Specjalista ds. dokumentacji technicznej to stanowisko funkcjonujące w firmach technicznych, inżynieryjnych, technologicznych, przedsiębiorstwach przemysłowych czy budowlanych. Pracownik ten zajmuje się przygotowywaniem, zarządzaniem oraz archiwizacją wszelkiego rodzaju dokumentacji projektowej, inwestycyjnej czy wykonawczej. W zakresie obowiązków specjalisty ds. dokumentacji technicznej może leżeć m.in. przygotowywanie raportów, tworzenie procedur, koordynacja projektów oraz monitorowanie postępów prac zgodnie z wymaganiami technicznymi i standardami jakości. Osoby na tym stanowisku wykonują swoje obowiązki samodzielnie, niemniej również współpracują z różnymi działami w firmie, takimi jak dział utrzymania ruchu, dział inwestycji, remontów czy kontroli jakości. Interesuje Cię stanowisko młodszego specjalisty ds. dokumentacji technicznej albo starszego specjalisty w dziale technicznym? Zacznij regularnie przeglądać oferty pracy w naszym serwisie. Zapoznaj się także z pełnym opisem tego zawodu.
Specjalista ds. dokumentacji technicznej – co robi?
Specjalista albo specjalistka ds. dokumentacji technicznej zajmuje się tworzeniem, zarządzaniem i odpowiednim archiwizowaniem wszelkiej dokumentacji technicznej niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania projektów inwestycyjnych, usług, remontów czy innej bieżącej działalności przedsiębiorstwa, związanej z kwestiami technicznymi bądź technologicznymi. Osoba na tym stanowisku pracuje zwykle w biurze, przy komputerze, a często również w terenie, współdziałając z różnymi specjalistami w firmie, a także prowadząc współpracę z zewnętrznymi dostawcami i kontrahentami. Specjalista do spraw dokumentacji technicznej odpowiada za to, by owa dokumentacja była aktualna, kompletna i spełniała wszelkie wymagania formalne, zarówno prawne, jak i związane z wewnętrznymi procedurami i dobrymi praktykami w branży. Do głównych zadań specjalisty należy zatem:
- sporządzanie raportów,
- prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji budowy, dokumentacji projektowej i innej, związanej z działalnością firmy,
- przygotowywanie specyfikacji technicznych i instrukcji obsługi.
Pracownik musi mieć rzetelną wiedzę na temat obowiązujących przepisów, norm, a także umiejętność korzystania z odpowiednich narzędzi informatycznych i programów do zarządzania dokumentacją.
Jak zostać specjalistą ds. dokumentacji technicznej?
Pracodawcy często oczekują od kandydata na to stanowisko wyższego wykształcenia technicznego bądź administracyjnego, a także znajomości języka angielskiego na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację i czytanie dokumentów. W wielu przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o posadę starszego specjalisty ds. dokumentacji technicznej, wymagane jest również doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. Osoby zainteresowane karierą w tym obszarze powinny posiadać dobrze rozwinięte umiejętności analityczne i potrafić efektywnie współpracować z zespołem oraz interesariuszami projektu. Liczy się także doskonała organizacja, dokładność, rzetelność, poszanowanie dla przepisów, uczciwość. Dodatkowymi atutami mogą być kursy i szkolenia z zarządzania dokumentacją techniczną oraz systemów ERP.
Ile zarabia specjalista ds. dokumentacji technicznej?
Zarobki specjalisty ds. dokumentacji technicznej bywają różne, w zależności przede wszystkim od poziomu stanowiska i zakresu obowiązków. Jak informuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń pracownicy średniego szczebla zazwyczaj osiągają pensję rzędu 5-7,5 tys. złotych brutto miesięcznie (stawka rynkowa). W zależności od miejsca zatrudnienia, mogą także liczyć na benefity np. prywatną opiekę medyczną.
Najnowsze oferty pracy dla specjalisty ds. dokumentacji technicznej
Zacznij nową, ciekawą karierę w dziale technicznym! W naszym serwisie znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert pracy dla pracowników technicznych, magazynowych, budowlanych, suportu, specjalistów ds. ofertowania, kadr i płac i innych. Skorzystaj z wyszukiwarki: wpisz nazwę stanowiska np. specjalista ds. dokumentacji technicznej, podaj miejscowość albo region, a także inne parametry. Ogłoszenia od pracodawców czekają!
Praca specjalista ds. dokumentacji technicznej – najczęściej zadawane pytania:
-
Czym zajmuje się specjalista ds. dokumentacji technicznej w sektorze budowlanym?
Specjalista ds. dokumentacji technicznej w budownictwie odpowiada za przygotowanie i zarządzanie dokumentacją związaną z realizacją projektu budowlanego. Mogą to być dokumenty projektowe, ofertowe, raporty z prowadzonych robót, ale też chociażby regulaminy bhp. Osoba zatrudniona na tym stanowisku współpracuje z projektantami, konstruktorami oraz zespołami budowlanymi. Ważnym aspektem pracy jest również kontakt z najemcami, kontrahentami oraz dostawcami w celu np. uzgadniania szczegółów technicznych i logistycznych.
-
Jakie powinienem / powinnam mieć kwalifikacje na stanowisku specjalisty / specjalistki ds. dokumentacji technicznej?
Kandydaci i kandydatki na stanowisko specjalisty / specjalistki ds. dokumentacji technicznej najczęściej muszą posiadać wykształcenie wyższe o profilu technicznym, najlepiej związane z budownictwem, inżynierią lub zarządzaniem projektami. Niezbędna jest również znajomość programów do zarządzania dokumentacją oraz umiejętność pracy z systemami ERP. Dla pracodawców ważne są także umiejętności analityczne i zdolności organizacyjne. Dodatkowo, pracodawcy często wymagają znajomości języka angielskiego oraz umiejętności pracy zespołowej i komunikacji z różnymi grupami interesariuszy.