Specjalista ds. prawnych to zawód polegający przede wszystkim na przygotowywaniu, weryfikacji i sporządzaniu różnorodnych dokumentów prawnych. Zakres obowiązków specjalisty ds. prawnych często obejmuje też chociażby doradztwo prawne, udział w negocjacjach z kontrahentami oraz reprezentowanie firmy przed sądami i innymi instytucjami. Osoby na tym stanowisku mogą pracować w kancelariach prawnych, w działach prawnych i compliance korporacji, a także w sektorze administracji publicznej czy organizacjach non-profit.
Na stanowisku tego typu wymagana jest oczywiście dogłębna wiedza z zakresu prawa, w szczególności prawa gospodarczego, prawa pracy, zagadnień związanych z ochroną własności intelektualnej i dziedzin związanych z działalnością danego podmiotu. Ogromne znaczenie ma także umiejętność analitycznego myślenia i skutecznej komunikacji.
Pracownikom często oferuje się umowę o pracę lub umowy kontraktowe. Zwykle seniorzy w zawodzie zarządzają pracą młodszych specjalistów i młodszych specjalistek ds. prawnych. Osoby te współpracują także na co dzień z różnymi innymi osobami m.in. księgowymi, kadrowymi, dyrektorami ds. inwestycji / rozwoju, specjalistami ds. finansowych, pracownikami obsługi korporacyjnej / obsługi klienta kluczowego, zależnie od miejsca zatrudnienia.
Wielu pracowników pilnie poszukuje zarówno starszych prawników, jak i juniorów w tym zawodzie. Zaaplikuj na dostępne w naszym serwisie oferty pracy! Sprawdź także, co zwykle należy do obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku specjalisty ds. prawnych – zapoznaj się z pełnym opisem stanowiska.
Specjalista ds. prawnych – co robi?
Specjalista ds. prawnych może realizować różnorodne zadania. Wiele zależy tu zarówno od miejsca zatrudnienia, branży, ale też poziomu posady, jaką obejmuje. W głównym zakresie obowiązków zwykle leży jednak przygotowywanie i weryfikacja dokumentów prawnych, a także, ogólnie rzecz ujmując, wspieranie działalności firmy w aspektach prawnych.
Osoba zatrudniona na tym stanowisku często odpowiada także za:
- doradztwo w zakresie obowiązujących przepisów,
- tworzenie opinii prawnych,
- wsparcie w negocjacjach kontraktowych,
- udział w opracowywaniu dokumentów,
- prowadzenie sporów gospodarczych,
- nadzór nad pracą młodszych prawników (w przypadku głównego specjalisty).
Specjalista ds. prawnych pracuje zwykle w ścisłej współpracy z działem zarządzania, kadr i płac, a także zewnętrznymi doradcami prawnymi i instytucjami. Stanowisko to wymaga bieżącego śledzenia zmian prawnych.
Jak zostać specjalistą ds. prawnych?
Żeby zostać specjalistą ds. prawnych, niezbędne jest posiadanie wykształcenia prawniczego, które można zdobyć na studiach wyższych, na kierunku prawo lub administracja z modułami prawnymi. Wiele firm wymaga również doświadczenia w pracy w dziale prawnym lub kancelarii prawnej. Pierwsze doświadczenie zdobyć można poprzez staże lub praktyki. Atutem w czasie rekrutacji mogą być certyfikaty z dodatkowych kursów specjalistycznych, takich jak ochrona ESG, compliance, techniki negocjacyjne. Ważne są również umiejętności analitycznego myślenia, precyzja, dobra organizacja pracy, doskonała pamięć i umiejętność pracy z ludźmi.
Ile zarabia specjalista ds. prawnych?
Specjalista do spraw prawnych może liczyć na zarobki rzędu 5,6-8,4 tys. złotych brutto miesięcznie, wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2024 roku. Oczywiście starszy specjalista ds. prawnych zwykle będzie zarabiał znacznie więcej niż junior w tym zawodzie. Pracownicy mogą cieszyć się nierzadko różnorakimi benefitami, przede wszystkim sprzętem elektronicznym do własnego użytku, niekiedy także służbowym samochodem, prywatną opieką medyczną i ubezpieczeniem na życie.
Najnowsze oferty pracy dla specjalisty ds. prawnych
Nowe oferty pracy na stanowisko specjalista ds. prawnych znajdziesz na Praca.pl. Zapoznaj się dokładnie z informacjami w ogłoszeniach. Są tam m.in. informacje na temat rodzaju umowy / stosunku pracy, wymagań i zakresu obowiązków. Aplikuj już dziś!
Praca specjalista ds. prawnych – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są podstawowe obowiązki specjalisty do spraw prawnych w firmie?
Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna przede wszystkim za sporządzanie opinii prawnych, nadzór nad prawidłowością procesów prawnych, tworzenie i weryfikowanie dokumentów prawnych oraz wsparcie prawne różnych działów firmy, takich jak dział kadr i płac czy dział zamówień publicznych. Do innych typowych zadań należy np. przygotowywanie projektów, udział w negocjowani warunków kontraktów oraz dbanie, by działalność firmy była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Specjalista do spraw prawnych ma także za zadanie prowadzenie ewidencji umów i dokumentacji prawnej.
-
Jakie muszę mieć kwalifikacje i umiejętności, żeby zostać specjalistą ds. prawnych?
Kandydat na to stanowisko powinien posiadać wykształcenie wyższe prawnicze. W przypadku starszego specjalisty ds. prawnych, a często również specjalisty średniego szczebla, wymaga się doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku. Pracodawcy zwracają również uwagę na znajomość branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. Ważne jest posiadanie umiejętności analitycznych, zdolności negocjacyjnych oraz kompetencji komunikacyjnych, w szczególności zdolności negocjacyjnych (atutem będą także kursy w tym zakresie). Specjalista ds. prawnych powinien być osobą zdolną do samodzielnego podejmowania decyzji i radzenia sobie w sytuacjach stresowych, np. w czasie negocjowania umów z kontrahentami, w przypadku sporów gospodarczych itp., gdy ciąży na nim duża presja. W tym zawodzie posiadać wiedzę z zakresu prawa pracy, prawa gospodarczego, prawa cywilnego oraz procedur administracyjno-prawnych, a uzupełnieniem kompetencji mogą być kursy z obsługi klienta korporacyjnego czy compliance. W wielu przypadkach, szczególnie w dużych miastach jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Wrocław, wymagana jest znajomość języka angielskiego (a niekiedy niemieckiego bądź innego języka obcego).