Specjalista ds. ryzyka i analiz to ciekawe i perspektywiczne stanowisko w branży finansowej, jakie można zajmować w licznych korporacjach finansowych, instytucjach finansowych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych czy chociażby w działach audytu wewnętrznego firm w Warszawie. Pracownik ten zajmuje się oceną różnych typów ryzyka takich jak ryzyko kredytowe, ryzyko operacyjne, ryzyko inwestycyjne czy finansowe. Do podstawowych obowiązków analityka ryzyka kredytowego czy ryzyka finansowego należy oczywiście analiza danych i monitorowanie procesów finansowych, bieżąca ocena ryzyka oraz rozwijanie procedur minimalizujących owo ryzyko. Kandydaci na to stanowisko powinni posiadać wykształcenie wyższe z zakresu finansów, ekonomii, rachunkowości lub pokrewnych dziedzin, a także doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem lub analizach ryzyka. Niezwykle istotne są także kompetencje cyfrowe, gdyż pracownicy ds. ryzyka i analiz pracują z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Jeśli szukasz pracy jako starszy specjalista ds. ryzyka i analiz albo młodszy specjalista ds. analizy oraz pomiar ryzyka operacyjnego, w naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne oferty pracy na te i podobne stanowiska. Zaaplikuj i weź udział w rekrutacjach!
Specjalista ds. ryzyka i analiz Warszawa – co robi?
Specjalista ds. ryzyka i analiz w Warszawie odpowiedzialny jest za monitorowanie i analizę różnych rodzajów ryzyka, w tym ryzyka finansowego, operacyjnego, inwestycyjnego i ryzyka rynkowego. Zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem procedur oceny ryzyka, a także przygotowywaniem rekomendacji dotyczących zmniejszania ryzyka dla zarządu danej jednostki czy klienta. Może też zajmować się przygotowywaniem programów audytu, procedur kontroli wewnętrznej, zabezpieczeń procedur operacyjnych, oceną funduszy inwestycyjnych czy weryfikacją projektów umów, zależnie od potrzeb firmy. Oprócz tego specjalista dba o ciągłość działania organizacji, weryfikuje zgodność procesów z regulacjami prawnymi oraz wewnętrznymi procedurami. Oprócz tego typu codziennych zadań mogą pojawić się projekty dodatkowe, np. w ramach współpracy z zewnętrznymi regulatorami i audytorami.
Jak zostać specjalistą ds. ryzyka i analiz w Warszawie?
Kandydat na stanowisko specjalisty ryzyka / analiz w Warszawie zazwyczaj powinien posiadać wykształcenie wyższe w dziedzinie finansów, ekonomii lub zarządzania ryzykiem. Dla pracodawców często ważne są certyfikaty z zakresu analizy ryzyka i zarządzania ryzykiem. Cenione będzie również doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku w dziale ryzyka lub audytu wewnętrznego. Kandydaci muszą posiadać rozwinięte umiejętności analityczne, mieć dobrą znajomość przepisów prawa oraz zdolności do szybkiego reagowania na zmiany w środowisku biznesowym. W codziennej pracy przyda się także odporność na stres i rozwinięte umiejętności komunikacyjne. W wielu warszawskich firmach wymaga się także biegłej znajomości języka angielskiego. Jeśli w interesującym Cię ogłoszeniu wymieniono język obcy jako obligatoryjny, możesz się spodziewać, że będziesz musiał / musiała wykazać się jego znajomością już w procesie rekrutacji.
Ile zarabia specjalistka ds. ryzyka i analiz w Warszawie?
Płace specjalistów ds. ryzyka i analiz, szczególnie starszych analityków i głównych specjalistów ds. analizy finansowej, mogą być bardzo atrakcyjne. Na stanowisku średniego szczebla zwykle zarabia się około 6-11 tys. zł brutto miesięcznie, zależnie od kwalifikacji, doświadczenia i zakresu odpowiedzialności.
Najnowsze oferty pracy dla specjalisty ds. ryzyka i analiz w Warszawie
Ciekawe ogłoszenia na stanowiska związane z analizą ryzyka finansowego znajdziesz w naszym serwisie. Aplikuj i weź udział w procesach rekrutacyjnych! Nie zapomnij wykorzystać także narzędzi pomagających w znalezieniu pracy, takich jak Kreator CV czy Job Alert.
Praca specjalista ds. ryzyka i analiz Warszawa – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie kwalifikacje są wymagane przez pracodawców do pracy jako specjalista ds. ryzyka i analiz?
Najczęstszym wymogiem jest wykształcenie wyższe z zakresu finansów, ekonomii, rachunkowości lub dziedzin pokrewnych, a także doświadczenie w analizie ryzyka finansowego, operacyjnego lub kredytowego, chociażby na niższych stanowiskach lub w działach audytu firm. W branży szczególnie cenione są certyfikaty związane z zarządzaniem ryzykiem. Niezbędne są także umiejętności analityczne oraz kompetencje cyfrowe (znajomość oprogramowania do analizy danych, prognozowania, realizowania testów itp.). Kandydaci powinni także wykazywać się znajomością przepisów regulacyjnych obowiązujących w branży finansowej.
-
W jaki sposób specjaliści ds. ryzyka i analiz przyczyniają się do bezpieczeństwa finansowego firmy?
Specjaliści ds. ryzyka i analiz odgrywają ważną rolę w identyfikowaniu, analizowaniu i zarządzaniu ryzykiem danej jednostki gospodarczej, co pomaga chronić ją przed potencjalnymi stratami finansowymi. Poprzez takie działania jak monitorowanie rynków, ocena ryzyka kredytowego i operacyjnego, opracowywanie strategii minimalizacji ryzyka, dobór ubezpieczeń i zabezpieczeń wykorzystywanych w operacjach cyfrowych, specjaliści ds. ryzyka i analiz dbają o stabilność finansową firmy czy instytucji.