Praca Technolog

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 54

  • Agronom-technolog produkcji

    Powiatowy Urząd Pracy w Wąbrzeźnie   Wałycz    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 dni
  • Operator obrabiarek cnc

    Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej   Podlas    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 dni

Praca Technolog

Technolog to stanowisko o dużym znaczeniu w wielu dziedzinach przemysłu. Specjaliści inżynieryjno - technologiczni odgrywają ważną rolę w optymalizacji procesów technologicznych w produkcji i przetwórstwie przemysłowym. Miejsce pracy technologa to zazwyczaj zakłady produkcyjne, gdzie głównym zadaniem pracowników na tym stanowisku jest nadzorowanie i kontrola jakości procesów produkcyjnych, a także wdrażanie nowych rozwiązań oraz bieżące tworzenie dokumentacji technicznej. Technologowie współpracują z działem produkcji, w tym z automatykami, konstruktorami, kierownikami działów produkcji, a także kontrolerem jakości i innymi pracownikami działu jakości, aby dokonać optymalizacji procesów oraz wspólnie zadbać doskonałą jakość wyrobu. Największą szansę na pracę w tym zawodzie ma osoba z wykształceniem wyższym technicznym, umiejętnością pracy w zespole i smykałką do nowych technologii. Jakie propozycje czekają na technologów w miastach w Polsce? Sprawdź najnowsze oferty pracy dla technologów w twojej okolicy i zaaplikuj, by rozpocząć ciekawą karierę na stanowisku technologa.

Charakterystyka zawodu technologa

Zawód technologa funkcjonuje w różnych branżach. Pracować jako technolog może i kosmetolog, i inżynier budownictwa, i inżynier elektromechanik itp.  W zależności od specjalizacji, technologowie mogą pracować w branży spożywczej, drzewnej, kosmetycznej, farmaceutycznej, IT czy automotive. Technologowie są odpowiedzialni za optymalizowanie procesów produkcyjnych, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych oraz prowadzą współpracę z działem kontroli jakości wyrobów. Technolog może mieć bardzo szeroki zakres obowiązków, począwszy od sporządzania dokumentacji technicznej, przez przeprowadzanie testów pomiarowych i jakościowych, po dobór narzędzi, receptur itp. i opracowywanie nowych rozwiązań. Technolog musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę, jest to więc zawód dla osób, które chętnie się uczą i są otwarte na nowości oraz dynamiczne środowisko pracy. 

Jak zostać technologiem?

Kandydaci na technologów powinni przede wszystkim zdobyć wykształcenie techniczne, często na poziomie wyższym. Pracodawcy często zaznaczają w ogłoszeniach, że poszukują osób mających doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach, a przynajmniej w danej branży. Warto jednak pamiętać, że osoby bez doświadczenia, świeżo po odebraniu dyplomu, także mają sporą szansę na zdobycie posady i obejmują stanowiska juniorskie. Przygotowanie do pracy na stanowisku technologa obejmuje zdobywanie umiejętności w obszarach chociażby takich jak CAD, procesy chemiczne i termiczne czy monitorowanie i zarządzanie jakością, zależnie od dziedziny. 

Stanowisko technologa – predyspozycje zawodowe

W pracy technologa sprawdzą się osoby o specyficznych predyspozycji zawodowych. Technolog powinien być dokładny, mieć wysoko rozwinięte umiejętności analityczne, cechować się umiejętnościami organizacyjnymi. Inne istotne cechy to umiejętność współpracy z innymi ludźmi oraz chęć ciągłego doskonalenia się w zakresie nowych technologii. Technolodzy często pracują nad udoskonaleniem procesów produkcyjnych, inicjując nowe projekty i tworząc dokumentację rysunkową. Dlatego pracę tę wykonywać mogą osoby z wykształceniem technicznym i swego rodzaju talentem technicznym i analitycznym.

Jak wygląda praca technologa?

Bez wątpienia jest to dynamiczne stanowisko, na którym nie można się nudzić. Praca technologa wymaga prowadzenia ciągłego nadzoru nad procesami produkcyjnymi. Nie jest jednak monotonna, ponieważ technolodzy stale pracują nad optymalizacją procesów w produkcji, inicjują i wdrażają nowe produkty. Cały czas starają się udoskonalić produkcję i produkt. 

Należy jednak przygotować się także na typową pracę biurową przed komputerem. Technolodzy bowiem są także odpowiedzialni za sporządzanie dokumentacji technicznej, przygotowywanie dokumentacji rysunkowej oraz udział w projektach mających na celu poprawę jakości i wydajności pracy. Każde stanowisko technologa może być nieco inne, w zależności od branży i dziedziny specjalizacji, niemniej w każdym przypadku jest to praca wymagająca posiadania wysokich kompetencji technicznych i umiejętności analitycznych.

Technolog produkcji, inżynier produkcji

Stanowisko technologa zazwyczaj obejmują osoby z wykształceniem minimum inżynieryjnym. Głównym zadaniem inżynierów produkcji / inżynierów-technologów jest nadzorowanie procesów produkcyjnych, wyszukiwanie i inicjowanie nowych rozwiązań technologicznych oraz kontrolowanie jakości wyrobów i ich zgodności z normami. Technolog produkcji często zajmuje się chociażby tworzeniem prototypów i doskonaleniem linii produkcyjnych.

Technolog montażu

Głównym zadaniem technologów montażu jest zapewnienie efektywności produkcji poprzez optymalizację procesów montażowych. Specjaliści dokonują wyboru odpowiednich narzędzi i koordynują działania monterów. Współpraca z innymi działami, np. jakości, a także pracownikami na linii produkcyjnej jest kluczowym aspektem w pracy na tym stanowisku.

Technolog ds. procesu produkcji, inżynier procesu

Praca w Polsce czeka często również na technologa ds. procesu produkcji, inżyniera procesu, inżyniera produkcji. Praca ta polega na doskonaleniu procesów produkcyjnych w zakładzie pracy. Osoby na tym stanowisku analizują i optymalizują kolejne etapy wytwarzania wyrobów, zapewniają właściwe wprowadzenie nowych technologii, optymalizują taśmy produkcyjne, a także dbają o zachowanie standardów jakości oraz przepisów bezpieczeństwa.

Technolog drewna

Technolog drewna to kolejny specjalista, który powinien bez trudu znaleźć pracę w Polsce. Osoba na tym stanowisku zajmuje się procesami produkcji z wykorzystaniem drewna, od surowca do gotowego wyrobu. Technolog drewna zarządza procesem produkcyjnym w branży drzewnej. To do niego często należy wybór odpowiednich maszyn i narzędzi do obróbki drewna, a także oczywiści kontrola jakości i efektywności procesu. Na Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla technologów różnego typu, pojawiają się również oferty z branży drzewnej i meblowej.

Ile zarabia technolog?

Wysokość wynagrodzenia technologa zależy między innymi od jego doświadczenia zawodowego, poziomu wykształcenia, a także branży oraz lokalizacji miejsca pracy. Osoby z wyższym wykształceniem technicznym i większym stażem na stanowisku technologa mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Opłacalne bywają chociażby takie branże, takie jak automotive czy przemysł chemiczny, przemysł farmaceutyczny i kosmetologiczny. Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana płacy miesięcznej technologa produkcji na samodzielnym stanowisku to 6120 zł brutto.

Praca jako technolog – warunki zatrudnienia

Warunki zatrudnienia technologa różnią się chociażby zależnie od branży i zakładu pracy. Najczęściej jednak technolodzy pracują na podstawie umowy o pracę, która daje im stabilność zatrudnienia oraz dostęp do pełnego pakietu świadczeń socjalnych i zdrowotnych. Czasami technolodzy są przyjmowani do pracy na podstawie umowy b2b czy umowy o dzieło, gdzie mają do wykonania konkretne zadanie. Pracodawcy proponują także różne systemy czasu pracy – od pracy od poniedziałku do piątku od 8 do 16, po pracę w systemie zmianowym czy nawet pracę weekendową w przypadku zakładów produkcyjnych, w których produkcja trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Technolog – ścieżka kariery

Stanowisko technologa otwiera całkiem sporo perspektyw rozwoju zawodowego. Osoby, które wykazują wysoką motywację do pracy i chcą się rozwijać, nierzadko z czasem awansują na stanowiska kierownicze, takie jak kierownik działu produkcji, dyrektor ds. jakości czy inżynier utrzymania ruchu.

Najnowsze oferty pracy dla technologa

Jeśli szukasz pracy, jesteś zainteresowany pracą jako technolog i zaczynasz rozglądać się za atrakcyjnymi ofertami pracy, to przede wszystkim regularnie sprawdzaj najnowsze oferty dostępne na Praca.pl. Aplikuj od razu na dostępne stanowiska, wstaw Job Alert, zapisz się do Newslettera i wykorzystaj nasze darmowe narzędzia, takie jak Kreator CV online czy Kalkulator Wynagrodzeń brutto-netto.

Praca technolog – najczęściej zadawane pytania:

  • Jakie kroki powinienem podjąć, żeby zdobyć pracę jako technolog?

Osoba z wykształceniem wyższym technicznym, zainteresowana pracą jako technolog, powinna przede wszystkim przygotować swoje dokumenty aplikacyjne, w tym CV, i zacząć przeglądać aktualne oferty pracy. Konkretne wymagania, a także procedury rekrutacyjne, są różne w zależności od polityki kadrowej danej firmy. Warto zatem dokładnie zapoznać się z opisem stanowiska pracy i wymaganiami wymienionymi w konkretnej ofercie, a następnie dostosować swoją aplikację do potrzeb danego zakładu pracy.

  • Jakie możliwości rozwoju zawodowego oferuje stanowisko technologa?

Praca jako technolog może być punktem startowym do kariery w dziale produkcji, dziale zarządzania jakością, dziale inżynierii procesu lub w innych dziedzinach związanych z przemysłem. Osoby z wyższym wykształceniem technicznym mają szerokie możliwości rozwoju, z czasem mogą chociażby awansować na stanowiska kierownicze. Istnieje też możliwość specjalizacji w konkretnym obszarze inżynierii.