Przeprowadzka za pracą – czy Polacy są gotowi?

2018-09-06

 

Trudności w pozyskaniu rąk do pracy skłaniają rekruterów do rozszerzania obszarów poszukiwań. Coraz częściej i chętniej z dystrybucją swoich ofert pracy wychodzą poza miasto, do którego rekrutują. Czy Polacy są gotowi na przeprowadzkę? Badanie Praca.pl pokazało, że tak, pod warunkiem otrzymania odpowiednio wysokiego wynagrodzenia.

 

Odsetek aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo osób, zainteresowanych wyjazdem zarobkowym do innego kraju spadł do 11,8% i osiągnął najniższą od 4 lat wartość. Wynika to z deklarowanego przywiązania do rodziny i przyjaciół. Nie bez znaczenia są też poprawiające się wskaźniki rynku pracy.


Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o przeprowadzkę w obrębie kraju. Skłonnych przyjąć ofertę pracy w innym mieście jest aż 80% użytkowników serwisu Praca.pl, 11% nie podjęłoby takiej decyzji, a 9% musiałoby taki krok intensywnie przemyśleć.

Co skłoniłoby kandydatów do przeprowadzki za pracą?

  • Nikogo zapewne nie zaskoczy fakt, że do decyzji o zmianie miejsca zamieszkania kandydatów nakłoni przede wszystkim odpowiednio wysokie wynagrodzenie – taką odpowiedź wybrało 70% ankietowanych,
  • co piąty uczestnik badania podjąłby pracę z dala od domu, gdyby pracodawca zapewnił mu mieszkanie służbowe,
  • 7% ankietowanych jako najważniejszą zachętę wybrało pokrycie kosztów przeprowadzki,
  • a jedynie 3% dofinansowanie do opieki nad dziećmi – żłobka, przedszkola lub szkoły.  

 

Najbardziej preferowane wśród kandydatów są miasta o dużym potencjale rozwojowym i niskim poziomie bezrobocia – czyli te największe. Nie bez znaczenia, szczególnie wśród młodego pokolenia jest też atrakcyjność turystyczna i możliwości spędzania wolnego czasu. Tak więc najczęściej wybierane kierunki to Trójmiasto, Wrocław, Kraków i Warszawa. Najchętniej nowych mieszkańców przywitałby Poznań, który może poszczycić się najniższym poziomem bezrobocia i tym samym największymi trudnościami w obszarze rekrutacji.

 

Przeprowadzka za pracą to jedno z rozwiązań zarówno dla pracodawców z miejsc o niskim wskaźniku bezrobocia, jak i dla kandydatów mających trudności ze znalezieniem zatrudnienia w mniejszych miejscowościach.
Praca.pl, jako portal rekrutacyjny, zachęca do otwarcia się obu stron na relokację. Obserwujemy, że coraz więcej firm dbających o swoich pracowników i chcących zatrudniać i zatrzymywać najlepszych, przygotowuje specjalne programy ułatwiające start w nowym mieście. Jednocześnie młode pokolenie, odważnie spoglądające na swoje możliwości, traktuje pracę w innym mieście jako zawodową przygodę.
Obie strony zyskują.

 

 

Przeczytaj także: