Pod Patronatem Portalu Praca.pl: Projekt "Zysk z dojrzałości" - harmonogram
2008-08-08
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce od lutego 2008 realizuje projekt „Zysk z dojrzałości”. Celem projektu jest poprawa sytuacji osób 50+ na rynku pracy, w szczególności przeciwdziałanie dyskryminacji i negatywnym stereotypom na temat aktywności zawodowej tej grupy wiekowej.
Projekt ma na celu:
• promocję koncepcji zarządzania wiekiem i wydłużania aktywności zawodowej,
• pokazanie korzyści wynikających z zatrudnienia osób 50+ i przeciwdziałanie negatywnym stereotypom,
• popularyzację dobrych praktyk w tym zakresie (zagranicznych i krajowych).
Partner projektu
Partnerem projektu jest brytyjska organizacja The Beth Johnson Foundation, która ma już doświadczenie i rozpoznanie w tym obszarze.
Wielka Brytania jest jednym z krajów europejskich, który wyróżnia się dobrymi praktykami w dziedzinie strategii rynku pracy gotowego na wyzwania starzejących się społeczeństw, gdzie już od dawna prowadzone są działania na rzecz promocji zarządzania wiekiem, przedłużania aktywności zawodowej, przeciwdziałania dyskryminacji wiekowej.
KAMPANIA MEDIALNA - wrzesień – grudzień 2008
Celem rozpoczynającej się na jesieni kampanii społecznej jest promocja korzyści z wprowadzania w firmie nowoczesnych narzędzi zarządzania wiekiem i pełnego wykorzystania potencjału pracowników 50+. Kampania jako jedna z pierwszych zaprezentuje w sposób pozytywny i konstruktywny poruszaną problematykę i jej znaczenie dla polskich pracodawców.
Przygotowane zostaną: spot filmowy i radiowy, layouty do prasy, kampania w internecie.
KONFERENCJA OTWIERAJĄCA
Kampania rozpocznie się 2-dniową konferencją w Warszawie w dniach 24-25 września 2008 roku z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów, pracodawców, instytucji rynku pracy, ngo.
W trakcie konferencji przedstawione zostaną szeroko zagadnienia związane z problematyką aktywności zawodowej osób 50+, a także zaprezentowane zostaną elementy kampanii i promocja serwisu. Przed konferencją odbędzie się media briefing na temat kampanii i dalszych działań w ramach projektu.
SEMINARIA
Zrealizowanych zostanie 8 jednodniowych seminariów w większych miastach Polski dla pracodawców z różnych sektorów (prywatny, publiczny i pozarządowy) oraz 1 seminarium w Warszawie dla instytucji pośrednictwa pracy (publicznych i prywatnych). Będą okazją do bliższego poznania zarządzania różnorodnością, w tym zarządzania wiekiem, jobcoachingu, mentoringu, a także wymiany doświadczeń i przedyskutowania przykładów dobrych praktyk polskich i zagranicznych.
KONKURS NA STRATEGIE „AGE FRIENDLY”
Wraz z uruchomieniem kampanii medialnej ogłosimy ogólnopolski konkurs na rozwiązania i praktyki sprzyjające starszym pracownikom.
Wnioski na konkurs będzie można składać od maja 2009 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie 2009 roku.
Konkurs będzie stanowił wstęp do stworzenia rodzaju „age index” firm, instytucji i podmiotów, które wdrażają rozwiązania służące dłuższej i pełniejszej aktywności zawodowej.
W oparciu o doświadczenia zebrane w konkursie i podczas współpracy zagranicznej zamierzamy stworzyć system benchmarkingu, który będzie prowadzony i udostępniany zainteresowanym podmiotom.
Projekt podsumowany zostanie w formie gali finałowej w listopadzie 2009 roku. Jej głównym elementem będzie ogłoszenie wyników konkursu dla pracodawców i służb zatrudnienia oraz wręczenie nagród. W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane główne wnioski z projektu, inspiracje ze współpracy z partnerem zagranicznym oraz rekomendacje do dalszych działań.
PRODUKTY
Interaktywny serwis internetowy
W ramach projektu uruchomimy serwis internetowy Zysk z dojrzałości. Strona stanowić będzie kompleksowe źródło informacji i komentarzy ekspertów na temat dyskryminacji ze względu na wiek na rynku pracy, zarządzania wiekiem, dobrych praktyk krajowych i zagranicznych.
Pakiet praktyk i raport
Na potrzeby seminariów przygotujemy pakiet dobrych praktyk polskich i zagranicznych, opracujemy 3 pakiety informacyjno-edukacyjne: dla pracodawców, dla osób 50+, instytucji rynku pracy.
Projekt zostanie podsumowany w formie raportu zbierającego najważniejsze doświadczenia z realizacji wszystkich działań, prezentacje zebranych w konkursie dobrych praktyk, rekomendacje do dalszych działań. Publikacja dostępna będzie w formie elektronicznej.
KONTAKT:
Joanna Tokarz - koordynator projektu
e-mail: j.tokarz@filantropia.org.pl
tel. (22) 622 01 22 wew.29
Nadzór merytoryczny: Tomasz Schimanek
Przeczytaj także: