Tester oprogramowania bierze udział w procesie tworzenia aplikacji. Spełnia ważną rolę jako kontroler jakości czy to aplikacji mobilnych, webowych czy chociażby oprogramowania do gier. Miejscem pracy testera są przede wszystkim firmy technologiczne, centra R&D oraz start-upy. W tym zawodzie istnieje możliwość zatrudnienia się na cały etat, współpracy w ramach konkretnych projektów, przyjmowanie zleceń. Bardzo często praca testera oprogramowania wykonywana jest zdalnie. Ponadto testerzy mogą specjalizować się w różnych obszarach, od testowania manualnego po automatyczne, używając narzędzi takich jak SQL, Postman czy specjalistyczne oprogramowanie do automatyzacji. Rynek IT ciągle rośnie, wciąż przybywa na nim także ofert pracy dla testerów na różnych poziomach zaawansowania, od juniora po seniora, z możliwościami rozwoju i specjalizacji w dynamicznie rozwijających się technologiach. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne oferty pracy w IT. Zobacz oferty pracy jako tester, inżynier ds. testów czy software developer, zaaplikuj i zacznij nową karierę!
Praca tester oprogramowania
Tester oprogramowania odgrywa niezwykle ważną rolę w wieloetapowym procesie rozwoju oprogramowania. Jest osobą, która dba o wysoką jakość i niezawodność produktu przed jego wprowadzeniem na rynek. Tester, jak można się spodziewać, zajmuje się testowaniem aplikacji mobilnych i webowych,. Jego celem jest identyfikacja błędów, a także weryfikacja, czy oprogramowanie spełnia wymagania systemowe oraz odpowiada na potrzeby użytkowników.
Testerzy mogą specjalizować się w testach manualnych lub automatycznych. Niektórzy testerzy skupiają się też na specyficznych dziedzinach, takich jak chociażby gry komputerowe, co wymaga zrozumienia specyfiki tej branży i nierzadko umiejętności programistycznych.
Jak zostać testerem?
Żeby podjąć pracę jako taster, musisz mieć umiejętność przeprowadzania testów. Zdobędziesz je chociażby w technikum informatycznym lub na studiach, niemniej wiele osób dokształca się także na własną rękę np. poprzez specjalistyczne kursy i wiele godzin praktyki. Warto wiedzieć, że wykształcenie techniczne nie zawsze jest obligatoryjne, jednak to spory atut na rynku pracy, także w dziedzinie testowania oprogramowania. Preferowane kierunki studiów to informatyka, inżynieria oprogramowania lub pokrewne.
Najbardziej istotne są umiejętności w zakresie stosowania narzędzi takich jak SQL, Postman czy różne środowiska programowania. Pracodawcy często poszukują kandydatów z dobrą znajomością testowania aplikacji oraz zdolnością do szybkiego uczenia się nowych technologii.
Praca jako tester – predyspozycje zawodowe
Tester oprogramowania to osoba, która wykonuje pracę samodzielnie przed komputerem. Powinna cechować się:
- skrupulatnością,
- doskonałą zdolnością analizy problemów,
- dokładnością przy wykonywaniu powtarzalnych testów,
- kreatywnością i zdolnością do myślenia abstrakcyjnego w celu przewidywania potencjalnych problemów,
- chęcią do nieustannej nauki i podnoszenia kwalifikacji,
- umiejętnością pracy pod presją czasu.
Testerzy współpracują z developerami i innymi specjalistami, dlatego ważna jest też umiejętność pracy w zespole i komunikatywność.
Ile zarabia tester?
Zarobki testera oprogramowania zależą w znacznej mierze od jego umiejętności, stażu pracy, miejsca zatrudnienia i typu umowy. Zgodnie z informacjami podanymi przez Sedlak & Sedlak (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń) tester oprogramowania na stanowisku średniego szczebla zarabia około 6730-9860 zł brutto na miesiąc.
Najnowsze oferty pracy dla testera
Jeśli szukasz nowej pracy jako tester, portal Praca.pl ma dla Ciebie wiele aktualnych ofert pracy w tej kategorii zarówno dla juniorów, jak i seniorów w branży. Zacznij przeglądać ogłoszenia dla testerów oprogramowania, testerów gier, specjalistów ds. testów automatycznych i dotyczące wielu innych stanowisk. Oferty uwzględniają opis stanowiska, wymagane kwalifikacje oraz wymagania stawiane przez pracodawców. Powodzenia!
Praca tester – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie kwalifikacje są niezbędne, by zostać testerem?
Pracodawcy często wymagają wykształcenia średniego technicznego lub wyższego (preferowane kierunki informatyczne). Istotne jest zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy. Jeśli kandydat takiego nie posiada, w czasie rekrutacji warto pochwalić się chociażby stażem lub projektami akademickimi i non-profit związanymi z testowaniem oprogramowania. Wielu pracodawców poszukuje kandydatów ze znajomością SQL, Pythona czy narzędzi do automatyzacji testów jak Selenium. Osoby aspirujące do roli inżyniera testu powinny również wykazać zdolność analitycznego myślenia i umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów.
-
Gdzie szukać ofert pracy jako tester oprogramowania?
Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia aktualnych ofert pracy na Praca.pl. Często pojawiają się oferty pracy na pełny etat, część etatu, lub oferty pracy tymczasowej / współpracy w dla testerów manualnych, testerów automatyzujących. Pracodawcy pilnie poszukują specjalistów IT – ustaw Job Alert dla tego zawodu, by nie przegapić najlepszych ogłoszeń.