Dojazd do pracy – na co zwracać uwagę?
2015-10-29Przeglądając oferty pracy i wysyłając CV kandydaci rzadko kiedy sprawdzają lokalizację przyszłej pracy. Niekiedy nie jest ona nawet w ogłoszeniu ujawniona. Tymczasem to ile i w jaki sposób dojeżdżamy do pracy wpływa na szereg elementów naszego życia – od samopoczucia psychicznego, przez zdrowie fizyczne, a nawet relacje z bliskimi.
Z przeprowadzonej rok temu przez serwis pracy Praca.pl ankiety na temat dojazdów do pracy wynika, że prawie połowa pracowników zgodziłaby się na dojazd do pracy do 20 km, gdyby mogli zmienić pracę na lepszą. Co piaty (23%) mógłby dojeżdżać nawet 50 km. Otwartość na dłuższe dojazdy nie oznacza jednak gotowości na spędzanie dużej ilości czasu w autobusie czy samochodzie. Atrakcyjna oferta pracy, jak wynika z najnowszych przeprowadzonych w tym roku przez Praca.pl badań, to maksymalnie 30 minut spędzone na dojeździe. Tak uznaje 59% Polaków, a co piąty chciałby dojeżdżać nie dłużej niż 15 minut. Oferta pracy z dojazdem powyżej 60 minut może być atrakcyjna dla zaledwie 3% badanych. Jak dojazdy wpływają na pracowników i co rozważyć w tym zakresie, poszukując nowej pracy?
Ograniczenie życia osobistego przez dojazdy
Ile czasu przeznaczamy na dojazd do pracy? Okazuje się, że sporo. Z przygotowanego w 2011 roku przez GUS raportu wynika, że ponad 35% pracowników dojeżdża do pracy poza własną gminę. Zakładając, że spędzimy w podróży 30 minut dziennie w jedną stronę, w skali miesiąca to już ponad 20 godzin. Jeśli dojazd jest dłuższy i zajmuje 6 minut, to w pewnym sensie w pracy spędzamy już 10 godzin dziennie. A to oznacza, że mamy mniej czasu dla rodziny, znajomych czy hobby.
Długi dojazd rujnuje zdrowie
Długie dojazdy do pracy to nie tylko zaburzenie tzw/ „work life balance”. To również negatywne efekty dla zdrowia. Według badań przeprowadzonych w Cooper Institute w Dallas, dojazd do pracy powyżej 15 km wiąże się z podwyższonym poziomem cukru we krwi oraz wyższym poziomem cholesterolu. Badania University School of Medicine w Saint Louis wykazują, że osoby, które spędzają więcej czasu na dojazdach są bardziej narażone na pojawienie się symptomów depresji i niepokoju. Pogarsza się też jakość snu – wg The Regus Work-Life Balance Index osoby, które dojeżdżają dłużej niż 45 min. w każdą stronę śpią gorzej i są bardziej wyczerpane w ciągu dnia.
Korki – cichy zabójca spokoju pracownika
Przy dojazdach do pracy ważna okazuje się nie tylko odległość i czas spędzony w trasie, ale również to, czy jadąc rzeczywiście się poruszamy czy też głównie stoimy w korku. W większych miastach normą bywa to, że mając do pokonania trasę zaledwie 3-5 km, spędzamy w aucie 40 minut. Na poziom stresu związanego z dojazdem do pracy mniejszy wpływ ma długość dojazdu, a większy właśnie to, co podczas takiego dojazdu się dzieje. Z przeprowadzonych kilka lat temu badań (Harris Interactive) wynika, że wściekłość na drodze odczuwa aż 58% pracowników, a 9% zdenerwowało się tak bardzo, że wysiedli z auta i wdali się w kłótnię bądź bójkę z innym kierowcą! Korki denerwują nawet tych, którzy jadą do pracy bardzo krótko – spośród osób, których czas dojazdu do biura wynosi zaledwie 5 minut aż 37% zdąża się w tym czasie zirytować.
Długi dojazd? Nie, dziękuję, czyli lokalna.praca.pl
Coraz większa ilość kandydatów do pracy zwraca uwagę na to, ile czasu zajmie im droga do biura. Z międzynarodowych badań wynika, że czas dojazdu przekraczający pół godziny zaczyna mieć istotny wpływ na prawdopodobieństwo rezygnacji z obecnego stanowiska pracy. Jak wynika z ankiety Praca.pl, ma również znaczenie przy rozważaniu nowej oferty.
Ostatni raport Praca.pl dotyczący rynku pracy w 3 kwartale 2015 roku pokazał, że w niektórych województwach większość ofert pracy koncentruje się w stolicy regionu (np. w woj. dolnośląskim aż 91% ofert dotyczy Wrocławia). Oznacza to, że mieszkańcy miejscowości w okolicy będą musieli do pracy dojeżdżać. Ten dojazd może jednak uwzględniać konieczność przejechania przez całe miasto, bądź być dość wygodnym i krótkim dojazdem na same przedmieścia. Samo określenie lokalizacji jako nazwy miasta nie pozwala już zatem ocenić, czy praca będzie daleko, czy blisko.
W odpowiedzi na potrzeby kandydatów serwis pracy Praca.pl wprowadził nowe narzędzie bazujące na geolokalizacji. Umożliwia ono wyszukiwanie ofert pracy w konkretnej odległości od miejsca zamieszkania (bądź innej wybranej lokalizacji). Na stronie lokalna.praca.pl osoba zainteresowana pracą może za pomocą jednego kliknięcia określić własne położenie, a następnie – wybierając określony promień odległości - wyświetlić wszystkie oferty pracy w pobliżu. Narzędzie wyświetlić może zarówno wszystkie oferty jak i ogłoszenia z konkretnych obszarów zawodowych, którymi zainteresowany jest kandydat.
„Wyszukiwarka umożliwiająca szukanie ofert pracy w zależności od odległości od miejsca zamieszkania ma ułatwić kandydatom szukanie pracy i odpowiadać na ich potrzeby. Zauważyliśmy, że często wyszukiwanie pracy poprzez podanie nazwy województwa czy konkretnej miejscowości może nie być wystarczające. Kandydaci ograniczają się do znanych sobie lokalizacji, podczas gdy coraz więcej firm otwiera biura poza centrum największych miast. Wziąwszy pod uwagę to, że dla coraz większej ilości pracowników liczy się „work-life balance” i odległość biura od mieszkania może jest ważnym elementem atrakcyjności oferty pracy jest to również narzędzie, które może zwiększyć zainteresowanie konkretnymi ofertami pracy, które dotychczas były rzadziej wyświetlane.” – wyjaśnia Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.
Dogodny dojazd do pracy – co rozważyć przy wysłaniu CV?
Specjaliści serwisu Praca.pl analizując dane na temat dojazdów do pracy i wyniki prowadzonych przez serwis ankiet na ten temat, mają kilka porad dla kandydatów, dotyczących tego, jak analizować kwestię dojazdu przy rozważaniu opcji zmiany pracy:
Koszt dojazdu – przelicz to, jakie koszty w aspekcie miesięcznym będą generować dojazdy do pracy. Weź to pod uwagę podając oczekiwane wynagrodzenie. Zmiana pracy na lepiej płatną może okazać się mniej atrakcyjna, jeśli koszt dojazdów wzrośnie o 100%. Z drugiej strony coraz więcej firm oferuje pracownikom dodatki w postaci dopłat do biletów miesięcznych bądź umożliwia carpooling – dopytaj o takie możliwości na spotkaniu rekrutacyjnym.
Czas a odległość – analizuj nie tylko odległość fizyczną biura od miejsca zamieszkania, ale również przewidywany czas dojazdu. W wielu sytuacjach, przez korki bądź rzadkie połączenia, czas dojazdu może być znacznie dłuższy (bądź krótszy) niż wynika to z odległości.
Środek transportu – na komfort dojazdu do pracy wpływ ma również to, w jaki sposób do niej dojeżdżamy. Korzystanie z własnego samochodu jest wygodne, ale kosztowne. Autobus może być przyjemną alternatywą, o ile nie jest mocno zatłoczony. Korzystając z komunikacji publicznej warto też zwrócić uwagę na rozkłady jazdy, czy dodatkowo nie zmarnujemy czasu czekając długo na autobus czy tramwaj, ile razy będziemy musieli się przesiadać. Dla miłośników jazdy na rowerze, ważną informacją uzyskiwaną podczas rozmowy kwalifikacyjnej może być to, czy w firmie można bezpiecznie przechowywać rower.
Własna miejscowość – częstym błędem osób poszukujących pracy jest ograniczenie się do konkretnej lokalizacji (miasta czy regionu). Tymczasem dotarcie do biura na drugim końcu dużego miasta może być znacznie bardziej czasochłonne niż wybór firmy położonej w pobliskiej miejscowości, lecz od strony Twojego miejsca zamieszkania. Podobnie jest z mieszkańcami miejscowości położonych nieopodal większych miast – dojazd do pracy w dużym mieście, jeśli firma położona jest od strony drogi dojazdowej, może wcale nie być tak nużący.
Wykorzystanie czasu w trakcie dojazdów – podczas jazdy można czytać (bądź słuchać) książek lub uczyć się języków. Jest to jednak możliwe wtedy, kiedy są odpowiednie warunku. Tłok w autobusie czy podroż z kolegami w celu redukcji kosztów nie pozwala na efektywne spędzenie czasu dojazdu. Warto zatem się zastanowić nad tym, ile wart dla nas jest czas, który będziemy musieli na dojazd poświęcić i czy będzie zmarnowany czy nie.
Efektywne wykorzystanie dojazdu – biuro na przedmieściach? Plusem może być bliskość targu ze świeżymi warzywami bądź mniej zatłoczona niż w centrum miasta siłownia. Jadąc na rozmowę kwalifikacyjną poświęć 30 minut i sprawdź okolicę i pobliską infrastrukturę. Być może dłuższy czas spędzony w trasie możesz wykorzystać na tyle efektywnie, że tak naprawdę go zaoszczędzisz.
Sprawdzanie lokalizacji przy szukaniu ofert pracy – analizując oferty pracy od razu warto zwrócić uwagę na umiejscowienie przyszłego biura. Umożliwia to lokalna.praca.pl.