Piloci w cenie
2008-03-17
Globalne zapotrzebowanie na pilotów wciąż wzrasta. Każdego roku linie lotnicze na całym świecie poszukują około 17 tysięcy nowych osób kierujących statkami powietrznymi. W Polsce dobry pilot jest w cenie. Zdarzają się jednak bardziej egzotyczne oferty dla lotników, jedną z nich można zobaczyć na portalu praca.pl
Portal Praca.pl zamieścił niedawno unikatową ofertę pracy. Skierowano ją do polskiego inżyniera lotnictwa. Pracodawca zaś pochodzi aż z Izraela. Propozycje zarobkowe z tak daleka wciąż są rzadkością na polskim rynku pracy. W najbliższym czasie jednak sytuacja ta może się zmienić. Polscy piloci są powszechnie szanowani, a według ekspertów rynku lotniczego stanowią światową czołówkę niemal wszystkich dyscyplin sportów lotniczych.
Międzynarodowe organizacje transportowe donoszą, że obecnie większość światowych linii lotniczych ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej liczby załóg do obsługi samolotów. Na dodatek liczba samolotów pasażerskich na świecie (obecnie wynosząca ponad 18 tysięcy) do roku 2026 wzrośnie dwukrotnie. Sam LOT zamierza w 2008 roku powiększyć swą flotę 44 samolotów o kolejne 22.
Linie lotnicze zazwyczaj potrzebują około 8 razy tyle pilotów, ile posiadają samolotów. Aby dobrze wykorzystać samoloty długodystansowe trzeba mieć do każdego z nich mniej więcej po 20 pilotów. LOT obecnie zatrudnia około 450 pilotów. Można więc przewidywać, że w najbliższym czasie stworzy 80 nowych miejsc pracy dla pilotów.
Większa liczba samolotów na świecie niesie za sobą konieczność wyszkolenia do tego czasu ponad 360 tysięcy pilotów. Mowa tu nie tylko o pilotach samolotów liniowych. Jak zauważa Joanna Piec-Gajewska z portalu Praca.pl – Coraz więcej osób jest zainteresowanych nie tylko podróżowaniem bliżej lub dalej tą drogą, ale także sportami lotniczymi. Dlatego nawet piloci o mniejszym doświadczeniu, latający mniejszymi maszynami cieszą się sporym powodzeniem. Bardzo szybko rozwija się lotnictwo ogólne. Niemal od ręki pilotów zatrudniają dziś właściciele prywatnych awionetek, firm kurierskich, a także finansowi potentaci, którzy bardzo chętnie korzystają z własnych odrzutowców.
Dynamiczny rozwój tanich linii lotniczych spowodował, iż z dnia na dzień zaczyna brakować im kadr. Centralwings planuje do 2010 roku zakup dziesięciu maszyn – by je obsadzić, będzie potrzeba 120 nowych pilotów. W najbliższym czasie niemiecka Lufthansa planuje zatrudnić około 300 lotników, Ryanair – ok. 1000. Podobne plany mają też inne linie.
Pracy w zawodzie lotnik nie musi już szukać w Hiszpanii czy Irlandii. Obecnie na polskich portalach pracy pojawia się coraz więcej ofert zatrudnienia dla pilotów samolotów, śmigłowców czy pilotów-instruktorów. Sporo jest także ofert dla pilotów gotowych związać swoją przyszłość zawodową z profesjonalną armią oraz lotnictwem Marynarki Wojennej.
Zarobki pilotów są znacznie wyższe od średniej krajowej i kształtują się na poziomie od 12 tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (piloci lotów transatlantyckich). Ryanair dla przykładu płaci swym pilotom na rękę około 6 tysięcy euro. Płace pilotów-instruktorów z dużym doświadczeniem sięgają jeszcze większych kwot. – Można się tu spodziewać wynagrodzeń nawet do kilkuset tysięcy miesięcznie – zauważa specjalistka z portalu Praca.pl.
Praca lotnika wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, ale także wysokim prestiżem oraz dużymi zarobkami. – Piloci ogólnie rzecz biorąc są jedną z tych grup zawodowych, której oferuje się atrakcyjne warunki zatrudnienia. – twierdzi ekspert portalu Praca.pl. Wysokie wymogi stawiane adeptom szkół lotniczych wydają się zatem całkowicie uzasadnione. – Piloci nie tylko muszą posiadać wysokie umiejętności techniczne, znać dokładnie możliwości i parametry maszyny, którą sterują, wiedzieć jak sobie poradzić w różnych warunkach atmosferycznych, ale także zwykle znają kilka języków obcych i oczywiście, muszą być osobami niezwykle odpowiedzialnymi i zdolnymi do szybkiego analizowania sytuacji i podejmowania decyzji. – dodaje Gajewska. Ekspert portalu Praca.pl zwraca jednocześnie uwagę na majstersztyk 39-letniego pilota, który niedawno dzięki swym umiejętnościom i przytomności umysłu pokonał szalejący huragan Emma i zapobiegł tragedii lotniczej na terenie Niemiec.
Przeczytaj także: