Eksperci Portalu Praca.pl w studiu Dzień Dobry TVN
2008-03-17
Jak napisać CV? Jak „oczarować” jego treścią pracodawcę? Co koniecznie napisać o sobie i swojej karierze? Jaką formę CV wybrać, aby dopiąć swego? Co zrobić, aby pracodawca zechciał zaprosić nas na spotkanie? Czego unikać i z czym się nie zdradzać? Mówić prawdę czy kłamać? A może zmienić płeć? – o czym wspominał Miłosz Brzeziński, psycholog biznesu, odwołując się do stosowanych praktyk w Stanach Zjednoczonych. Znany psycholog podkreślał, że z lektury CV można ocenić osobowość człowieka, dlatego pisanie w nim o zajmowaniu się wieloma różnymi rzeczami, często nie związanymi z charakterem pracy, jaką chcemy zdobyć, może być odebrane jako brak spójności w rozwoju kariery.
Joanna Piec – Gajewska, Aneta Puchalska i Marek Karczewski – eksperci Portalu Praca.pl odpowiadali na pytania widzów poprzez specjalnie uruchomioną infolinię TVN. Co przeczytają o Tobie w CV między wierszami? – tak brzmiał temat przewodni poniedziałkowego programu.
Jak się okazuje pisanie CV to dla wielu naprawdę trudna sztuka. Z infolinii, obsługiwanej przez naszych ekspertów, chętnie korzystali widzowie, którzy mieli już doświadczenie z tworzeniem aplikacji, ale i tacy, którzy będą tworzyć swój życiorys po raz pierwszy. – Z pytaniami zwracali się głównie ludzie z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. Czy wpisywać do CV, że prowadziło się własną działalność gospodarczą? Czy nie jest to aby dowód, że sobie nie poradziliśmy w pewnej roli zawodowej? Czy kobieta powinna umieścić w CV informację o tym, że ostatnie lata spędziła na urlopie wychowawczym? Co powinien zrobić dojrzały mężczyzna, który pracuje od lat na kierowniczym stanowisku, ale ma tylko zawodowe wykształcenie? Czy mimo to, uda mu się przekonać innego pracodawcę, by ten zainwestował w jego doświadczenie – jak zrobić z tego atut w aplikacji? Eksperci Portalu Parca.pl są zgodni. – Najważniejsze, aby w CV nie było luk. Jeśli powadziliśmy firmę, ale się nie udało, nie oznacza to, że nie poradzimy sobie na nowym stanowisku, CV i list motywacyjny ma służyć eksponowaniu naszych atutów. Dzięki prowadzeniu własnego biznesu człowiek uczy się wielu istotnych rzeczy, które mogą być atrakcyjne dla przyszłego pracodawcy i o tym powinien dowiedzieć się nasz przyszły pracodawca. Jeśli kobieta ostatnie lata spędziła wychowując dziecko, najprawdopodobniej nauczyła się rewelacyjnie zarządzać czasem, a więc swojemu przyszłemu pracodawcy, za pomocą aplikacji, powinna zakomunikować, że będzie rewelacyjnie zorganizowanym pracownikiem. A jeśli nasze doświadczenie zawodowe zdecydowanie jest bogatsze od samego wykształcenia, powinniśmy przekonać drugą stronę, że praktyka jest naszą mocną stroną – komentują eksperci.
Przeczytaj także: