Murarze, cieśle budowlani, monterzy instalacji wykorzystywanych w budownictwie czy pracownicy wykończeniowi należą dziś do najpilniej poszukiwanych osób na rynku pracy w Polsce. Najnowsza prognoza zapotrzebowania kadrowego firm potwierdza: chętni znajdą pracę od ręki, ale od kandydatów oczekuje się konkretnych kwalifikacji. Te zdobyć można w technikach budowlanych i szkołach branżowych.
Najnowsze artykuły - Budownictwo
Branża dynamicznie się rozwija! Czekają tysiące wolnych miejsc pracy, a firmy szukają i pracowników z różnego rodzaju uprawnieniami, i osób gotowych do przyuczeniu się do zawodu. Poznaj realia pracy na budowie, kwestie bezpieczeństwa, wyzwania i spodziewane zarobki na poszczególnych stanowiskach.
Szkoła budowlana – jak zwiększa szanse na znalezienie pracy?
Technika jest naszą pasją
– W Urzędzie Dozoru Technicznego pracuje ponad 1800 osób, z czego zdecydowaną większość stanowią Inspektorzy i inne osoby techniczne pracujące np. w laboratorium. Pozostali pracownicy zatrudnieni są na stanowiskach administracyjno-technicznych oraz informatycznych – wyjaśnia Anna Chylińska, Dyrektor Departamentu Kadr w Urzędzie Dozoru Technicznego w wywiadzie dla Praca.pl.
Praca w branży budowlanej 2021. Czy i jak zmieniła ją pandemia?
Zmiany na rynku pracy związane z pandemią odczuła prawie każda branża. W jakim stopniu wydarzenia 2020 roku wpłynęły na budownictwo? – Ze względu na rozproszenie działalności byliśmy mniej podatni na pandemię. Proszę zauważyć, że budownictwo to 10 proc. PKB i odgrywa stabilizującą rolę w gospodarce – wyjaśnia Paweł Lasota, Starszy Specjalista ds. Employer Brandingu i Rekrutacji w STRABAG.
Nowy model usług laboratoryjnych UDT – laboratoria mobilne i stacjonarne
– Nowy model usług laboratoryjnych to sieć wyspecjalizowanych laboratoriów stacjonarnych i mobilnych. W ciągu ostatnich dwóch lat utworzone zostały placówki laboratoryjne: w Warszawie, Krakowie (we współpracy z Centrum Energetyki AGH) oraz obecnie rozbudowywane jest poznańskie laboratorium w nowej lokalizacji – wymienia Wojciech Manaj, dyrektor Laboratorium Dozoru Technicznego.
Inspektor dozoru technicznego – idealna praca dla inżyniera
Duża różnorodność zadań, ciągłe podnoszenie kwalifikacji i bardzo dobre warunki zatrudnienia czynią ze stanowiska inspektora dozoru technicznego jedno z bardziej interesujących obszarów pracy dla inżyniera. Na czym polega ta praca i jakie są jej konkretne wymagania i zalety? O tym i o innych zagadnieniach rozmawiamy z Piotrem Główką – Dyrektorem Departamentu Kadr w UDT.
Inżynier przyszłości?
Budownictwo przeżywa obecnie problemy związane z pozyskiwaniem pracowników na bazowe stanowiska. – Największe trudności mamy w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników budowlanych, cieśli, zbrojarzy, monterów nawierzchni kolejowej, operatorów sprzętu budowlanego. Poszukujemy również ślusarzy, elektryków, elektromechaników – wyjaśnia Bożena Czekajska, kierownik działu HR w firmie STRABAG.
Kreatywny inżynier z inicjatywą pilnie poszukiwany - psychotest
Budownictwo jest branżą, która bardzo szybko się rozwija. Poza wiedzą teoretyczną i praktyczną niezbędne w tym zawodzie są kompetencje miękkie w postaci kreatywności i innowacyjności. Czy posiadasz cechy, które teraz są szczególnie poszukiwane u kandydatów do pracy w budownictwie? Wykonaj szybki psychotest i poznaj swoje mocne i słabe strony.
Praca w budownictwie. Jak jest naprawdę?
Pracodawcy narzekają, że pracy jest dużo, a chętnych brak, a z drugiej strony specjaliści twierdzą, że pracy wcale nie ma tak wiele, a studenci sami nie wiedzą, czy dobrze zrobili, wybierając kierunek związany z budownictwem. Razem z ekspertami z firmy Strabag przyglądamy się temu, jak w praktyce wygląda sytuacja na rynku budowlanym w Polsce.
Polecane oferty
-
Specjalista ds. remontowo – budowlanych
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau Oświęcim praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Specjalista ds. przetargów na projekcie budowlanym
MIRBUD S.A. Kobylarnia, k. Bydgoszczy praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat -
specjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat
-
kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
-
kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
-
kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
-
pracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
-
Inspektor nadzoru branży sanitarnej
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych Szczecin praca stacjonarnaspecjalista mid / senior / ekspert umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Inspektor nadzoru branży elektrycznej
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych Szczecin praca stacjonarnaspecjalista mid / senior / ekspert umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.