Praca Busko-Zdrój
Busko-Zdrój na mapie Polski znajduje się w historycznej Małopolsce, w województwie świętokrzyskim, na południe od Kielc i północny wschód od Krakowa. To miasto powiatowe, pod względem ludności siódme w województwie. Czym się charakteryzuje? Co Busko-Zdrój i okolice mają do zaoferowania przedsiębiorcom oraz pracownikom? Jak się w tym mieście żyje, odpoczywa oraz czy łatwo tu o zatrudnienie?
W mieście Busko-Zdrój liczba mieszkańców wynosi ponad 16 tys., a powierzchnia miejscowości obejmuje 12,28 km kwadratowych. Dojazd do tej małej miejscowości z wielu większych miast jest szybki i komfortowy. Przez Busko-Zdrój biegną drogi wojewódzkie (nr 767, 776 oraz 973) oraz droga krajowa nr 73, łącząca Warszawę, Kielce, Tarnów, Rzeszów i Przemyśl. Dojazd samochodem z Buska-Zdroju do Kielc zajmuje mniej niż godzinę (48 km), do Krakowa przemieścić się można w 1,5 godziny (ok. 88 km), a do stolicy Polski w 3 godziny (225 km). Najbliższy port lotniczy znajduje się w podkrakowskich Balicach, oddalonych o około 110 km, kolejny – Katowice-Pyrzowice – w odległości 160 km.
Uzdrowisko Busko-Zdrój to dla wielu Polaków pierwsze skojarzenie z tym miastem. I całkiem słuszne, bowiem cała gmina ma charakter uzdrowiskowy i przede wszystkim na tym opiera się lokalna gospodarka, a tradycje uzdrowiskowe regionu sięgają 1836 roku. Najcenniejsze atuty okolicy to jej walory przyrodnicze, korzystny mikroklimat, czyste powietrze, zasoby naturalne – wody mineralne i borowina. Wykorzystywana w Busku-Zdroju woda siarczkowa jest rzadko występującą wodą leczniczą. To przyciąga turystów i kuracjuszy nie tylko z Polski, ale też z Europy. W tutejszych placówkach leczy się m.in. schorzenia układu krążenia, ortopedyczne, reumatologiczne i dermatologiczne. Z pewnością jest to dobry kierunek dla osób, które chcą podreperować zdrowie, szukają spokoju i relaksu.
Zabytkowe w mieście są domy i wille z XIX oraz z początku XX w., układ urbanistyczny, zespół uzdrowiskowy oraz kościoły w Busku-Zdroju. Na uwagę zasługują także Park Zdrojowy oraz dawny zespół klasztorny Norbertanów. Atrakcje w Busku-Zdroju to także imprezy kulturalne, znane w całym regionie, odbywające się m.in. w sali Koncertowej Sanatorium Marconi. Reasumując, Busko-Zdrój jest malowniczo położonym, spokojnym, uzdrowiskowym miastem, w którym nie ma dużego bezrobocia, a walory przyrodnicze i czyste powietrze są doceniane nie tylko przez stałych mieszkańców, ale i tysiące kuracjuszy.
Rynek pracy w Busku-Zdroju
Na próżno szukać tu zakładów przemysłowych, wielkich fabryk. Ich brak sprzyja ekologii. Przemysł nie funkcjonuje w promieniu 50 km od miasta. Mieszkańcy sąsiednich miejscowości trudnią się przede wszystkim rolnictwem. Bezsprzecznie jednak motorem napędowym lokalnej gospodarki jest sektor uzdrowiskowy. Wraz z nim rozwijają się turystyka, hotelarstwo i gastronomia, a także sieć placówek opieki zdrowotnej. Do dyspozycji turystów jest bogata baza noclegowa, wiele restauracji z różnego rodzaju kuchnią.
W mieście znajduje się 16 obiektów sanatoryjnych. To ogromny potencjał miejscowości, stale doinwestowywany. Wśród ważnych inwestycji wymienić można rewitalizację terenów parkowych w uzdrowiskowej części miasta, budowę kompleksu urządzeń uzdrowiskowych – tężni, pijalni wód, oranżerii, przebudowę stadionu sportowego oraz rozbudowę buskich szkół.
Mimo tego że w powiecie nie ma wielkich korporacji i przemysłu, zgodnie z danymi PUP w Busku-Zdroju stopa bezrobocia jest niska. W marcu 2020 r. wynosiła 3,6%. W skali woj. świętokrzyskiego było to 8,0%, a w całej Polsce – 5,4%.
Ogłoszenia o pracę – Busko-Zdrój
Zastanawiając się, jakie oferty pracy Busko-Zdrój i lokalne firmy mają do zaproponowania, warto przeanalizować raporty dotyczące sytuacji na rynku pracy w Polsce i poszczególnych jej regionach. Cennym źródeł takich informacji jest powstająca co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prognoza Barometr zawodów. Dzieli ona profesje na trzy grupy: zawody deficytowe, zrównoważone oraz nadwyżkowe. Co badanie mówi o powiecie buskim?
Zawodów deficytowych wskazano 27. Wśród nich znalazło się wiele profesji budowlanych (m.in. betoniarze i zbrojarze brukarze, stolarze, dekarze, robotnicy i osoby do robót wykończeniowych, monterzy instalacji budowlanych), Niedobór kadry dotyczy też branży gastronomicznej – kucharzy, szefów kuchni, kelnerów i barmanów, sektora usług – fryzjerów, kosmetyczek, przedstawicieli handlowych, fizjoterapeutów i masażystów. W powiecie brakuje także lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, a także projektantów wzornictwa przemysłowego i operatorów CAD oraz samodzielnych księgowych.
Nadwyżkowych zawodów w powiecie jest z kolei 9. Taki stan rzeczy wynika głównie z prognozowanego napływu absolwentów, którzy wkraczają co roku na rynek pracy. Są to: ekonomiści, pedagodzy, specjaliści administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści ochrony środowiska i bhp, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy budownictwa, technicy mechanicy.
Poszukiwanie pracy Busko-Zdrój
Najlepsze sposoby szukania posady w Busku-Zdroju to:
- korzystanie z internetowych serwisów rekrutacyjnych, takich jak Praca.pl;
- sprawdzanie ofert na stronach firm i instytucji działających w mieście;
- regularne odwiedzanie Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju, który oferuje pomoc w poszukiwaniu pracy oraz organizuje różnego rodzaju szkolenia czy warsztaty;
- rekomendacje od znajomych i rodziny, którzy mogą znać osoby lub firmy poszukujące nowego personelu;
- udział w targach pracy i rekrutacjach organizowanych w Busku-Zdroju oraz w pobliskich miastach;
- sprawdzanie anonsów na tablicach w miejscach publicznych, takich jak sklepy, domy kultury, kościoły czy biblioteki;
- skorzystanie z pomocy agencji pracy tymczasowej.
Dokładnie rozważ wszystkie oferty w woj. świętokrzyskim i w Busku-Zdroju. Pamiętaj, że przepustką do znalezienia dobrej posady jest często CV. Nie zapomnij uwzględnić w nim klauzuli RODO o przetwarzaniu danych osobowych. Wysyłać zgłoszenia od dłuższego czasu i nic się nie dzieje? Przyjrzyj się swojemu życiorysowi zawodowemu, czasami wystarczy zamienić kilka detali, by znacznie poprawić jego przejrzystość i jakość. CV złóż najlepiej na miejscu w siedzibie firmy bądź wyślij je przez internet. Pamiętaj, że Praca.pl możesz aplikować do pracy w polskiej lub międzynarodowej firmie jednym kliknięciem.
Pracownik biurowy Busko-Zdrój: doradca klienta, specjalista ds. rachunkowości
W Busku-Zdroju istnieje wiele zawodów, w których możliwa jest praca biurowa. Zwykle jest to praca od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 lub 9-17. Przeważa umowa o pracę na pełen etat. Liczy się chęć do pracy, mile widziane jest jednak doświadczenie na podobnym stanowisku, a także: sumienność, terminowość, odpowiedzialność, prawo jazdy kat. B. W cenie są osoby zaradne, samodzielne i dyspozycyjne. Pracodawcy oprócz gwarantowanego wynagrodzenia zasadniczego proponują różnego rodzaju świadczenia dodatkowe, np. prywatną opiekę medyczną czy ubezpieczenie na życie. Często pierwszym etapem podjęcia pracy biurowej jest wykonywanie zadań jako stażysta i stopniowe awansowanie, aż do pozycji menadżera. Na każdym etapie pracownik musi jednak podnosić swoje kwalifikacje, wyszukiwać drogi rozwoju i angażować się w powierzone zadania.
Niektóre z popularnych profesji biurowych, które można wykonywać w tym mieście to:
- asystent biura – osoba odpowiedzialna za organizację pracy biura, obsługę korespondencji, przyjmowanie telefonów, organizowanie spotkań i konferencji;
- księgowy – osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczanie podatków, przygotowywanie raportów finansowych i innych dokumentów;
- specjalista działu kadr – odpowiada za rekrutację i selekcję nowych osób, prowadzenie dokumentacji kadrowej, organizację szkoleń i innych działań związanych z zarządzaniem personelem;
- specjalista do spraw marketingu – ma za zadanie promowanie firmy i jej produktów, przygotowywanie strategii marketingowych, prowadzenie działań reklamowych i innych działań związanych z promocją marki;
- specjalista administracyjny – odpowiada za prowadzenie dokumentacji biurowej, przyjmowanie i rozsyłanie korespondencji, obsługę klientów i inne prace związane z administracją.
Oprócz tego, istnieją również inne zawody biurowe, takie jak: sekretarka, specjalista do spraw obsługi klienta, analityk biznesowy, technolog, agent ubezpieczeniowy, specjalista do spraw logistyki i wiele innych.
Praca fizyczna Busko Zdrój: robotnik budowlany, sprzątaczka, kasjer
W Busku-Zdroju istnieje wiele zawodów fizycznych. Są to między innymi profesje związane z budownictwem i przetwórstwem przemysłowym, takie jak: murarz, tynkarz, cieśla, pracownik ds. fotowoltaika- elektryk, hydraulik. Niekiedy ogłoszenia Busko-Zdrój dotyczą spawaczy, pracowników przy pracach związanych z kanalizacją, pomocą drogową, osób do montowania ogrodzeń i wszelkich innych, pochodnych prac remontowo-produkcyjnych. W przypadku pracy na budowie niekiedy dostępna jest posada z zakwaterowaniem.
Ponadto, można pracować w branży gastronomicznej, na stanowisku barmana, cukiernika, pracownika pizzerii czy pomocy kuchennej. W handlu poszukuje się np. sprzedawców w drogeriach i innych sklepach, osób do wykładania towaru i inwentaryzacji.
Wakaty okazjonalnie dostępne są w branży turystycznej, jako recepcjonista, animator turystyczny lub opiekun nad osobami starszymi.
Innymi przykładami zawodów wymagających pracy fizycznej są: pracownik magazynu, kierowca-dostawca, kierowca samochodu ciężarowego, sprzątaczka, ogrodnik czy ochroniarz. W tym ostatnim przypadku idealny kandydat dla wielu firm to najchetniej emeryt lub rencista. Warto też mieć na uwadze, że praca fizyczna nierzadko jest zmianowa, obowiązki często wykonywane są we wczesnych godzinach rannych lub do późna wieczorem.
Praca dodatkowa Busko-Zdrój
W Busku-Zdroju istnieją różne możliwości podjęcia pracy dodatkowej, dorywczej, w zależności od preferencji i umiejętności. Można szukać pracy w gastronomii lub hotelarstwie, na stanowisku kelnera, barmana, recepcjonisty czy pokojówki. Alternatywnie, można rozglądać się za posadą w sklepach i marketach, jako sprzedawca lub kasjer. Istnieje również możliwość podjęcia pracy jako opiekun nad dziećmi lub osobami starszymi, albo też wykonywania różnych prac sezonowych, takich jak zbieranie owoców lub praca na polu. Ponadto, można zatrudnić się jako tłumacz lub korektor, oczywiście jeśli posiada się odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.
Praca dla ucznia i studenta Busko-Zdrój
W Busku-Zdroju uczniowie i studenci mają wiele możliwości podjęcia pracy, która pozwoli im zarobić dodatkowe pieniądze i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Młodzi ludzie mogą pracować w branży gastronomicznej, jako pomocnicy kucharzy, lub w sklepach i marketach, jako sprzedawcy. Istnieje również możliwość podjęcia pracy sezonowej, takiej jak zbieranie owoców lub pomoc w czasie żniw. Ponadto, uczniowie i studenci mogą szukać pracy jako opiekunowie nad dziećmi bądź seniorami, a także wykonywać różne prace biurowe, takie jak np. asystentka biura lub pracownik administracyjny. W miasteczku działa na rynku również sanatorium, gdzie często zatrudniają osoby do pomocy przy obsłudze pacjentów.
Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju
PUP aktywnie działa na rzecz aktywizacji bezrobotnych i osób poszukujących pracy. W ramach działań podejmowanych przez tę instytucję, organizowane są szkolenia i kursy zawodowe, które pozwalają na zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji, co zwiększa szanse na znalezienie pracy. Urząd oferuje również doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy, pomagając osobom bezrobotnym w poszukiwaniu odpowiedniej posady. Dodatkowo, PUP organizuje targi pracy i spotkania informacyjne, podczas których można poznać propozycje ztrudnienia i porozmawiać z przedstawicielami różnych firm i instytucji.
PUP Busko-Zdrój
- Adres: ul. Różana 2, 28-100 Busko-Zdrój
- E-mail: pup@pupbusko.pl
- Telefon: 41 370 9110 do 27; 41 378 3054; 796 949 001
Praca w Busku-Zdroju – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
-
W jakim zawodzie zarabia się najwięcej w Busku-Zdroju?
Nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie stanowisk, na których w Busku-Zdroju zarabia się najwięcej, ponieważ płaca zależy od wielu czynników, takich jak dziedzina gospodarcza, a także poziom doświadczenia, kwalifikacje i umiejętności samego pracownika. Jednakże, zazwyczaj w branży medycznej, na stanowiskach lekarza, pielęgniarki czy terapeuty, można otrzymać relatywnie wysokie wynagrodzenie. Z kolei w sektorze prywatnym, na stanowiskach menadżerskich i specjalistycznych, takich jak np. specjalista do spraw reklamy i marketingu czy specjalista do spraw finansowych, również można liczyć na satysfakcjonujące zarobki. Wśród zawodów fizycznych, na stanowiskach związanych z budownictwem lub pracą w przemyśle, np. hydraulik, elektryk, spawacz czy kierowca samochodu ciężarowego, także można osiągnąć dobre zarobki. Jednakże, wysokość płac zależy od indywidualnej sytuacji na rynku pracy, więc najlepiej sprawdzić aktualne oferty i warunki zatrudnienia u konkretnych pracodawców.
-
Jakie jest średnie wynagrodzenie w Busku-Zdroju?
Średnie pensje zależą od wielu czynników, takich jak branża, rodzaj wykonywanej pracy, staż pracy czy wykształcenie osoby zatrudnionej. Według danych GUS za IV kwartał 2021 roku średnie wynagrodzenie brutto w powiecie wynosiło około 4528 złotych.
-
Praca od zaraz w Busku-Zdroju – gdzie szukać ofert?
Oferty w Busku-Zdroju można znaleźć na różnych portalach internetowych z ofertami pracy, np. Praca.pl, oraz na stronach internetowych firm i instytucji działających w regionie. Warto także regularnie sprawdzać anonse w lokalnej prasie oraz na tablicach ogłoszeń w miejscach publicznych. Ponadto, warto skorzystać z pomocy PUP, który proponuj pośrednictwo pracy oraz organizuje różnego rodzaju szkolenia i kursy.
-
Gdzie pracować zdalnie w Busku-Zdroju?
W Busku-Zdroju, podobnie jak w innych miejscowościach w kraju, istnieje wiele możliwości pracy zdalnej. W zależności od branży, na stanowiskach takich jak np. specjalista ds. marketingu, grafik, copywriter czy programista, można wykonywać pracę zdalnie, korzystając z komputera i telefonu. W niektórych przypadkach pracodawcy proponują możliwość hybrydowego trybu pracy, czyli łączenie home office z obecnością w biurze. W przypadku niektórych zawodów, takich jak np. nauczyciel czy terapeuta, możliwe jest prowadzenie zajęć zdalnie, ale wymaga to odpowiedniego wyposażenia oraz umiejętności korzystania z nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych.