: