Portal Praca.pl jest patronem medialnym projektu "Zysk z dojrzałości"
2008-07-11
Celem projektu „Zysk z dojrzałości” jest poprawa sytuacji osób 50+ na rynku pracy – przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu i dyskryminacji tej grupy wiekowej. Projekt skierowany jest przede wszystkim do pracodawców i służb zatrudnienia, ale również do szerokiej opinii publicznej w celu przeciwdziałania negatywnym stereotypom na temat aktywności zawodowej 50+.
Projekt realizuje Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (www.filantropia.org.pl). Akademia jest niezależną, nienastawioną na zysk organizacją pozarządową założoną w 1998 r. Prowadzi działania w obszarze rozwoju społeczności lokalnych, aktywności młodzieży, osób starszych, społecznego zaangażowania biznesu, przedsiębiorczości społecznej i filantropii indywidualnej.
Czy stać nas jako społeczeństwo na utrzymywanie ponad czterech milionów ludzi, którzy mogliby pracować, a są bierni zawodowo? Czy system ubezpieczeń społecznych wytrzyma coraz większe obciążenie świadczeniami emerytalno-rentowymi?
Warszawa, 10 lipca 2008 r. - W Polsce średni wiek przechodzenia na emeryturę wynosi niecałe 58 lat (2006 rok), co stawia nas na szarym końcu Europy. Rządowe zapowiedzi zmian w obecnym systemie emerytalnym wywołują fale strajków i protestów, podczas gdy bez przemyślanych zmian w obszarze uregulowań rynku pracy polska gospodarka wkrótce nie udźwignie rosnących wydatków na emerytury. Z szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w latach 2006-2010 ZUS odnotuje deficyt w wysokości od 154,9 mld zł do 195,42 mld zł.
W Wielkiej Brytanii do 2020 roku ustawowy wiek emerytalny zostanie wyrównany dla kobiet i mężczyzn do wieku 65 lat. Co więcej, brytyjski rząd dostrzega potrzebę stopniowego dalszego jego podnoszenia tak, by do 2050 roku osiągnął 68 lat. Z kolei w Japonii pomimo ustawowych 60 lat, kobiety pracują średnio do 66., a mężczyźni do 70. roku życia. W czerwcu tego roku czeski parlament przyjął ustawę, która podwyższa wiek emerytalny z dzisiejszej średniej 61 lat do 65 lat.
W momencie, kiedy systemy emerytalne zaczęły pochłaniać znaczną część PKB, stały się przedmiotem bardzo radykalnych działań w większości krajów. W Polsce problem ten staje się równie palący, ponieważ dotyczy ogromnej rzeszy ponad 6 milionów osób w wieku przedemerytalnym. Ponadto za niecałe 20 lat na polskim rynku pracy osoby po 45. roku życia będą stanowiły prawie połowę całości populacji osób w wieku produkcyjnym, natomiast osoby po 65. roku życia będą stanowiły prawie 25% ogółu mieszkańców Polski (GUS).
„Polska ma najniższy wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej wskaźnik aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia (jedynie 28%), oraz najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę. W krajach, gdzie wskaźniki te są znacznie wyższe, a sytuacja gospodarcza lepsza niż w Polsce, prowadzi się szeroko zakrojone programy, rządowe i społeczne, na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek i przedłużania, co ważne zdrowej i efektywnej, aktywności zawodowej. Warto by w Polsce też o tym mówić i przede wszystkim działać.” – mówi Joanna Tokarz, koordynator programu „Zysk z dojrzałości”.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej mówi o konieczności reformy publicznych służb zatrudnienia, jednak wyniki badania przeprowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w 2007 roku pokazują, że urzędy pracy, mimo zainteresowania problemem, nie są przygotowane do pracy z osobami 50+, nie mają sprofilowanych usług skierowanych do tej grupy wiekowej oraz brakuje im wiedzy i doświadczeń w pracy ze starszymi bezrobotnymi (badanie „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50 +. Bariery i szanse” przeprowadzone zostało przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w 2007 roku ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego).
W takiej sytuacji ważne jest, by mówić głośno o problemach osób 50+ i uświadamiać społeczeństwu oraz rządzącym konieczność wsparcia tych osób w przezwyciężaniu trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się duży odsetek tej populacji. Oprócz aktywizowania i zachęcania osób 50+ do pozostawania na rynku pracy, trzeba też przygotować rynek i pracodawców do zatrudniania takich pracowników.
„Starzenie się polskiego społeczeństwa, przy jednoczesnym utrzymywaniu niskiego poziomu zatrudnienia w grupie osób powyżej 50. roku życia, grozi z jednej strony stopniowym wzrostem wysokości składek ubezpieczeniowych, z drugiej relatywnym obniżaniem się wartości otrzymywanych świadczeń emerytalnych. Jeżeli nie podejmie się kompleksowych działań na rzecz zwiększania zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia za 25 lat może dojść do sytuacji, w której pracująca większość będzie utrzymywać nie pracującą mniejszość. Aby temu zapobiec trzeba już teraz podjąć systemowe działania angażujące rząd, samorządy i partnerów społecznych” zauważa Tomasz Schimanek, wicedyrektor programowy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. „W działaniach takich szczególną rolę powinni odgrywać pracodawcy, z nimi też wspólnie należy poszukiwać racjonalnych argumentów do utrzymywania w zatrudnieniu i rekrutowania osób 50 +.I takie właśnie zadanie stawiamy sobie w ramach kampanii „Zysk z dojrzałości” – dodaje Joanna Tokarz.
Przeczytaj także: