Technika utrzymania obiektu jest stanowiskiem odgrywającym kluczową rolę w utrzymaniu sprawności urządzeń i instalacji, a więc całej infrastruktury technicznej obiektu, a często także przyległego terenu. Miejsce pracy tego specjalisty może być zróżnicowane, zależnie od branży. Zarządzanie budynkami dotyczy m.in. przemysłu, branży hotelowej, stanowisko funkcjonuje też w biurowcach, centrach handlowych itp. Zakres obowiązków także jest więc różny, w zależności od obiektu. Nieodmiennie jednak technik utrzymania obiektu odpowiedzialny jest za bieżącą konserwację instalacji elektrycznych, grzewczych, gazowych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, a także za usuwanie awarii i usterk. Jest to stabilna praca. Pracodawcy często oferują umowę o pracę na pełen etat, co przyciąga specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia (np. w dziedzinie elektryki) i doświadczenie. Jeśli jesteś zainteresowany pracą na tym stanowisku, w Warszawie i innych miastach czekają na Ciebie atrakcyjne propozycje zatrudnienia. Zobacz aktualne oferty pracy na Praca.pl!
Charakterystyka zawodu technika utrzymania obiektu
Zawód technika utrzymania obiektu to stanowisko wymagające przede wszystkim wszechstronnych umiejętności technicznych. Elektryk obiektu, złota rączka, specjalista od przeglądów i utrzymania urządzeń na co dzień odpowiada za utrzymanie infrastruktury obiektu w stanie pełnej sprawności. Współpracuje z innymi zespołami oraz serwisami zewnętrznymi, samodzielnie usuwa usterki, przeprowadza drobne naprawy, dba o działanie instalacji budynkowych, takich jak wentylacja, klimatyzacja, instalacje elektryczne czy oświetlenie. To właśnie po niego dzwonią użytkownicy obiektu w przypadku awarii, a także gdy chcą dokonać przeglądu chociażby klimatyzacji. Główne obowiązki pracownika to zatem: bieżące reagowanie na awarie i rozwiązywanie problemów technicznych, monitorowanie pracy powierzonych urządzeń i instalacji, raportowanie zgodnie z procedurami wykonywanych prac, prowadzenie przeglądów obiektu i urządzeń zgodnie z harmonogramem i przepisami.
Jak zostać technikiem obiektu?
Żeby zacząć pracę jako technik utrzymania obiektu, najpierw trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie oraz praktyczne umiejętności pozwalające na wykonywanie prac. Do typowych uprawnień na tym stanowisku należą kwalifikacje SEP pozwalające na pracę z instalacjami elektrycznymi. Konieczne może być też nabycie umiejętności hydraulicznych i innych. W zawodzie konieczne może być też posiadanie prawa jazdy kat. B, szczególnie jeśli praca obejmuje teren obiektu bądź technik opiekuje się budynkami w rożnych lokalizacjach.
Stanowisko technika utrzymania obiektu – predyspozycje zawodowe
Technicy utrzymania budynków są pilnie poszukiwani w wielu miastach. Pracodawcy preferują osoby o odpowiednich predyspozycjach. Jakich? Przede wszystkim osoba na tym stanowisku powinna być dyspozycyjna, gotowa na elastyczne godziny pracy, a także rzetelna, dokładna. Liczy się umiejętność organizacji pracy, samodzielność, kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów, szczególnie usuwania awarii i usterek pod presją czasu.
Technik obsługi obiektu i infrastruktury – co robi?
Technik utrzymania obiektu to ekspert od utrzymania pełnej sprawności infrastruktury technicznej obiektu. Obowiązki pracownika obejmują oczywiście usuwanie usterek, ale też przeprowadzanie przeglądów budynku oraz urządzeń, drobne naprawy, kontaktowanie się ze specjalistami w razie poważniejszych problemów, a także utrzymanie sprawności instalacji budynkowych, w tym chłodniczych, grzewczych, gazowych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Warto pamiętać o zadaniach dodatkowych. Technik utrzymania obiektu zajmuje się też utrzymaniem czystości po wykonanych pracach oraz raportowaniem awarii administracji budynku.
Technik obiektu logistycznego
Zadaniem technika obiektu logistycznego jest nie tylko utrzymanie pełnej sprawności technicznej obiektu, ale również zarządzanie wyposażeniem obiektu oraz jego infrastrukturą techniczną. Jest to stanowisko funkcjonujące w branży logistycznej.
Kierownik techniczny obiektu
Kierownik techniczny obiektu to stanowisko, na które może awansować doświadczony technik utrzymania obiektu. Kierownik techniczny budynku ma pełny nadzór nad utrzymaniem budynku w stanie pełnej sprawności technicznej. W jego zakresie obowiązków leży też koordynacja pracy zespołu technicznego. Kierownik odpowiada za usuwanie awarii, terminowe przeprowadzanie przeglądów oraz dba o pełną sprawność instalacji. W pracy liczy się umiejętność zarządzania zespołem, wszechstronność, jeśli chodzi o zagadnienia techniczne, a także zdolność do koordynowania kilku prac w obiektach.
Ile zarabia technik utrzymania obiektu?
Wynagrodzenie technika utrzymania obiektu zależy od kilku czynników, takich jak np. lokalizacja, doświadczenie zawodowe oraz zakres obowiązków pracownika. Osoby z doświadczeniem, szczególnie koordynujący prace w obiektach specjalistycznych w przemyśle, logistyce czy branży medyczno-diagnostycznej mogą liczyć na satysfakcjonujące wypłaty.
Praca jako technik utrzymania obiektu – warunki zatrudnienia
Pracownicy na stanowisku technika obiektu często są zatrudniani na umowę o pracę na pełen etat, ale istnieją również możliwości pracy w ramach kontraktu b2b czy pracy tymczasowej. System czasu pracy bywa elastyczny, a praca może obejmować także pracę w nocy albo w weekendy, w razie pilnych awarii.
Technik obsługi budynku – najnowsze oferty pracy
Jesteś zainteresowany / zainteresowana pracą na stanowisku technika utrzymania obiektu? Zacznij regularnie sprawdzać najnowsze oferty pracy dostępne w portalu Praca.pl. To u nas znajdziesz atrakcyjne oferty pracy w różnych branżach i lokalizacjach. Nie wahaj się i zaaplikuj na stanowiska technika utrzymania obiektu już teraz! Wykorzystaj także nasz Kreator CV Online do przygotowania profesjonalnego CV!
Praca technik utrzymania obiektu – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są podstawowe obowiązki technika utrzymania obiektu?
Technik utrzymania obiektu ma przede wszystkim za zadanie utrzymanie w pełnej sprawności technicznej infrastruktury obiektu. Czuwa nad instalacjami elektrycznymi, sanitarnymi, wentylacyjnymi, klimatyzacją, oświetleniem, urządzeniami infrastruktury technicznej obiektu. Pracownik prowadzi bieżące naprawy, ale także odpowiada za wykonywanie okresowych przeglądów,
-
Czy współpraca z serwisami zewnętrznymi jest częścią obowiązków technika utrzymania obiektu?
Tak, współpraca z serwisami zewnętrznymi, zwłaszcza w przypadku poważnych awarii lub prac specjalistycznych, jest nieodłączną częścią pracy technika utrzymania obiektu. Współpraca ta jest kluczowa dla zapewnienia pełnej sprawności i bezpieczeństwa urządzeń oraz instalacji obiektu. Technik prowadzi zatem wstępne rozeznanie, a jeśli uzna, że niezbędna jest interwencja specjalistycznej firmy, kontaktuje się z nią i pomaga jej w rozwiązaniu problemu technicznego w budynku.